Wyłączniki i gniazdka. Detale w urządzaniu wnętrz

2009-02-06 1:00

Wyłączniki i gniazdka łączy coś więcej niż tylko funkcja i ukryty w ścianie przewód pod napięciem. W aranżacji wnętrz warto zwracać uwagę na detale. W pełnym świetle będzie widać, czy kontakty (popularna nazwa wyłączników światła) i gniazdka elektryczne pasują stylem zarówno do siebie, jak i do koloru ścian. Zgodne pary są w domu mile widziane.

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad małym kawałkiem plastiku umieszczonym na ścianie. Traktujemy go po macoszemu. Tymczasem wyłącznik (potocznie kontakt), powinien współgrać z otoczeniem. Włączniki (kontakty) to nie tylko urządzenia funkcjonalne, to również element wnętrza, który może podkreślić jego charakter. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, w którym się znajduje włącznik powinien nie tylko być dobrze widoczny, ale również ładny.

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Jak dopasować wyłącznik do stylu wnętrz

W zależności od typu pomieszczenia lub charakteru wnętrza możemy zdecydować się na włącznik z podświetleniem orientacyjnym widoczny w nocy, polecany do pomieszczeń słabo doświetlonych. Wyłącznik w srebrno-szarym kolorze doskonale komponuje się z surowymi, kamiennymi ścianami. Do salonów o pastelowej, ciepłej kolorystyce można wybrać oryginalny i elegancki podwójny włącznik, wykonany częściowo z palisandru lub w oprawce imitującej drewno. Do wnętrz, w których ważnym elementem zdobniczym jest stal, chrom lub po prostu metal, doskonale pasować będzie włącznik w żeliwnej oprawce. Dostępne są również włączniki kolorowe, lub wkomponowane w kolorową oprawkę.