Ramki na ścianę: 40 inspiracji, jak udekorować ściany ramkami na zdjęcia

2014-09-08 17:18

Ramki na ścianę to jeden z najpopularniejszych motywów dekoracji ścian we wnętrzach. Jak sprawić, by ramki ścienne nie były standardowe, nudne i zwyczajne? Przedstawiamy wyjątkowe aranżacje ramek na zdjęcia. Zapraszamy do zaczerpnięcia inspiracji z naszej galerii ramek na ścianę [WIDEO].

Spis treści

  1. Ramki na ścianę: czy domowa galeria to dobry pomysł?
  2. Gdzie zawiesić ramki na ścianie?
  3. Jak wyeksponować ramki na ścianę - oświetlenie
  4. Układ ramek na ścianie: czyli wybór kształtu galerii
  5. Ramki, ramy, antyramy: jakie ramki ścienne wybrać do domowej galerii?
  6. WIDEO: Sposoby dekoracji ramki na zdjęcia

Ramki na ścianę: czy domowa galeria to dobry pomysł?

Naturalnie tak. Tradycyjne ramki na zdjęcia, nie te elektroniczne to klasyka. Są ponadczasowe, bo niepotrzebne jest żadne zasilanie, aby móc podziwiać zdjęcia. Kawałek wolnego miejsca na ścianie ozdobionej ramkami może sprawić, że wnętrze wyda się bardziej nietuzinkowe, wyjątkowe i osobliwe. Gdy decydujecie się na zawieszenie waszych zdjęć na ścianie wówczas wnętrze zyskuje intymny klimat. Ładnie zaaranżowane ramki na ścianę wyznaczają przestrzeń osobistą i w każdej chwili możemy przywołać miłe wspomnienia. Wasza galeria z pewnością będzie poprawiać wam samopoczucie i w biegu dnia zatrzymywać, to co dla was jest najważniejsze.

Zobacz też: Półki ścienne do sypialni: pomysłowe półki wiszące na książki i nie tylko>>

Gdzie zawiesić ramki na ścianie?

Aranżacje waszej kompozycji z ramek na ścianie należy zacząć od zdecydowania, co takiego chcecie na niej powiesić. Zatrzymane momenty z waszego życia, czy ulubione obrazy? Istotne jest również miejsce, jakie przeznaczycie na domową galerie. Aby pięknie wasze zdjęcia były wyeksponowane, powinniście wyznaczyć miejsce dobrze widoczne. Nie starać się upychać na siłę w jakimiś kącie kompozycji, ponieważ straci ona swój urok. Odstępy, między ramkami na ścianie powinny być na tyle duże, aby galeria była przejrzysta, należy więc unikać stłoczenia elementów galerii. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Warto zatem przyłożyć się do wyselekcjonowania zdjęć, czy obrazów, które powiesicie w ramkach. Format waszych obrazów będzie nadawał im znaczenia i wabił oko. Hierarchia grafik na jaką się zdecydujecie nada ton całej kompozycji dekoracji ściennej. Czy chcecie niektóre zdjęcia wyróżnić, czy skupić się na jednym głównym zdjęciu, lub może też wolicie, aby kompozycja ścienna z ramek była jednolita pod względem rozmiaru zdjęć?

Sprawdź też: Najpiękniejsze lampy do salonu. Jakie wybrać lampy, by mieć przytulny salon?>>

Jak wyeksponować ramki na ścianę - oświetlenie

Podświetlenie galerii ramek na zdjęcia, która jest waszą dekoracją ścienną sprawi, że wyda się ona szczególnie ważna i atrakcyjna. Najlepiej będzie się prezentować oświetlenie ekspozycyjne w formie led. Pamiętajcie, aby kolor podświetlenia był na tyle stonowany, aby nie odebrał waszej domowej galerii całej uwagi. Zadaniem podświetlenia jest jej uatrakcyjnienie i poprawienie widoczności. Oczywiście podświetlenie nie jest koniecznością, jeśli jest dobre nasłonecznienie przestrzeni galerii, lub jeśli zwyczajnie nie chcecie go zastosować.

Zobacz też: TRENDY - Modne firany i zasłony do nowoczesnego salonu>>

Układ ramek na ścianie: czyli wybór kształtu galerii

Jak powiesić ramki na ścianie? Jaki wybrać styl ramek ściennych? Tutaj liczy się wasza kreatywność, ponieważ w jakim tylko kształcie wymyślicie sobie waszą galerię taka ona może być. Jeśli zależy wam na bardzo rodzinnym i ciepłym klimacie wnętrza, ciekawym motywem jest kompozycja z ramek ściennych w formie drzewa genealogicznego. Natomiast do sypialni zakochanych ramki ścienne w kształcie serca pasują idealnie. W pokoju dziecięcym mogą to być ramki na ścianę z postaciami z bajek, zwierzętami lub np. samochodzikiem, który jest ulubioną zabawką waszego dziecka. Podejście bardziej indywidualne w wyborze innowacyjnego kształtu domowej galerii gwarantuje uzyskanie niepowtarzalnego azylu.

Sprawdź: Wykończenie wnętrz w 15 etapach. Jaka kolejność prac przy wykańczaniu domu?>>

Ramki, ramy, antyramy: jakie ramki ścienne wybrać do domowej galerii?

Oferta na rynku ramek na ścianę, ram do obrazów, czy antyram jest bardzo bogata, dlatego warto sprecyzować na jakim efekcie nam zależy.

Możemy za pomocą nieco innych, bardziej wyrazistych, czy też zdobnych ram wyróżnić poszczególne zdjęcia. Ciekawą dekoracją ściany są ramy namalowane na ścianie. Wówczas przy doborze barwy ramki powinniśmy pamiętać, aby kontrastowała z kolorem ściany jednak była w tej samej tonacji kolorystycznej, dzięki czemu aranżacja ściany będzie spójna. Malowanie ramek na ścianie daje nam nieograniczone możliwości dekoracyjne. Własną galerie możemy również opatrzyć tytułem. Coraz bardziej popularne stają się sentencje ważne dla domowników wkomponowane w dekoracje ściany.

Polecamy: MAŁA SYPIALNIA: 10 pomysłów, jak urządzić sypialnię [GALERIA ZDJĘĆ]>>

WIDEO: Sposoby dekoracji ramki na zdjęcia

Jak ozdobić ramkę
Nasi Partnerzy polecają