Jak uzyskać efekt zadrapań: świecowanie

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie postarzenia na drewnie jest świecowanie czyli efekt zadrapań. Polega na tym, że malujecie przedmiot na ciemny kolor przy pomocy bejcy do drewna lub ciemnej farby, dobrze wchłaniającej się w drewno. Po wyschnięciu w miejsca gdzie chcielibyście uzyskać efekt postarzenia, przecieracie świecą. Następnie malujecie powierzchnię jasną farbą. Po wyschnięciu jaśniejszej farby wystarczy, że przetrzecie w świecowanych miejscach mebel czy przedmiot drobnoziarnistym papierem ściernym. Tam, gdzie pomalowaliście powierzchnię świecą, z łatwością zetrzecie jasną farbę, nadając efekt zadrapań i przetarć. Prawda, że nie jest to skomplikowane?

Jak uzyskać efekt spękań: lakier krakl

Zastanawiacie się zapewne jak uzyskać efekt spękań? To również nie jest skomplikowane. Do tego typu efektów warto, abyście zaopatrzyli się w preparaty jednoskładnikowe i dwuskładnikowe do spękań, nazywanych również lakierami kraklami. Poniżej opiszemy krok po kroku jak ich używać.

Jak uzyskać efekt spękań: KROK PO KROKU

Preparat jednoskładnikowy do spękań to koszt od 20 do 25 zł. Aby efekt był bardziej widoczny, pomalujcie powierzchnię ciemną farbą. Spękania będą bardziej wyraziste. Na wyschniętą powierzchnię nałóżcie warstwę preparatu. Najlepszy efekt osiągniecie, jeśli cieńszą warstwę nałożycie w miejscu, gdzie nakleicie motyw z serwetki lub papieru ryżowego. Odczekajcie do momentu, aż preparat całkowicie wyschnie. Teraz możecie nałożyć kontrastową kolorystycznie farbę. Jeśli poprzednia warstwa jest ciemniejszego koloru, to teraz pomalujcie powierzchnię jasną farbą. Zwróćcie uwagę, aby farba nie była rozcieńczana, najlepiej wybierzcie gęstą. Teraz pojawiają się nowe możliwości. Możecie nałożyć preparat pędzelkiem-gąbeczką, by uzyskać spękania chaotyczne. Natomiast nakładając preparat pędzelkiem spękania będą zgodne z kierunkiem w jaki nałożylibyście farbę. Nie poprawiajcie raz nałożonej warstwy, ponieważ zamiast nałożyć farbę, zdejmiecie ją. Przyklei się do pędzla, a praca straci na efekcie.

Jak uzyskać efekt spękań: porporina

Preparat dwuskładnikowy kosztuje ok. 54 zł. Jeśli chcecie uzyskać super efekt spękań z preparatem dwuskładnikowym, musicie zakupić również porporinę. Porporina to drobny, metaliczny proszek, stosowany do wypełnienia spękań. Koszt takiego proszku waha się od 20 do 25 zł. Jest bardzo wydajny w zastosowaniu. Zamiast porporiny możecie użyć zwykłych cieni do powiek lub pudru w ciemnym kolorze, ale efekt nie będzie tak zadawalający. Preparat dwuskładnikowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch buteleczek ponumerowanych 1 i 2. Na pomalowaną powierzchnię nałóżcie najpierw preparat nr 1, a po jego wyschnięciu, preparat nr 2. Odczekajcie, aż powierzchnia wyschnie. Aby uwydatnić spękania, nałóżcie porporinę pędzlem. Drobny proszek pozostanie w spękaniach dając ciekawy efekt. Na koniec pracę pomalujcie lakierem, ale nie tym na bazie wody. Najlepszym lakierem w tym wypadku będzie lakier jachtowy. Zapraszamy do kolejnych artykułów z równie ciekawymi w zastosowaniu preparatami do decoupage.

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage: zaglądajcie do działu ZRÓB TO SAM Urzadzamy.pl