Wykończenie wnętrz w 15 etapach. Jaka kolejność prac przy wykańczaniu domu?

2023-02-15 12:58

Wykończenie wnętrz to kosztowny etap. Radzimy, jak sprawnie przeprowadzić wykończenie wnętrz i jak po kolei zaplanować czynności, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów i kosztów. Przedstawiamy poradnik: wykończenie domu krok po kroku.

Malowanie ścian
Autor: Ivan Samkov/pexels.com Ile kosztuje malowanie ścian? Cennik usług malarskich 2023

Spis treści

  1. 1. Wykończenie wnętrz: ściany działowe
  2. 2. Wykończenie wnętrz: układanie instalacji
  3. 3. Wykończenie wnętrz: podkład podłogowy (po którym można chodzić)
  4. 4. Wykończenie wnętrz: tynkowanie ścian i sufitów (mokre tynki)
  5. 5. Wykończenie wnętrz: parapety wewnętrzne
  6. 6. Wykończenie wnętrz: wylewki samopoziomujące
  7. 7. Wykończenie wnętrz: sprzątanie po mokrych i brudnych pracach
  8. 8. Wykończenie wnętrz: suche tynki, sufity podwieszane
  9. 9. Wykończenie wnętrz: układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych
  10. 10. Wykończenie wnętrz: gruntowanie ścian i pierwsze malowanie
  11. 11. Wykończenie wnętrz: układanie parkietu
  12. 12. Wykończenie wnętrz: montaż drzwi i listew przypodłogowych
  13. 13. Wykończenie wnętrz: szlifowanie i lakierowanie parkietu
  14. 14. Wykończenie wnętrz: drugie malowanie
  15. 15. Montaż osprzętu elektrycznego, AGD, mebli wbudowanych (szaf, kuchni itp.)
  16. Komu zlecić wykończenie wnętrz?
  17. Mieszkanie podczas prac wykończeniowych - galerie zdjęć

Na etapie wykończenia wnętrz trzeba podjąć wiele decyzji. Im wcześniej więc zaczniesz myśleć o wnętrzach, tym lepiej. Nie należy zwlekać do ostatniej chwili z wyborami i zakupami. Aby wykończenie wnętrz dało efekty, które długo będą cieszyły użytkowników, do wszystkich prac należy podejść z namysłem. Pomoże w tym nasz poradnik - omówienie właściwej kolejności prac wykończeniowych.

1. Wykończenie wnętrz: ściany działowe

Masz nowe mieszkanie i oglądasz projekt wnętrza? Zaczynając wykończenie wnętrz, najpierw ustal podział mieszkania. Jeśli postanowiłeś zrezygnować ze ściany działowej lub inaczej niż w projekcie podzielić pomieszczenie, tymi kwestiami zajmij się w pierwszej kolejności. Zawsze trzeba sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na dokumentację projektową, na przykład na przebieg instalacji.

Zobacz też: Trendy wnętrzarskie. Cegła dekoracyjna na ścianie i aranżacja wnętrz: plusy i minusy>>

2. Wykończenie wnętrz: układanie instalacji

Następnym etapem wykończenia wnętrz, kiedy ściany wewnętrzne stoją tam, gdzie powinny – jest rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Kujemy bruzdy na podłączenia grzejników oraz wody. Układamy kable elektryczne, alarmowe, telewizyjne itp. Warto sfotografować lub sfilmować przewody po ułożeniu, żeby w razie potrzeby wiedzieć, którędy przebiegają. Kiedy zakryje je tynk, trudno będzie stwierdzić, gdzie dokładnie się znajdują.

3. Wykończenie wnętrz: podkład podłogowy (po którym można chodzić)

Kiedy instalacje są już gotowe, należy ułożyć warstwy izolacyjne podłogi (izolację przeciwwilgociową i termiczną w przypadku podłogi na gruncie, a akustyczną na stropie) oraz rozprowadzić rury c.o. Kładziemy szlichtę cementową. Przed zakryciem instalacji trzeba zrobić próby ciśnieniowe. Szlichtę należy zabezpieczyć, aby nie uległa zabrudzeniu podczas tynkowania.

4. Wykończenie wnętrz: tynkowanie ścian i sufitów (mokre tynki)

Tynkowanie tradycyjne należy do prac mokrych. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się ręcznie lub maszynowo. Często się je wykańcza gładziami gipsowymi. Tynki gipsowe nakładane maszynowo pozwalają uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez dodatkowych gładzi – są gotowe do malowania. Tynki cementowo-wapienne schną krócej niż gipsowe. Przed następnymi etapami wykończenia domu, takimi jak układanie płyt g-k czy parkietu lub paneli podłogowych, powinny być suche.

Zobacz też: Tynk dekoracyjny: jak położyć tynk strukturalny? Zrób to sam KROK PO KROKU>>

5. Wykończenie wnętrz: parapety wewnętrzne

Robi się to na etapie końcowym wykonywania tynków. Osadzanie parapetów przed tynkami ma zwolenników, ale grozi zabrudzeniem, a nawet zniszczeniem parapetu.

6. Wykończenie wnętrz: wylewki samopoziomujące

Wyrównują i przygotowują podłoże pod materiały posadzkowe. Na większość wylewek można wejść po 12-24 godzinach, ale na wyschnięcie trzeba czekać trzy-cztery tygodnie. Bezpiecznie jest odczekać sześć tygodni przed przystąpieniem do układania posadzek. Wylewki samopoziomujące nie zawsze są koniecznym etapem wykończenia domu. Jeśli parkiet i podłoga ceramiczna mają ze sobą sąsiadować, trzeba dostosować poziomy wylewek do różnych grubości materiałów posadzkowych.

7. Wykończenie wnętrz: sprzątanie po mokrych i brudnych pracach

Porządek na budowie ułatwia prace i pozwala ocenić jakość ich wykonania. Sprzątając, zabezpieczamy to, co już jest gotowe. Trzeba zaplanować przerwę na wysychanie mokrych tynków i wylewek. Sprawdzony sposób w wypadku wykańczania wnętrz nowego domu to: zacząć od mokrych tynków wewnątrz, po czym przenieść prace wykończeniowe na zewnątrz i wykonać ocieplenie oraz elewację w czasie, kiedy ściany i podłoga schną.

8. Wykończenie wnętrz: suche tynki, sufity podwieszane

Płyty gipsowo-kartonowe można montować po wyschnięciu wylewek i tynków. W przeciwnym wypadku będą chłonąć wilgoć, pęcznieć, a następnie rozwarstwiać się przy wysychaniu. Płyty g-k wymagają szpachlowania na mokro i szlifowania. Powstaje przy tym dużo pyłu, który wszędzie się wciska. Warto osłonić pomieszczenia, w których nie wykonujemy tych prac.

Sprawdź: SUFIT PODWIESZANY z oświetleniem. Sufity podwieszane: 15 projektów>>

9. Wykończenie wnętrz: układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych

Na świeżym tynku można kłaść płytki już po kilkunastu dniach od jego ułożenia. Na zagruntowanej ścianie betonowej układa się płytki nie wcześniej niż trzy miesiące od zakończenia betonowania. Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe dzień wcześniej powinny być zagruntowane. Te prace dobrze jest powierzyć glazurnikowi.

10. Wykończenie wnętrz: gruntowanie ścian i pierwsze malowanie

Gruntowanie ma na celu ujednolicenie powierzchni podłoża i zmniejszenie jego chłonności oraz poprawienie przyczepności farby. Malujemy pierwszy raz ściany i sufity, zaczynając od sufitów. Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C. W trakcie malowania temperatura nie powinna być niższa niż 5°C, a wilgotność przekraczać 80%.

Zobacz też: Malowanie ścian. Jak dobrze pomalować ściany i sufit - krok po kroku>>

11. Wykończenie wnętrz: układanie parkietu

Po zakończeniu prac mokrych sprawdzamy wilgotność pomieszczenia i wylewek. Dopiero kiedy jest sucho, układamy parkiet. Jeśli jest zbyt wilgotno, suszymy pomieszczenia (można wypożyczyć specjalne maszyny osuszające). Po ułożenia parkietu, a przed polakierowaniem, trzeba poczekać dwa-trzy tygodnie.

Przeczytaj: Panele podłogowe: montaż ZRÓB TO SAM. Jak położyć panele? Układanie paneli bez tajemnic>>

12. Wykończenie wnętrz: montaż drzwi i listew przypodłogowych

Należy go wykonać przed lakierowaniem drewnianej posadzki. Jeżeli drzwi są robione przez stolarza, skrzydła powinny być pomalowane i polakierowane przed montażem ościeżnic, aby zdążyły wyschnąć. Najczęstszym błędem przy montażu drzwi jest niedokładny pomiar otworu – wymierza się go po ułożeniu posadzki.

13. Wykończenie wnętrz: szlifowanie i lakierowanie parkietu

Po cyklinowaniu i dokładnym odkurzeniu parkietu nakłada się podkład, a następnie lakier w dwóch warstwach w odstępie kilkunastogodzinnym. Utwardzenie lakieru następuje po jednym-trzech dniach. Można wtedy ostrożnie korzystać z lakierowanej powierzchni. Jednak dopiero po tygodniu-dwóch lakier uzyskuje pełną twardość i podłogę można w pełni eksploatować.

14. Wykończenie wnętrz: drugie malowanie

Trzeba zasłonić styki futryn ze ścianami, listwy przypodłogowe, parapety, blaty kamienne itp. Niezastąpiona jest taśma malarska. Drugie malowanie powinno być bardzo staranne. Aby uzyskać dobry efekt, najlepiej używać różnego rodzaju wałków i pędzli przeznaczonych do konkretnych miejsc – na przykład do styku ścian z sufitem lub powierzchni za grzejnikiem.

15. Montaż osprzętu elektrycznego, AGD, mebli wbudowanych (szaf, kuchni itp.)

Pamiętajmy o zabezpieczeniu podłóg tekturą – unikniemy zniszczeń w trakcie montażu. Przykręcamy gniazda, włączniki, kinkiety. Montujemy okap, karnisze. Po montażu będą jeszcze konieczne poprawki, nie zakładajmy, że w czasie pracy nic się nie uszkodzi – to niemożliwe. Przygotujmy się na konieczność retuszy.

Komu zlecić wykończenie wnętrz?

Gdzie szukać dobrego fachowca lub sprawdzonej ekipy remontowej? Najlepiej wśród osób poleconych, wysoko ocenianych, które we wcześniejszych zleceniach dowiodły wysokiej jakości swoich usług.

Mieszkanie podczas prac wykończeniowych - galerie zdjęć

Zobacz nasze galerie i zainspiruj się podczas wykańczania domu! Przedstawiamy pomysły m.in. na ciekawe podłogi i ściany.

Remont mieszkania krok po kroku - najważniejsze rady!
Nasi Partnerzy polecają