Woskowanie mebli KROK PO KROKU: jak odnowić stare krzesło

2016-01-18 16:02 Redakcja
Woskowanie mebli krok po kroku
Autor: Redakcja

Woskowanie mebli drewnianych KROK PO KROKU! Zobaczcie, że w odnawianiu starego, drewnianego krzesła nie ma nic trudnego i zgodnie z aktualnym trendem na renowację dobrego designu warto spróbować woskowania drewna w domu. Jak odnowić drewniane krzesło metodą woskowanie drewna? Zobacz nasz instruktaż WIDEO!

Woskowanie mebli drewnianych to doskonały sposób na odświeżenie dotychczasowej odsłony starego mebla, nadanie mu pożądanego odcienia i pielęgnacji drewna. Woskowanie mebli drewnianych to także w zupełności odwracalna metoda zabezpieczenia cennego dla nas krzesła czy stolika przed drobnymi uszkodzeniami, zarysowaniami czy zalaniem. Jeśli znudzi nam się odcień wosku, w prosty sposób możemy go zeszlifować i położyć na mebel inną formę wykończenia drewna.

Zobacz WIDEO: Jak odnowić stary fotel - wzmacniamy konstrukcję mebla >>>

Woskowanie mebli drewnianych: materiały

Zanim przystąpisz do odnawiania drewnianych mebli, przygotuj wcześniej odpowiednie narzędzia:

- szlifierkę,
- papier ścierny o różnej gradacji,
- śrubokręt,
- rękawiczki techniczne,
- bawełnianą ściereczkę,
- wosk do mebli (w wybranym odcieniu, np. jasny dąb).

Czytaj też: Odnawianie mebli: szlifowanie mebli drewnianych >>>

Woskowanie mebli drewnianych: KROK PO KROKU

KROK 1: Przed przystąpieniem do odnowienia drewnianego mebla, zdemontuj elementy tapicerowane i szklane. Przy starych meblach bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie elementów łączących, dlatego wykręcając śruby i złącza, dokładnie je oznacz by przy ponownym składaniu mebla trafiły w dokładnie te same miejsca.

KROK 2: Włóż rękawice techniczne i przystąp do oczyszczania drewnianych elementów mebla z wierzchniej warstwy starego lakieru. Pomoże Ci w tym szlifierka. Szlifowanie mebla zacznij papierem ściernym o gradacji 120. Miejsca trudno dostępne przeszlifuj ręcznie złożonym papierem ściernym.

Polecamy: Nowoczesne mieszkanie: drewno i kamień we wnętrzu >>>

KROK 3: Po dokładnym wyszlifowaniu drewnianego mebla, a przed woskowaniem, uzupełnij ubytki w drewnie. Ewentualne uszczerbki w drewnie, jak drobne dziurki czy głębsze zadrapania, wypełnij kitem do drewna w wybranym odcieniu (zgodnym z wybarwieniem wosku do drewna). Nadwyżkę kitu zeszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie wyszlifowany mebel oczyść z pyłu wilgotną szmatką. Tak przygotowany drewniany mebel jest gotowy na woskowanie.

KROK 4: Wosk do drewna najwygodniej jest nakładać za pomocą bawełnianej szmatki zwiniętej w pakułę. Nie przeraź się ciemnym wybarwieniem wosku w puszce, nawet jeśli wybrałeś jasny odcień - na meblu będzie on znacznie jaśniejszy. Niewielką ilość wosku nałóż na bawełnianą szmatkę i wcieraj w mebel wzdłuż lini usłojenia. Wosk nakłądaj dokładnie i precyzyjnie. Pokryj nim całe krzesło i odstaw do wyschnięcia. Następnie w ten sam sposób nałóż drugą warstwę wosku i ponownie odstaw mebel do wyschnięcia.

Zobacz WIDEO: Odnawianie starych mebli - krzesła >>>

KROK 5: Za pomocą nakładki polerującej delikatnie i równomiernie wypoleruj woskowane elementy drewnianego mebla. Zabieg ten zniweluje tłusty film na meblu i nada mu satynowe wykończenie.

Drewniane meble w domu - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak stylowo i klasycznie wyglądają drewniane meble w różnych wnętrzach. Bez względu na to, w jakim stylu jest twoje mieszkanie, możesz postawić na drewniane meble! Przekonaj się, przeglądając nasze galerie.