Aranżacja wnętrz: SUFIT PODWIESZANY z oświetleniem. Sufity podwieszane: 15 projektów

Sufit podwieszany daje wiele możliwości w aranżacji wnętrza. Sufity podwieszane w salonie, kuchni, czy łazience można efektownie podświetlić. Sufit podwieszany wzory - łatwo w nim wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. Aranżacja wnętrza, w której dodatkowo podświetlimy taki sufit, pozwoli stworzyć niepowtarzalną atmosferę mieszkania.

aranżacja wnętrza
aranżacja wnętrz
aranżacja wnętrza
aranzacja wnętrza
sufit podwieszany

Aranżacja wnętrz kieruje się też modą. Trendy dotyczą nie tylko kolorów ścian czy kształtów mebli. Również wpływa na trwałe, architektoniczne elementy, np. sufit. Sufity podwieszane najpierw pojawiły się w biurach. Potem zawojowały wnętrza mieszkań. Nowoczesne sufity podwieszane są wykorzystywane przez architektów jako narzędzie do kreowania wnętrz, dlatego muszą być funkcjonalne i estetyczne. Dzięki nim można zagrać kształtem, zróżnicowaniem poziomów, a także kolorystyką okładzin. Sufit podwieszany z oświetleniem pozwoli stworzyć ciekawą aranżację wnętrza. Jest ciekawą i funkcjonalną dekoracją, a zamontowanie na nim oświetlenie może dać nastrojowy efekt. Sufit podwieszany sprawdzi się w kuchni, salonie, łazience, czy w przedpokoju. Ukryje to, co nieestetyczne. Obniży zbyt wysokie pomieszczenie. Ponadto sufit podwieszany idealnie nadaje się do zaakcentowania podziałów wnętrza, można nim podkreślić walory danej przestrzeni. Dzięki różnorodności kolorów i kształtów sufitów może podkreślić charakter wnętrza albo stanowić dominujący, dekoracyjny akcent. W pokoju, w którym ogląda się telewizję lub słucha muzyki, można przez zamontowanie sufitu podwieszanego polepszyć warunki akustyczne i wyciszyć pomieszczenie. Zaletą sufitów podwieszanych jest ich szybki montaż, jeden dzień wystarczy by w pełni użytkować gotową konstrukcję. Sufity podwieszane: poradnik architekta wnętrz. W galerii zdjęć - pomysły i inspiracje na aranżacje sufitów podwieszanych.

Sufit podwieszany projekt: jaki wybrać sufit?

Sufity podwieszane najczęściej robi się w kuchniach i łazienkach. Sufit podwieszany w kuchni powinien być dobrze oświetlony,  sufit podwieszany w łazience i sypialni pełni głównie funkcję dekoracyjną, tworzy nastrój wnętrza. Ile kosztuje sufit podwieszany? W zależności od stopnia skomplikowania - cena sufitu podwieszanego wynosi - za wykonanie 1 m2 od 35 do 150 zł.

Sufit podwieszany wzory

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych może mieć różne wzory i kształy. Tym samym daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Łatwo w takim suficie wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. Sufit podwieszany obniża optycznie pomieszczenie. Stosując takie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę, czy nie zakłóci ono proporcji wnętrza. Trzeba też pamiętać, że ze zwykłych płyt g-k można wykonać tylko sufity proste lub z uskokami (schodkowe). Do sufitów łukowych trzeba kupić specjalne płyty, które można formować. Chcą mieć sufit podwieszany w łazience, należy stosować płyty wodoodporne. 

Najlepsze na sufity podwieszane w kuchni i salonie są płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 lub 15 mm. Cieńsze są zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem, więc wymagają zagęszczenia profili rusztu.

Sprawdź też: jak usunąć zacieki na suficie - malowanie mieszkania >>>

Do zrobienia sufitu podwieszanego można użyć płyt giętych. Ciekawe formy przestrzenne pozwalają wykorzystać grę światła i cienia i osiągnąć oryginalne efekty wizualne. Krzywiznę sufitu podwieszanego można uzyskać, wyginając płyty na sucho, na mokro albo stosując specjalne płyty elastyczne.

Podczas montażu sufitu podwieszanego pamiętaj, że w przestrzeni pod stropem nie wolno umieszczać przewodów instalacji gazowej, w razie jej nieszczelności grozi to wybuchem. Zabudowa ułatwia poprawę parametrów cieplnych i akustycznych stropu – nad płytami można ułożyć izolację z wełny  mineralnej.

Oświetlenie w suficie podwieszanym

W suficie podwieszanym zwykle instaluje się specjalne oprawy oświetleniowe. Wybierając je, należy dostosować ich wielkość do wysokości przestrzeni, którą mają oświetlać. Niektóre mają możliwość regulowania kierunku padania światła. W sufitach podwieszanych umieszcza się najczęściej oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe czy taśmy z oświetleniem LED. W suficie podwieszanym zwykle montuje się oprawy na obniżone napięcie (12 lub 24 V). Do nich potrzebny jest transformator, więc trzeba dokładnie oznaczyć otwór, przy którym się znajduje.

Sufit podwieszany daje dużo możliwości oświetlania wnętrza. Ukryte światło odbija się od jego płaszczyzny, nasyca przestrzeń, wypełnia pomieszczenie blaskiem, zaś to zaaranżowane za ekranem - jest przefiltrowane, towarzyszy nam, ale nie razi w oczy. Aby osiągnąć taki efekt, na przesłonę trzeba użyć materiału o odpowiedniej barwie, ciężarze i grubości. I tak pomalowana na biało płyta gipsowo-kartonowa, w połączeniu ze źródłem światła, dodaje wnętrzu lekkości, natomiast ta w intensywnym kolorze podkreśla i odbija kształt obudowy oświetlenia.

Jak wybrać oświetlenie sufitu podwieszanego: porady architekta wnętrz

 • Umieszczone w podwieszanym suficie halogeny są neutralne i pasują do wnętrz o różnym przeznaczeniu.
 • Światło zainstalowane nad sufitem podwieszanym może stanowić mocny akcent w pomieszczeniu, delikatnie je oświetlać lub być prawie niezauważalne.
 • Błędem jest rezygnowanie z oświetlenia centralnego na rzecz punktowego, ponieważ przy nim sufit pełni funkcję ekranu, od którego światło odbija się i rozprasza. Nie wolno zapominać, że na dobrze oświetlonym suficie doskonale widoczne będą nie tylko ozdobne stiuki i gzymsy, lecz także wszelkie uszkodzenia i nierówności.
 • Delikatne, rozproszone światło, które nie zakłóca charakteru wnętrza, daje plafoniera. Estetycznie prezentuje się zarówno w łazience, jak i przedpokoju czy holu.
 • Bardziej okazałe, rozbudowane lampy zawieszone w wysokim pomieszczeniu przyciągają wzrok i pozwalają na tworzenie odpowiedniego klimatu. Modne dzisiaj żyrandole z kryształków czy szkła weneckiego można spotkać nie tylko we wnętrzach reprezentacyjnych, lecz także w łazience i pokoju kąpielowym.

Sufit podwieszany w kuchni: aranżacje

Sufit podwieszany w kuchni ma praktyczne i dekoracyjne zastosowanie. W galerii zdjęć obejrzyj aranżacje kuchni z sufitem podwieszanym, który najczęściej wykonuje się z płyty gipsowo-kartonowej. W projektach wnętrz sufit podwieszany często pojawia się w aranżacji kuchni. Ma zastosowanie praktyczne, a także dekoracyjne we wnętrzu. Można w nich wycinać ciekawe otwory i montować efektowne podświetlenie. Sufit podwieszany w kuchni z płyt giposowo-kartonowych zamocowanych na ruszcie pozwala zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy podczas remontu odnawiać.

Zobacz też: pomysły na sufit inny niż biały >>>

W takim suficie można też ukryć przewody elektryczne i wentylacyjne. Sufit podwieszany zamontowany nad wyspą kuchenną umożliwia ukrycie instalacji. W suficie podwieszanym montuje się też oświetlenie, które doskonale sprawdza się w kuchni. Mogą to być lampy halogenowe, czy taśmy ledowe do dekoracyjnego podświetlania krawędzi sufitu. Sufit podwieszany w kuchni powinien być dobrze pomyślany, tak aby był praktycznym i estetycznym elementem wykończenia wnętrza. Technologia podwieszania płyt gipsowo-kartonowych pozwala uzyskać w aranżacji kuchni z sufitem podwieszanym efekt trójwymiarowości. Sufit we wnętrzu nie jest dzięki temu jednolitą płaszczyzną, jego powierzchnię mogą urozmaicać wnęki, uskoki.

W aranżacji kuchni otwartej na salon sufit podwieszany jest też sposobem na optyczne wydzielenie pomieszczeń obu stref - kuchennej i salonowej. Decydując się na sufit podwieszany pamiętajmy, że jego montaż obniża wnętrze o kilka lub kilkanaście centymetrów. Ważne jeśli planujemy wysoką zabudowę kuchenną i chcemy dobrze zagospodarować każdy centymetr wnętrza kuchni. W galerii zdjęć wybraliśmy kilka aranżacji kuchni z sufitem podwieszanym - inspiracja dla wszystkich, który podoba się takie wykończenie. Decydując się na sufit podwieszany, pamiętajmy by nie przesadzić z jego fikuśnym kształtem (falami, wnękami, usokami), aby nie uzyskać w aranżacji efektu kiczu.

Sufity podwieszane w kuchni wzory: galeria zdjęć

Zastosowanie i pomysły na sufit podwieszany w kuchni: galeria zdjęć.

Sufit podwieszany w salonie: zalety

Sufity podwieszane w salonie to ciekawe rozwiązanie, jeśli kształy, wzory i oświetlenie są dobrze przemyślane. Kiedy warto zdecydować się na sufit podwieszany w salonie? Sufit podwieszany w salonie ukrywa to, co nieestetyczne. Sufitem podwieszanym można zakryć stary, który jest już brzydki i zniszczony. Pod niektórymi odmianami można też schować instalację. W razie jej awarii na czas naprawy takie sufity można łatwo zdemontować.

Sufity podwieszane w salonie - optycznie zmieniają pomieszczenie. Sufitami podwieszanymi da się formować skosy, łuki i podcienia. Dzięki temu można optycznie zmienić wygląd salonu: zamocowanie sufitu w małym i wąskim pokoju sprawi, że będzie się on wydawał większy. Stosując sufity o bardzo gładkiej, lustrzanej powierzchni, aranżację salonu może optycznie podwyższyć.

Sufity podwieszane w salonie - dobre miejsce na oświetlenie. Montując w odpowiedni sposób oświetlenie, osiąga się ciekawe efekty. Można na przykład uzyskać tak zwane światło odbite. Jest ono idealne do pokoju dziennego – sprawia, że w salonie jest przytulnie i nastrojowo. Sufity podwieszane nie pochłaniają promieni słonecznych w takim stopniu jak tradycyjne, tylko je rozpraszają, dzięki czemu w pomieszczeniu jest jaśniej.

Sufity podwieszane opinie

Sufity podwieszane są bezpieczne i tłumią dźwięki. Wymagania dotyczące zarówno bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak i parametrów akustycznych ścian i stropów są znacznie ostrzejsze dla budynków użyteczności publicznej niż dla domów jednorodzinnych. Dlatego sufity podwieszane, które są wystarczająco dobre do stosowania w biurach, bez wątpienia nadają się również do domów jednorodzinnych.

Sufity podwieszane bardzo dobrze chronią przed ogniem, dlatego warto nimi osłonić strop w domu szkieletowym. Dobrze też tłumią dźwięki. W salonie z sufitem podwieszanym nie ma pogłosu, a dźwięki są przyjemniejsze dla ucha. Sufit podwieszany warto też zrobić w kuchni, gdzie gwiżdże czajnik, stuka się talerzami i garnkami, lub w łazience, w której często kapie woda lub dudnią rury. W salonie i sypialniach warto podwiesić sufity podwieszane izolujące dźwięki – w ciszy i spokoju lepiej się śpi i czyta. Sufit zamontowany pod nieogrzewanym strychem może dodatkowo zapobiegać ucieczce ciepła z domu.

Sufit podwieszany w salonie: montaż

Łatwo się montuje. W przeciwieństwie do tradycyjnego wykończenia sufitów tynkami wykonanie sufitów podwieszanych w salonie nie wymaga żadnych „mokrych” prac. Sufity podwieszane mogą być równie gładkie jak tynki gipsowe, ale nie wymagają szlifowania. Można je samodzielnie zamontować z dostarczonych przez producenta elementów albo zlecić ich podwieszenie wykwalifikowanej firmie.

Sufity podwieszane: warto wiedzieć!

 • Ze względów bezpieczeństwa pod sufitem podwieszanym nie powinno się ukrywać rur gazowych. Jeśli instalacja gazowa poprowadzona jest na zewnątrz ścian lub sufitu, szybko wyczujemy ulatniający się gaz. Będzie się on rozprzestrzeniał po całym  domu i dlatego przez dłuższy czas nie osiągnie stężenia, które mogłoby spowodować wybuch. Natomiast gaz ulatniający się z nieszczelnej instalacji w zamkniętej przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym mógłby szybko osiągnąć stężenie grożące wybuchem.
 • Mimo że taki sufit podwieszany jest konstrukcją stosunkowo lekką, zawsze obciąża strop, dlatego przed jego zamocowaniem trzeba się koniecznie upewnić, czy obciążenie nie będzie nadmierne.
 • Montując sufit podwieszany, trzeba się stosować do zaleceń producenta danej konstrukcji.

Sufit podwieszany w łazience

Poza kuchnią także w łazience chętnie robi się sufit podwieszany. Często na całej jego powierzchni rozmieszcza się różnej wielkości oprawy, które – włączone jednocześnie – z powodzeniem zastąpią oświetlenie ogólne. Do łazienki i sauny trzeba wybrać sufity podwieszane odporne na wilgoć (odporność sufitów na wilgoć podawana jest w procentach). Sufit podwieszany w łazience doskonale też maskuje różne instalacje, np. hydrualiczne.

Sufit podwieszany w przedpokoju

Sufit podwieszany sprawdzi się też w przedpokoju. Efektownie podświetlony poprawi proporcje wąskiego pomieszczenia. Dobre oświetlenie wąskiego przedpokoju wymagałoby kilku opraw, dla których w stropie trzeba by kuć bruzdy. Dzięki podwieszanemu sufitowi można zamontować ich dowolną liczbę i przy okazji uatrakcyjnić powierzchnię sufitu. Zaletą sufitów z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość modelowania dowolnych kształtów. W efekcie otrzymamy jednolitą gładką powierzchnię, którą można pomalować na dowolny kolor. Mała przestrzeń przedokoju dużo zyskuje przez obniżenie i podświetlenie sufitu, możne stać się też bardziej foremny. W suficie podwieszanym można zrobić podcięcie, które będzie miejscem zamontowania taśmy ledowej - tworzy wtdey tzw. linię świetlną.

Sufit podwieszany kasetonowy

Podwieszane sufity kasetonowe wykonuje się z kasetonów gładkich lub perforowanych. Mogą one mieć różną fakturę i różne wzory. W kasetonach perforowanych są otwory, dzięki którym sufity podwieszane z nich wykonane lepiej pochłaniają dźwięki. Układ otworów może tworzyć wzory. Kasetony zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą być również wycinkami koła. Ta różnorodność daje wiele możliwości dekoracyjnych w aranżacji sufitów podwieszanych.

 • Sufit podwieszany: kasetony gipsowe

Mogą być wykonane z gipsu lub, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, z gipsu obłożonego kartonem. Niektóre kasetony laminowane są od spodu włókniną, dzięki której lepiej izolują dźwięki. Od płyt różnią je kształty i wymiary: kasetony zwykle są  kwadratowe – o wymiarach 60 x 60 cm lub prostokątne – 60 x 120 cm. Mają grubość od 8 do 31 mm. Bywają również w innych  wymiarach.

 • Sufit podwieszany: kasetony z wełny mineralnej lub szklanej

Są pokryte specjalną powłoką, dzięki której brud i kurz nie wnika w ich wnętrze. Takie kasetony użyte do zrobienia sufitu podwieszanego nie brudzą się szybko i łatwo je czyścić. Pokrywająca je powłoka przepuszcza dźwięki, dzięki czemu są one wygłuszane przez wełnę. Kasetony z wełny zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą też być wycinkami koła.

 • Sufit podwieszany: kasetony metalowe

Wykonuje się je z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej i maluje proszkowo. Dobre właściwości akustyczne kasetonów metalowych uzyskuje się przez ich odpowiednie dziurkowanie, czyli perforację. Niektórzy producenci oferują również kasetony z dwóch materiałów: wełny mineralnej i metalu. Kasetony metalowe to zwykle kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm.

 • Sufit podwieszany z kasetonów montaż

Do mocowania sufitów podwieszanych kasetonowych stosuje się trzy rodzaje rusztów. Od tych przeznaczonych do sufitów z płyt różnią się ukształtowaniem profili konstrukcyjnych: kasetony układa się pomiędzy nimi bez dodatkowych łączników. Od kształtu profilu zależy też, czy kaseton będzie wyjmowany, czy mocowany na stałe. Profile konstrukcyjne i krawędzie kasetonów mogą być ukształtowane tak, by tworzyć gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych połączeń. W innych rozwiązaniach profil może pozostać widoczny.

Sufity podwieszane aranżacje: wideo

Sufit podwieszany sprawi, że aranżacja nabierze charakteru. Sufity podwieszane umożliwają ciekawe oświetlenie wnętrza. Podwieszany sufit pozwala przełamać monotonię aranżacji wnętrza, wynikającą z takiej samej wysokości pomieszczeń. Urozmaica pudełkowatą przestrzeń i poprawia proporcje zbyt wysokiego wnętrza. Ponadto sufity podwieszane zakrywają instalacje, zasłaniają nierówny tynk, są też środkiem wyciszającym wnętrza. Podwieszany sufit dzieli przestrzeń, służy także do zamontowania oświetlenia halogenowego. Ale sufit podwieszany w aranżacji wnętrz budzi też wiele kontrowersji. Zapytaliśmy architektkę wnętrz, jak stosować sufity podwieszane w domu i czy nadal są modne. Sufit podwieszany: obejrzyj materiał WIDEO.

Sprawdź też: sufit napinany w aranżacji wnętrz >>>

Jak zrobić sufit podwieszany: konstrukcja

Poza tym, że doskonale nadaje się do maskowania wszelkich nierówności sufitu, sufit podwieszany ukryje też rury wodne, kanalizacyjne lub c.o., a także przewody wentylacyjne, rurę od okapu czy prowadnice drzwi przesuwnych. Tego typu konstrukcja przydaje się również do wyciszenia stropu albo stworzenia oryginalnej aranżacji sufitu. Do wyboru masz trzy rodzaje rusztów do sufitów podwieszanych. Podpowiadamy, którą konstrukcję wybrać!

 • Sufit podwieszany: ruszt pojedynczy lub krzyżowy

Ruszt pojedynczy sprawdza się w niskich pomieszczeniach, których szerokość nie przekracza 4 m. Sufit podwieszany na tego typu ruszcie wykorzystuje się do zamaskowania niedoskonałości stropu lub montażu lekkich opraw świetlnych. Wadą rusztu pojedynczego jest wiotkość powstałej konstrukcji – utrudnia ona wypoziomowanie płyt. Do podwieszenia go warto wybrać wieszaki ES. Wtedy minimalna odległość od stropu do płyt wynosi 3 cm, a maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych.

 • Sufit podwieszany: ruszt krzyżowy

Ruszty krzyżowe jednopoziomowe sprawdzają się do montażu sufitów podwieszanych w korytarzach i innych wąskich pomieszczeniach. Są dużo sztywniejsze od rusztów pojedynczych, więc można układać na nich izolację akustyczną. Rozstaw profili głównych dopasowany jest do szerokości płyt g-k (wynosi 120 cm), co zmniejsza ryzyko ich pękania w miejscach łączeń. Minimalna wysokość podwieszenia w przypadku konstrukcji z rusztem krzyżowym jednopoziomowym wynosi 15 cm. Tego typu ruszt idealnie nadaje się na przykład do wnętrz, w których powierzchnia sufitu podwieszanego ma być oświetlona stycznie. W takim przypadku idealna gładkość sufitu jest najważniejszym parametrem, jako że światło uwidacznia wszelkie niedoskonałości. W pomieszczeniach o znacznej powierzchni, gdzie sufit musi być bardzo wytrzymały, (ze względu na dużą rozpiętość i ciężar własny) najlepiej sprawdzają się sufity podwieszane na ruszcie krzyżowym dwupoziomowym – mają dużą wytrzymałość i są bardzo sztywne. Taki ruszt jest najłatwiejszy do zamontowania i wypoziomowania. Nadaje się również do małych pomieszczeń, ale należy pamiętać o tym, że ma on największą grubość konstrukcyjną.

Galeria: dekoracyjny sufit zdjęcia

Obejrzy galerie zdjęć: aranżacje wnętrz z sufitem podwieszanym. Inspiracje na wzory sufitów podwieszany w salonie. Nowoczesne sufity podwieszane: zdjęcia.

A może czerwony sufit w salonie?
camera

Czy sufit zawsze powinien być biały?

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY