Ściany w salonie bardzo często postrzegane są jedynie jako tło dla całości aranżacji. Zastanawiamy się nad ich kolorem, dopasowując go do detali wyposażenia. Chcąc szybko, tanio i skutecznie odświeżyć nieco wnętrze pokoju dziennego, najczęściej sięgamy po pędzel - to sprawdzony sposób na udaną odmianę projektu salonu. Rezygnujemy z nieco bardziej wyszukanych rozwiązań, uważając je za o wiele bardziej czasochłonne od klasycznego malowania ścian. Tymczasem, sposobów na szybką i efektowną dekorację ściany jest o wiele więcej. Ciekawszych, oryginalniejszych, niebanalnych. Prezentujemy sprawdzone pomysły na ściany z efektem, które zachwycą świetlistymi mirażami i głębią powierzchni!

Szybkie malowanie: marmur, beton czy kamień na ścianie?

Coraz popularniejsze stają się farby strukturalne. Czym tak naprawdę są? Otóż, łączą one w sobie łatwość nakładania farby z atrakcyjną gramaturą tynku, dając jednocześnie świetny trójwymiarowy efekt. Dzięki zastosowaniu farby strukturalnej możemy uzyskać efekt tzw. baranka czy piasku pustyni. Delikatne drobinki kwarcu zawarte w strukturze farby tworzą na ścianie estetyczną powierzchnię, która nadaje całemu wnętrzu oryginalności. A może tak efektowna „przecierka" na ścianie? Taki efekt z łatwością uzyskamy stosując na uprzednio pomalowanych ścianach specjalne bejce. Tworzą one metaliczne przebłyski, spod których przebija właściwa kolorystyka ściany. Marmur na ścianie w salonie? To jeszcze nigdy nie było tak proste? Dzięki specjalnej farbie strukturalnej, którą nakładamy na ówcześnie pomalowaną ścianę farbą akrylową (w kolorze naszej struktury), możemy uzyskać efekt marmuru w wybranym kolorze. Następnie cienką warstwę farby nanosimy szpachelką lub wałkiem i kształtujemy wzór za pomocą metalowej pacy. Surowe, doskonale imitujące beton ściany doskonale wkomponują się w loftową, industrialną aranżację wnętrza. Dopełniając ją metaliczną, srebrzystą poświatą idealnie dopasujemy ścianę w przestrzenie urządzone w stylu glamour.

Dekoracja ściany w salonie: farby strukturalne

Klasyczne gładkie ściany, choć wciąż niezmiernie modne, coraz częściej ustępują miejsca ciekawej fakturze nadającej wnętrzu oryginalnego charakteru. Beton, metal czy kamień - farby strukturalne mogą emitować wiele materiałów wykończeniowych. Efekt końcowy uzależniony jest tylko i wyłącznie od tego, jaką strukturę zdecydujemy nadać się ścianie. Różne sposoby nakładania farb strukturalnych umożliwiają nam uzyskanie wielu naprawdę imponujących efektów na ścianie. Niewątpliwą zaletą farb strukturalnych jest to, że można nimi malować ściany, bez względu na rodzaj podłoża. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się zarówno na powierzchniach betonowych, tynkach czy ścianach drewnopochodnych. Są świetnym rozwiązaniem na pokrycie ścian nierównych i popękanych, ponieważ idealnie maskują wszelkie mankamenty. Dla osób, które obawiają się efektu przytłoczenia nadmierną dekoracją ściany, rozwiązanie z wykorzystaniem farb strukturalnych można także wykorzystać na mniejszych powierzchniach, np. na jednej ze ścian w salonie czy też do malowania dekoracyjnych szablonów.