Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie

Aranżacja salonu w orientalnym stylu to strzał w dziesiątkę. Moda na drewniane meble indyjskie, jaka ostatnio ogarnęła prawie cały zachodni świat, dociera i do nas. Urządź swój salon: postaw na orientalne dodatki i niepowtarzalny klimat jaki potrafią do salonu wprowadzić meble indyjskie. Warto zatem bliżej przyjrzeć się walorom użytkowym jakie reprezentują te drewniane meble.

Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie
Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie
Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie
Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie
Sposób na orientalny salon. Meble indyjskie

Marzy ci się orientalna aranżacja salonu i oryginalne drewniane meble? Nasza aranżacja salonu stawia na meble indyjskie. Główną cechą wyróżniającą meble indyjskie na tle innych pochodzących z Azji jest niezwykła różnorodność wzornictwa. W Indiach cyfry mają inny wymiar niż w Europie. Drewniane meble indyjskie zaczynają się od filigranowych szafek, poprzez dziwaczne sprzęty o zagadkowym przeznaczeniu, po potężne, niemal gotyckie olbrzymy. Kolorystykę drewnianych mebli może narzucic aranżacja salonu, ponieważ barwy mebli indyjskich zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Wszelkie odcienie brązów, czerni i bieli oraz bajeczne kolory uzyskiwane są dzięki wielokrotnemu nakładaniu różnych barwników w to samo miejsce i świetnie wpasują się w twój salon.

Meble indyjskie są bardzo trwałe

Kolejny element, który wyróżnia drewniane meble indyjskie, to ilość materiału użytego w procesie produkcji. W szafach zwracają uwagę drzwi grubości pięści zdobione głębokimi rzeźbieniami lub o kasetonowej budowie, solidne plecy (co najmniej gr. 1 cm) czy gruba, mosiężna blacha. Do produkcji tych drewnianych mebli nie stosuje się żadnych materiałów współczesnych, takich jak płyty MDF, wiórowe, pilśniowe, sklejka czy forniry.
Każdy element mebli indyjskich jest wykonany z litego drewna: sezamu, teku, mango, akacji azjatyckiej, róży. Nic dziwnego, że waga niektórych mebli indyjskich dochodzi nawet do 300 kg. Tak solidny materiał gwarantuje, że przetrwają one wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich mebli o lżejszej konstrukcji, przystosowanych do mniejszego salonu. Doświadczenia zdobyte przez przeszłe pokolenia pozwalają rzemieślnikom indyjskim wyczarować dzieła sztuki przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Osiągają oni efekty, które dla ludzi wychowanych w cywilizacji zachodniej byłyby możliwe jedynie przy zastosowaniu skomplikowanych maszyn i urządzeń. Posługiwanie się palcem u nogi podczas dłutowania oraz praca bezpośrednio na ziemi bez używania stołów do obróbki i montażu mebli, bejcowanie za pomocą puszki na 3-metrowym kiju – to codzienna, iście cyrkowa praktyka. Tak specjalistyczne narzędzia jak piła tarczowa lub „grubościówka” można spotkać jedynie w wysoce zautomatyzowanych warsztatach. Ale nawet tam, po wstępnym przycięciu elementów – reszta pracy nad drewnianymi meblami wykonywana jest wyłącznie ręcznie za pomocą kilku prymitywnych narzędzi. Taka praktyka wymusiła mistrzowskie opanowanie technik produkcji. Utożsamianie się rzemieślników z każdym wykonanym przez nich meblem stwarza nieograniczone pole do popisu dla indywidualnej kreatywności oraz dbałości o szczegóły. Bezkompromisowość w doborze materiału i solidność wykonania sprawiają, że meble indyjskie będą cieszyć również następne pokolenia nabywcy.

Drewniane meble z najlepszych materiałów

Jeśli drewno, z którego zostały wykonane meble indyjskie, nie jest we właściwy sposób wysezonowane i odpowiednio wilgotne, kurczy się podczas naturalnego procesu wysychania, a w jego strukturze pojawiają się pęknięcia i szpary, co ma niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd mebla, ale również na wytrzymałość jego konstrukcji i trwałość. Nie dotyczy to jednak mebli indyjskich, które nigdy się nie rozsychają. Większość z nich pochodzi z rejonu pustynnego. Dzięki temu drewno jest w naturalny sposób doskonale wysuszone. Do wykończenia powierzchni mebli indyjskich tradycyjnie stosuje się wosk. Jest naturalny, ładnie pachnie i sprawia, że drewno oddycha. Ręcznie wykonany i wywoskowany drewniany mebel po prostu ma duszę.

Orientalne meble i ich konserwacja

Woskowanie mebli wymusza rezygnację z agresywnych środków chemicznych współcześnie stosowanych do konserwacji drewnianych mebli. Meble indyjskie wymagają czyszczenia łagodnymi mleczkami z dodatkiem wosku. Wystarczy rozetrzeć na całej powierzchni niewielką ilość preparatu i następnie kilka razy przetrzeć kolistym ruchem miękką, najlepiej naturalną szmatką. Podczas standardowego użytkowania mebla indyjskiego należy unikać stawiania na nim przedmiotów mokrych lub gorących, które powodują rozpuszczanie cienkiej warstwy wosku i lekkie odbarwianie powierzchni w miejscu zetknięcia. W takim przypadku należy ponownie zawoskować cały płaski fragment mebla. Ponieważ meble indyjskie są wykonane z litego drewna, zalanie powierzchni nie grozi jakimkolwiek rozwarstwieniem czy wybrzuszeniem jak w przypadku okleiny. W zasadzie większość gatunków drewna orientalnego jest znacznie bardziej odporna na działanie wody dzięki większej zawartości olejków. Na szczególną uwagę zasługuje orientalne drewno tekowe, które jest drewnem wodoodpornym. Budowano z niego kutry, mosty, okna i inne elementy szczególnie narażone na działanie wody. Nie ma ona wpływu również na powierzchnię drewnianych mebli malowanych (kolorowych), ponieważ technika wielowarstwowego nakładania farby gwarantuje naturalną ochronę przed wilgocią. Malowane meble indyjskie nie muszą być czyszczone i konserwowane specjalnymi preparatami, niemniej po nawoskowaniu nabierają szczególnego uroku, a także ładnie pachną.

Aranżacja salonu: salon orientalny

Meble indyjskie są idealne do przestronnych i nowoczesnych wnętrz salonów w domach jednorodzinnych, ale pasują także do niewielkich mieszkań. Stworzą styl orientalny w naszym mieszkaniu. Ze względu na ogromne bogactwo form drewnianych mebli indyjskich, często jakże różnych od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, oraz, w niektórych przypadkach, iście papuzią kolorystykę trafią one przede wszystkim do salonu osób dynamicznych, otwartych na nowości. Jednak również salon osób lubiących drewniane meble o bardziej stonowanym charakterze może wyglądać zjawiskowo z orientalnymi meblami indyjskimi. Panie domu zachwycą się zgrabnymi toaletkami i przestronnymi stołami, przy których ugoszczą na obiedzie wieloosobową rodzinę, a prawnicy – potężnymi i przestronnymi bibliotekami lub biurkami. Salon, do którego wstawimy oryginalny mebel indyjski, nabierze ciepła i indywidualności.
Ceny wielu z drewnianych mebli indyjskich kształtują się na poziomie porównywalnym z cenami mebli produkowanych seryjnie. Dlatego przed wyborem mebli do swojego salonu proponujemy baczniej się przyjrzeć meblom indyjskim ze względu na ich trwałość i oryginalność. Aranżacja salonu na pewno stanie się wyjątkowa.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Artur Szwedowski Zdjęcia: Michał Glinicki, Jacek Kucharczyk, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY