Instalacja elektryczna w mieszkaniu i domu krok po kroku: jak zaplanować gniazdka i łączniki? [PORADY]

2024-02-09 12:58

To, jak zaplanowana jest instalacja elektryczna w mieszkaniu lub domu, stanowi kwestię bardzo indywidualną. Zależy od stylu życia, a także liczby urządzeń, z których będziemy korzystać. Sprawdź, jak dostosować instalację elektryczną do swoich potrzeb. Nasze porady przydadzą się zwłaszcza przed planowaniem remontu.

Instalacja elektryczna
Autor: serwis prasowy marki Schneider Electric

Spis treści

  1. Instalacja elektryczna w mieszkaniu: salon, sypialnia, hol
  2. Instalacja elektryczna w kuchni
  3. Warto wiedzieć: gniazdka w kuchni
  4. Instalacja elektryczna w łazience
  5. Instalacja elektryczna w domu: wykonanie
  6. Zrób to sam - pomysły dla domu w GALERIACH ZDJĘĆ

W mieszkaniach oddanych do użytku przez deweloperów zastaniemy minimalną liczbę gniazd wtykowych oraz punktów oświetleniowych. Zazwyczaj są instalowane oszczędnie i nie zapewniają komfortu. Często wkrótce po wprowadzeniu okazuje się, że nasze nowe, starannie wykończone i umeblowane mieszkanie oplata sieć przedłużaczy. Jak uniknąć tego błędu? Przede wszystkim należy przemyśleć, z ilu urządzeń elektrycznych chcemy korzystać w kuchni i łazience, czy wystarczy nam podstawowy sprzęt Hi-Fi, czy mamy większe potrzeby, jeśli chodzi o słuchanie muzyki i oglądanie telewizji. Może chcemy wyposażyć mieszkanie w system multiroom pozwalający na odtwarzanie muzyki z jednego źródła w wielu pokojach?

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Jeśli już to ustaliliśmy, zaznaczamy na planie mieszkania wszystkie sprzęty, które będą wymagały podłączenia do prądu. Pozwoli nam to dokładnie określić, ilu gniazd wtykowych będziemy potrzebować. Od tego zależy, czy w przyszłości będziemy mieszkać komfortowo. Jeżeli zamówiliśmy projekt u architekta, jego zadaniem jest zaplanowanie funkcjonalnego rozkładu gniazd, włączników i punktów oświetleniowych, czyli całej instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu: salon, sypialnia, hol

Gniazda wtykowe. Powinny mieć styk ochronny w postaci bolca lub dwa styki umieszczone po bokach. Zaleca się, by na 4-6 m2 powierzchni pokoju przypadało co najmniej jedno. Gdy jednak policzymy wszystkie gniazda potrzebne do jednoczesnego podłączenia różnych odbiorników, liczba ta może być zupełnie inna, zazwyczaj okazuje się większa. Gniazda montuje się na wysokości około 0,3 m od podłogi. Jeśli w domu są dzieci, warto zainwestować w gniazda z osłonami torów prądowych, które ochronią nasze pociechy przed włożeniem palca lub jakichś przedmiotów w miejsce zarezerwowane na wtyczki.

Zobacz też:

Stan deweloperski - co to oznacza? >>>

Mieszkanie wykończone pod klucz, czyli jakie? >>>

W sypialni dobrze jest umieścić gniazda elektryczne do podłączenia lamp nocnych i ładowarek telefonów komórkowych. Jeżeli jest przeznaczona dla dwóch osób – symetrycznie po obu stronach łóżka.

Gniazdko elektryczne
Autor: serwis prasowy karlik.pl Gniazko z serii Deco, Schuko, karlik.pl

W holu z reguły wystarcza jedno gniazdo na 5 m długości korytarza. Na schodach powinny być dwa: jedno na dole, drugie na górze ciągu komunikacyjnego. W sklepach najczęściej oferowane są gniazda z tworzyw sztucznych: białe, écru lub szare. Od ręki są dostępne zazwyczaj tylko najpopularniejsze modele. Bardziej wyszukane – pod względem koloru czy wzoru – trzeba zamówić i jakiś czas na nie poczekać.

Warto wiedzieć: w holu wystarczy wprawdzie jedno gniazdo na 5 m długości korytarza, jednak przezorni montują podwójne.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Gniazda mogą być wykonane z różnych materiałów: szkła, corianu, marmuru, drewna i – oprócz użytkowej – pełnić również funkcję dekoracyjną.

Łączniki światła. Zaleca się instalowanie ich na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości około 1,5 m od podłogi, w sąsiedztwie drzwi od strony klamki (w odległości około 15 cm od nich). Coraz częściej można spotkać włączniki zamontowane na wysokości około 90 cm od podłogi, czyli w zasięgu swobodnie opuszczonej ręki.

Dodatkowe gniazda, które mogą się przydać
Gniazdko z usb

Autor: serwis prasowy marki Schneider Electric

Gniazda HDMI (pojedyncze lub podwójne) umożliwiają przesyłanie sygnałów telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości. W estetyczny i funkcjonalny sposób pozwalają łączyć ze sobą dowolne, zgodne ze standardem, urządzenia audio/wideo takie jak: odtwarzacze DVD, Blu-ray, konsole gier, komputery, monitory i telewizory cyfrowe. Gniazda antenowe typu R-TV-SAT wykorzystuje się do odbioru sygnału radiowego, telewizji naziemnej i satelitarnej.

Gniazda teleinformatyczne służą do podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak telefon, komputer.

Gniazda głośnikowe znajdują zastosowanie w typowych instalacjach audio lub systemach kina domowego.

Gniazda multimedialne pozwalają uniknąć w domu plątaniny kabli. Są przeznaczone do czterech różnych zastosowań. Dzięki nim przewody znikną pod powierzchnią ściany.

Instalacja elektryczna w kuchni

Odpowiednie rozplanowanie i wystarczająca liczba gniazd w kuchni mają ogromny wpływ na jej funkcjonalność. Najogólniej mówiąc, ich liczba powinna odpowiadać liczbie urządzeń.

Kuchnię wyposażamy w lodówkę, kuchenkę, okap, zmywarkę, czasem w osobno stojącą zamrażarkę i piekarnik. Ponadto używamy w niej urządzeń takich jak robot kuchenny, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa. Zasilanie lodówki, piekarnika, zmywarki itp. należy zaplanować za szafkami, a gniazda do podłączenia drobnego sprzętu powinny się znajdować bezpośrednio nad blatem roboczym. Jeżeli zamierzamy zabudować AGD, gniazda do jego podłączenia powinny się znajdować na ścianie, na wysokości od 0,3 do 0,5 m nad podłogą, w szafkach sąsiadujących z nimi.

Warto wiedzieć: gniazdka w kuchni

Miejscem, w którym zwykle brakuje gniazd, jest kuchnia. Aby była komfortowa, warto przewidzieć ich więcej na ścianie nad blatem. To pozwoli korzystać jednocześnie z kilku małych urządzeń AGD. Zróżnicowane oświetlenie – ogólne i powierzchni roboczej – wymaga też większej liczby włączników.

Zalecana wysokość montażu gniazd do zasilania małych AGD jest podyktowana względami funkcjonalnymi – szafki stojące mają najczęściej 0,8 m, więc gniazda powinny być zainstalowane na wysokości 0,85-1,15 m. Jeśli chcemy, żeby gniazdo z wtyczką nie było widoczne, wybierzmy modele nablatowe. Zastosowana w tym rozwiązaniu fotokomórka uniemożliwia schowanie gniazda, gdy jest do niego podłączona wtyczka. Inne rozwiązanie to na przykład przymocowanie gniazd do spodu szafki wiszącej.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Gniazdka w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Schneider Electric

Instalacja elektryczna w łazience

Ze względu na dużą wilgotność i otwarte źródła wody niebezpieczeństwo porażenia prądem jest tu większe niż w innych pomieszczeniach, więc instalacja powinna być wykonana w szczególny sposób. W łazience wydziela się cztery strefy: 0, 1, 2, 3. Strefa 0 i 1 to wnętrze oraz obrys wanny lub prysznica.

W strefie 0 można korzystać jedynie z urządzeń na napięcie nie większe niż 12 V, ale jego źródło musi się znajdować poza tą strefą. W strefie 1 nie wolno instalować żadnych urządzeń z wyjątkiem montowanych na stałe ogrzewaczy wody. W strefie 2 dozwolone jest mocowanie opraw oświetleniowych mających drugą klasę izolacji, czyli odpornych na zachlapanie wodą. Dopiero w strefie 3 można instalować gniazda wtykowe, wyłączniki i urządzenia elektryczne. Zasilający je obwód musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy.

Gniazda wtykowe. Jedno należy umieścić w okolicy umywalki, drugie – do zasilenia pralki – w wybranym rogu pomieszczenia, najlepiej na wysokości 1,4 m.

Gniazda muszą być bryzgoszczelne (oznaczenie techniczne – IP44), czyli ze stykiem ochronnym oraz osłoną z tworzywa termoplastycznego. Mogą być na- lub podtynkowe, mocowane do ściany za pomocą kleju lub wkrętów.

Zgodnie z przepisami osprzęt elektryczny w łazience powinien być zamontowany:

  • w odległości od wanny – minimum 60 cm;
  • nad podłogą na wysokości:
    • włączniki oświetlenia – 1,4 m;
    • gniazda elektryczne 230 V – 1,2 m;
    • oprawy oświetleniowe – 2,0 m.
Gniazdko elektryczne w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis/Dash Interiors Stylizacja: Kaja Kowacz

Instalacja elektryczna w domu: wykonanie

Zmiany w instalacji elektrycznej mogą przeprowadzić jedynie fachowcy ze stosownymi uprawnieniami. Wykwalifikowane osoby wiedzą, jak uchronić nas przed niebezpieczeństwem, które mogłoby się pojawić w razie błędów w schemacie instalacji elektrycznej czy w doborze elementów instalacji. Niewłaściwie zrobiona domowa instalacja elektryczna bywa przyczyną porażeń prądem oraz pożarów.

Gniazko elektryczne
Autor: KangeStudio/Getty Images Zawsze warto zaplanować więcej gniazdek!

Zrób to sam - pomysły dla domu w GALERIACH ZDJĘĆ

Meble, dekoracje, praktyczne akcesoria - wszystko można odnowić lub zrobić od podstaw samodzielnie. Poszukaj inspiracji w galeriach zdjęć!

Stan surowy: kuchnia - instalacja elektryczna
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany