Meble z palet. Tanie łóżko z palet: zrób to sam

Meble z palet w sypialni to sposób na oryginalny wystrój. W zrób to sam pokazujemy, jak zrobić tanie łóżko z palet. Barwny podest pod materac w sypialni wykonany z palet posłuży też jako stolik nocny. Aranżacja sypialni jest złagodzona przez ozdobną tapetę i miękkie tkaniny.

Meble z palet: łóżko z palet
Meble z palet: łóżko z palet
Meble z palet: łóżko z palet
Meble z palet: łóżko z palet

Palety drewniane (zwane też europaletami) mają standardowe wymiary dopasowane do wszystkich wózków widłowych - dlatego są w pełni uniwesalne. W ostatnich latach jednak europalety drewniane zastępuje się modelami z tworzyw sztucznych. Wycofywane drewniane przydają się do samodzielnego rrobienia ekologicznych mebli: łóżek, stolików, szafek, a nawet sof.

Gdzie kupić palety drewniane?

Ponieważ drewniane palety wykorzystywane są na wielu budowach, zawsze można spróbować wyprosić kilka egzemplarzy. Inna opcja to skupy palet, które zajmują się też ich sprzedażą.

Meble z palet do sypialni

Sypialnia, aby była komfortowa, nie może być zagracona. Najważniejszy mebel w sypialni to oczywiście łóżko. Dla tych, którzy szukają nietypowych rozwiązań do sypialni, mamy pomysł na zrobienie podestu - podstawy pod materac z palet. Powstanie nowoczesne i ekologiczne łóżko z palet. W cyklu zrób to sam radzimy, jak je zrobić krok po kroku.

Sprawdź też:

Jak zrobić stolik kawowy z europalety >>>

Drzwi z palet za 200 zł - zrób to sam! >>>

Turkusowy salon i meble z palet: modna aranżacja z kolorem w tle >>>

Styl eko w wielkim mieście: recykling i meble z palet >>>

Spanie na paletach: łóżko z palet

Dizajnersko, z charakterem i tanio – jak zrobić łóżko z europalet?

Łóżko z palet: wymiary. Certyfikowane europalety mierzą 80x120x15 cm oraz 100x120x15 cm. Trzeba więc zestawić kilka - według uznania i potrzeb. Palety należy ze sobą połączyć, żeby się nie rozjeżdżały, a na nich zamocować płytę, np. sklejkę, która
zabezpieczy materac przed wybrzuszaniem. Żeby się nie ślizgał, wystarczą rzepy przymocowane do płyty i do spodu materaca. Tak powstanie podstawa naszego łóżka z palet.

Łóżko z palet: szlifowanie. Jeśli korzystamy ze szlifierki elektrycznej, na początek zakładamy papier ścierny 60. W przypadku szlifowania ręcznego (co szczerze odradzamy) trzeba zacząć od osiemdziesiątki. Druga tura pracy wymaga papieru 120. Potem paletę należy zmoczyć gąbką. Gdy drewno będzie wysychało, luźne „włoski” staną dęba – trzeba będzie je skosić, szlifując paletę trzeci raz - papierem 240.

Łóżko z palet: malowanie. Palety można zaolejować, zalakierować, pomalować - według gustu. Uwaga - pracę zaczynamy od wnętrza palety. 

Zrób to sam: jak zrobić łóżko z palet?

Aby zrobić łóżko, potrzebujesz trzech palet do przenoszenia towarów o wym. 120x80 cm. Drewniane palety warto pomalować na nasycony modny kolor, pasujący oczywiście do aranżacji sypialni. 

Dokładna instrukcja krok po kroku, jak zrobić meble z palet, w GALERIA ZDJĘĆ.

Łóżko z palet: potrzebne materiały

  • trzy palety służące do przenoszenia towarów wym. 120x80 cm
  • grunt do drewna
  • farba do drewna
  • papier ścierny lub szlifierka
  • wałek do malowania
  • pędzelek
 Meble z palet: łóżko z palet

Meble z palet: nasza propozycja to łóżko z palet - gotowa podstawa pod materac. Aranżacja sypialni: Tapeta Nordic Leaves 304004 Fiona; farba do ścian Flutex 5, kolor 1492 i 4376; farba do drewna Interior High Finish, kolor 1497; grunt do drewna Interior Wood Primer; FLüGGER.

Fot. Konrad Kalbarczyk

Galerie zdjęć: inspiracje i pomysły na meble z palet

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY