Elegancki salon: wybieramy ramy obrazów i żyrandol

Chcesz mieć elegancki salon w wersji mniej klasycznej? Zdecyduj się na ramki i ramy do obrazów w wersji zmultiplikowanej. Bo rama obrazów niczego już nie dopełnia. Sama stanowi o urodzie wnętrza. Do tego oryginalny żyrandol i aranżacja salonu staje się naprawdę wyjątkowa. Barok na nowocześnie: oto elegancki salon z dekoracją ścian wykonaną z ramek i ram do obrazów.

Elegancki salon: wybieramy ramy obrazów i żyrandol
Elegancki salon: wybieramy ramy obrazów i żyrandol
Elegancki salon: wybieramy ramy obrazów i żyrandol
Elegancki salon: wybieramy ramy obrazów i żyrandol

Pomysł na elegancki salon. Bywa, że salon, który na pierwszy rzut oka wydaje się nie pasować do reszty mieszkania, a nawet nie do końca odpowiadać temperamentowi i stylowi życia właściciela, staje się najbardziej reprezentacyjnym i najciekawszym wnętrzem w mieszkaniu. Nasza aranżacja salonu wykorzystuje styl barokowy w nowoczesnym wydaniu. Ozdobne ramki na zdjęcia i ramy do obrazów tworzą całą ścianę salonu. Ozdobny żyrandol dopełnia wystrój salonu. Taka dekoracyjna ściana w salonie tworzy efektowny wystrój wnętrza.

Zobacz też: Ramki na ścianę: 40 inspiracji, jak udekorować ściany ramkami na zdjęcia>>

Ramki i ramy do obrazów: elegancki salon

Szymon, młody mężczyzna o zainteresowaniach bardziej informatycznych niż designerskich, zdecydował się razem z naszą stylistką urządzić całkiem nietypowy dla niego salon. Kierunek aranżacji salonu wyznaczył zachwyt naszej projektantki nad czarnymi, bardzo ozdobnymi ramami do obrazów z tworzywa sztucznego. Reszta dokonała się jakby samoistnie: wybór pozostałych elementów, ale również konwencji, wykorzystującej zabawę kiczem. Barokowe ornamenty, kryształowy żyrandol, ozdobne sztukaterie i haftowane poduszki kojarzą się raczej ze stylowym, pałacowym salonem niż kawalerskim M3. Pod warunkiem że zamiast szlachetnego drewna, kryształu, marmuru nie użyto... plastiku, a zamiast jedwabiu - poliestru. Ta pełna polotu aranżacja salonu - udawanie szlachetności i wykwintności - spodobała się Szymonowi. - To dobry pomysł, trochę żart. Niby do mnie nie pasuje, ale wyjątkowo chętnie w to wszedłem. Żeby chociaż na chwilę poczuć inny styl życia - skomentował sytuację Szymon.
Ramki na zdjęcia i ramy do obrazów oraz żyrandol przywodzą na myśl salon w stylu barokowym. Aranżację eleganckiego salonu równoważą proste meble o klasycznych liniach, a także nowoczesne detale: skórzany dywan, minimalistyczna zasłona, geometryczna ceramika. Zdecydowane akcenty w salonie to rośliny - ostre sztuczne kępki w niewielkich doniczkach i gałąź rzucająca intrygujący cień i nadająca wnętrzu drapieżny wyraz. Nawet bogata, czerpiąca z dawnych epok aranżacja salonu nie przytłacza, jeśli jest potraktowana z przymrużeniem oka. Tak jak pomysł wykorzystujący w dekoracji ścian ramki i ramy do obrazów.

Elegancki salonu: to nam się podoba w aranżacji

  • Elegancki salon wprowadzający nowe życie do "starych" przedmiotów - wykorzystanie znanych, konwencjonalnych elementów wystroju w nie do końca konwencjonalny sposób. Ramki i ramy do obrazów nie potrzebują wypełnienia w postaci płótna czy fotografii, by stać się mocnym i przyciągającym uwagę akcentem zdobniczym w salonie. Taka dekoracja ścian tworzy efektowny klimat wnętrza.
  • Konsekwentna paleta kolorystyczna w eleganckim salonie - niedookreślone, niejednoznaczne odcienie ścian i podłogi nabierają życia, podparte wyrazistą czernią starannie dobranych dodatków, takich jak żyrandol czy różnorodne ramy do obrazów.
  • Zabawa kiczem - salon pełen elementów z tworzywa sztucznego, produktów przemysłowych, czasem wręcz banalnych i dalekich od elegancji stylu klasycznego. Aranżacja salonu daje efekt bogatego i wysmakowanego wnętrza.

W aranżacji salonu użyto: sofa z Programu C 130 (w skórze), fotel C130 2, stolik do kawy CL41, KLER; rama czarna owalna Ung Drill, srebrna rama Metall Dynas, rośliny sztuczne Fejka, doniczki czarne, Arrak, wazon ceramiczny Ensta, poszewki na poduszki Lotten Rand, świeczniki srebrne we wnękach Skimmer, IKEA; ramy do obrazów złote w lewym górnym rogu i w prawym górnym rogu, ARS LONGA; złote ramy do obrazów w dolnej części kompozycji, srebrna rama pomiędzy nimi Stella, małe złoto-srebrne ramki na zdjęcia, żyrandole czarne Maria Teresa, LEROY MERLIN; poduszka haftowana, telefon, zegarek, ALMI DECOR; taca owalna, czajniczek Romantic, filiżanka ze spodkiem Romantic, kandelabr ze świecami, CAFÉ DECOR; dywan skórzany czarny Ka Summer, wym. 170x240 cm, KOMFORT; czarne wazony pękate: mały, duży, torebka z pomponami z futra, pudełko, LUDWIK STYL; zasłona beżowa, tafta marszczona, DECORADOR; sztukaterie - listwy, MARBET, żyrandol, KARE; lustra w ramach, PRAKTIKER; fotel Amsterddam, VOX; wazony, BOCONCEPT; listwa ozdobna Exclusive, MARBET; narzuta Lotten, IKEA.

Alternatywne przedmioty (tj. ramy do obrazów, czy żyrandol) zmienią znacząco aranżację wnętrza salonu. Czarny, dystyngowany żyrandol wprowadzi dawkę elegancji. Z kolei fotel, choć wciąż utrzymany w klasycznym klimacie, dzięki uproszczonej formie sprawi, że salon stanie się bardziej współczesny. Pozostałe dodatki świadczą o dbałości o szczegóły. Jak choćby schowany na co dzień pled, który wpisuje się w stylistykę całego eleganckiego salonu. Wazony kolorem i formą świetnie uzupełnią dużą ceramiczną wazę. Zaś lustra ujęte w stylizowane ramy obrazów odbiją inne ramki i stworzą efektowne wrażenie głębi w salonie.

Karolina Chmielnik-Duba

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Michalina Kaczmarkiewicz Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY