Przed zakupem wentylatora warto przejrzeć kilka ofert. Do wyboru mamy urządzenia tradycyjne (okrągłe wiatraki) i kolumnowe. W tych ostatnich zamiast śmigła zamontowanych jest dużo małych skrzydełek. Zakup kolumnowego wentylatora warto rozważyć, gdy nie mamy zbyt dużomiejscawpomieszczeniu. Ze względu na swoją smukłą budowę nie potrzebuje dużo przestrzeni –może np. stać w kącie, a tego typu urządzenia wyglądają estetycznie.

Wentylator: stojący, biurkowy czy sufitowy?

Wentylatory możemy też podzielić na biurkowe (o niskiej podstawie imałej średnicy śmigła) oraz stojące (z regulowaną wysokością stojaka – nawet do 150 cm). Stojące na pewno okażą się praktyczniejsze w bardziej przestronnych pomieszczeniach.W sklepach z oświetleniem znajdziemy także wentylatory sufitowe.

Wentylator domowy: dodatkowe funcje

Współczesne wentylatory mają wiele dodatkowych funkcji. Podstawową opcją jest możliwość obracania wentylatora. Dzięki temu chłodzenienie odbywa się punktowo, a chłód roznosi się po całym pomieszczeniu. W niektórych wentylatorach można regulować prędkością obracania. Na pewno dobrze jest, żeby wentylator  posiadał regulację stopnia chłodzenia (prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek). Pracę urządzenia możemy wtedy dostosować do swoich potrzeb i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba dopilnować, aby wentylator miał solidną osłonę i pracował cicho lub przynajmniej miał opcję przyciszania typu „sleep”.