Aranżacja wnętrz: SUFIT PODWIESZANY z oświetleniem. Sufity podwieszane: 15 projektów

Sufit podwieszany daje wiele możliwości w aranżacji wnętrza. Sufity podwieszane w salonie, kuchni, czy łazience można efektownie podświetlić. Sufit podwieszany wzory - łatwo w nim wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. Aranżacja wnętrza, w której dodatkowo podświetlimy taki sufit, pozwoli stworzyć niepowtarzalną atmosferę mieszkania.

aranżacja wnętrza
aranżacja wnętrz
aranżacja wnętrza
aranzacja wnętrza
sufit podwieszany

Aranżacja wnętrz kieruje się też modą. Trendy dotyczą nie tylko kolorów ścian czy kształtów mebli. Również wpływa na trwałe, architektoniczne elementy, np. sufit. Sufity podwieszane najpierw pojawiły się w biurach. Potem zawojowały wnętrza mieszkań. Nowoczesne sufity podwieszane są wykorzystywane przez architektów jako narzędzie do kreowania wnętrz, dlatego muszą być funkcjonalne i estetyczne. Dzięki nim można zagrać kształtem, zróżnicowaniem poziomów, a także kolorystyką okładzin. Sufit podwieszany z oświetleniem pozwoli stworzyć ciekawą aranżację wnętrza. Jest ciekawą i funkcjonalną dekoracją, a zamontowanie na nim oświetlenie może dać nastrojowy efekt. Sufit podwieszany sprawdzi się w kuchni, salonie, łazience, czy w przedpokoju. Ukryje to, co nieestetyczne. Obniży zbyt wysokie pomieszczenie. Dzięki różnorodności kolorów i kształtów sufitów może podkreślić charakter wnętrza albo stanowić dominujący, dekoracyjny akcent. Sufity podwieszane: poradnik architekta wnętrz. W galerii zdjęć - pomysły i inspiracje na aranżacje sufitów podwieszanych.

Sufit podwieszany projekt: jaki wybrać sufit?

Sufity podwieszane najczęściej robi się w kuchniach i łazienkach. Sufit podwieszany w kuchni powinien być dobrze oświetlony,  sufit podwieszany w łazience i sypialni pełni głównie funkcję dekoracyjną, tworzy nastrój wnętrza. Ile kosztuje sufit podwieszany? W zależności od stopnia skomplikowania - cena sufitu podwieszanego wynosi - za wykonanie 1 m2 od 35 do 150 zł.

Sufit podwieszany wzory

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych może mieć różne wzory i kształy. Tym samym daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Łatwo w takim suficie wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy. Sufit podwieszany obniża optycznie pomieszczenie. Stosując takie rozwiązanie, musimy zwrócić uwagę, czy nie zakłóci ono proporcji wnętrza. Trzeba też pamiętać, że ze zwykłych płyt g-k można wykonać tylko sufity proste lub z uskokami (schodkowe). Do sufitów łukowych trzeba kupić specjalne płyty, które można formować. Chcą mieć sufit podwieszany w łazience, należy stosować płyty wodoodporne. 

Najlepsze na sufity podwieszane w kuchni i salonie są płyty gipsowo-kartonowe o grubości 12,5 lub 15 mm. Cieńsze są zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem, więc wymagają zagęszczenia profili rusztu.

Sprawdź też:

sufity podwieszane w salonie inspiracje >>>

jak usunąć zacieki na suficie - malowanie mieszkania >>>

Do zrobienia sufitu podwieszanego można użyć płyt giętych. Ciekawe formy przestrzenne pozwalają wykorzystać grę światła i cienia i osiągnąć oryginalne efekty wizualne. Krzywiznę sufitu podwieszanego można uzyskać, wyginając płyty na sucho, na mokro albo stosując specjalne płyty elastyczne.

Podczas montażu sufitu podwieszanego pamiętaj, że w przestrzeni pod stropem nie wolno umieszczać przewodów instalacji gazowej, w razie jej nieszczelności grozi to wybuchem. Zabudowa ułatwia poprawę parametrów cieplnych i akustycznych stropu – nad płytami można ułożyć izolację z wełny  mineralnej.

Oświetlenie w suficie podwieszanym

W suficie podwieszanym zwykle instaluje się specjalne oprawy oświetleniowe. Wybierając je, należy dostosować ich wielkość do wysokości przestrzeni, którą mają oświetlać. Niektóre mają możliwość regulowania kierunku padania światła. W sufitach podwieszanych umieszcza się najczęściej oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe czy taśmy z oświetleniem LED. W suficie podwieszanym zwykle montuje się oprawy na obniżone napięcie (12 lub 24 V). Do nich potrzebny jest transformator, więc trzeba dokładnie oznaczyć otwór, przy którym się znajduje.

Sufit podwieszany w kuchni: aranżacje

Sufit podwieszany w kuchni ma praktyczne i dekoracyjne zastosowanie. W galerii zdjęć obejrzyj aranżacje kuchni z sufitem podwieszanym, który najczęściej wykonuje się z płyty gipsowo-kartonowej. W projektach wnętrz sufit podwieszany często pojawia się w aranżacji kuchni. Ma zastosowanie praktyczne, a także dekoracyjne we wnętrzu. Można w nich wycinać ciekawe otwory i montować efektowne podświetlenie. Sufit podwieszany w kuchni z płyt giposowo-kartonowych zamocowanych na ruszcie pozwala zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy podczas remontu odnawiać.

Zobacz też: pomysły na sufit inny niż biały >>>

W takim suficie można też ukryć przewody elektryczne i wentylacyjne. Sufit podwieszany zamontowany nad wyspą kuchenną umożliwia ukrycie instalacji. W suficie podwieszanym montuje się też oświetlenie, które doskonale sprawdza się w kuchni. Mogą to być lampy halogenowe, czy taśmy ledowe do dekoracyjnego podświetlania krawędzi sufitu. Sufit podwieszany w kuchni powinien być dobrze pomyślany, tak aby był praktycznym i estetycznym elementem wykończenia wnętrza. Technologia podwieszania płyt gipsowo-kartonowych pozwala uzyskać w aranżacji kuchni z sufitem podwieszanym efekt trójwymiarowości. Sufit we wnętrzu nie jest dzięki temu jednolitą płaszczyzną, jego powierzchnię mogą urozmaicać wnęki, uskoki.

W aranżacji kuchni otwartej na salon sufit podwieszany jest też sposobem na optyczne wydzielenie pomieszczeń obu stref - kuchennej i salonowej. Decydując się na sufit podwieszany pamiętajmy, że jego montaż obniża wnętrze o kilka lub kilkanaście centymetrów. Ważne jeśli planujemy wysoką zabudowę kuchenną i chcemy dobrze zagospodarować każdy centymetr wnętrza kuchni. W galerii zdjęć wybraliśmy kilka aranżacji kuchni z sufitem podwieszanym - inspiracja dla wszystkich, który podoba się takie wykończenie. Decydując się na sufit podwieszany, pamiętajmy by nie przesadzić z jego fikuśnym kształtem (falami, wnękami, usokami), aby nie uzyskać w aranżacji efektu kiczu.

Sufity podwieszane w kuchni wzory: galeria zdjęć

Zastosowanie i pomysły na sufit podwieszany w kuchni: galeria zdjęć.

Sufit podwieszany w łazience

Poza kuchnią także w łazience chętnie robi się sufit podwieszany. Często na całej jego powierzchni
rozmieszcza się różnej wielkości oprawy, które – włączone jednocześnie – z powodzeniem zastąpią
oświetlenie ogólne. Do łazienki i sauny trzeba wybrać sufity podwieszane odporne na wilgoć (odporność sufitów na wilgoć podawana jest w procentach). Również w pokoju, w którym ogląda się telewizję lub słucha muzyki, można przez zamontowanie sufitu podwieszanego polepszyć warunki akustyczne.

Podwieszane sufity z kasetonów

Podwieszane sufity kasetonowe wykonuje się z kasetonów gładkich lub perforowanych. Mogą one mieć różną fakturę i różne wzory. W kasetonach perforowanych są otwory, dzięki którym sufity podwieszane z nich wykonane lepiej pochłaniają dźwięki. Układ otworów może tworzyć wzory. Kasetony zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą być również wycinkami koła. Ta różnorodność daje wiele możliwości dekoracyjnych.

  • Sufit podwieszany: kasetony gipsowe

Mogą być wykonane z gipsu lub, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe, z gipsu obłożonego kartonem. Niektóre kasetony laminowane są od spodu włókniną, dzięki której lepiej izolują dźwięki. Od płyt różnią je kształty i wymiary: kasetony zwykle są  kwadratowe – o wymiarach 60 x 60 cm lub prostokątne – 60 x 120 cm. Mają grubość od 8 do 31 mm. Bywają również w innych  wymiarach.

  • Sufit podwieszany: kasetony z wełny mineralnej lub szklanej

Są pokryte specjalną powłoką, dzięki której brud i kurz nie wnika w ich wnętrze. Takie kasetony nie brudzą się szybko i łatwo je czyścić. Pokrywająca je powłoka przepuszcza dźwięki, dzięki czemu są one wygłuszane przez wełnę. Kasetony z wełny zwykle są kwadratowe lub prostokątne, mogą też być wycinkami koła.

  • Sufit podwieszany: kasetony metalowe

Wykonuje się je z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminiowej i maluje proszkowo. Dobre właściwości akustyczne kasetonów metalowych uzyskuje się przez ich odpowiednie dziurkowanie, czyli perforację. Niektórzy producenci oferują również kasetony z dwóch materiałów: wełny mineralnej i metalu. Kasetony metalowe to zwykle kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm.

  • Sufit podwieszany z kasetonów montaż

Do mocowania sufitów podwieszanych kasetonowych stosuje się trzy rodzaje rusztów. Od tych przeznaczonych do sufitów z płyt różnią się ukształtowaniem profili konstrukcyjnych: kasetony układa się pomiędzy nimi bez dodatkowych łączników. Od kształtu profilu zależy też, czy kaseton będzie wyjmowany, czy mocowany na stałe. Profile konstrukcyjne i krawędzie kasetonów mogą być ukształtowane tak, by tworzyć gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych połączeń. W innych rozwiązaniach profil może pozostać widoczny.

Sufity podwieszane aranżacje: wideo

Sufit podwieszany sprawi, że aranżacja nabierze charakteru. Sufity podwieszane umożliwają ciekawe oświetlenie wnętrza. Podwieszany sufit pozwala przełamać monotonię aranżacji wnętrza, wynikającą z takiej samej wysokości pomieszczeń. Urozmaica pudełkowatą przestrzeń i poprawia proporcje zbyt wysokiego wnętrza. Ponadto sufity podwieszane zakrywają instalacje, zasłaniają nierówny tynk, są też środkiem wyciszającym wnętrza. Podwieszany sufit dzieli przestrzeń, służy także do zamontowania oświetlenia halogenowego. Ale sufit podwieszany w aranżacji wnętrz budzi też wiele kontrowersji. Zapytaliśmy architektkę wnętrz, jak stosować sufity podwieszane w domu i czy nadal są modne. Sufit podwieszany: obejrzyj materiał WIDEO.

Sprawdź też: sufit napinany w aranżacji wnętrz >>>

NIE PRZEGAP

Jak zrobić sufit podwieszany: konstrukcja

Poza tym, że doskonale nadaje się do maskowania wszelkich nierówności sufitu, sufit podwieszany ukryje też rury wodne, kanalizacyjne lub c.o., a także przewody wentylacyjne, rurę od okapu czy prowadnice drzwi przesuwnych. Tego typu konstrukcja przydaje się również do wyciszenia stropu albo stworzenia oryginalnej aranżacji sufitu. Do wyboru masz trzy rodzaje rusztów do sufitów podwieszanych. Podpowiadamy, którą konstrukcję wybrać!

  • Sufit podwieszany: ruszt pojedynczy lub krzyżowy

Ruszt pojedynczy sprawdza się w niskich pomieszczeniach, których szerokość nie przekracza 4 m. Sufit podwieszany na tego typu ruszcie wykorzystuje się do zamaskowania niedoskonałości stropu lub montażu lekkich opraw świetlnych. Wadą rusztu pojedynczego jest wiotkość powstałej konstrukcji – utrudnia ona wypoziomowanie płyt. Do podwieszenia go warto wybrać wieszaki ES. Wtedy minimalna odległość od stropu do płyt wynosi 3 cm, a maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych.

  • Sufit podwieszany: ruszt krzyżowy

Ruszty krzyżowe jednopoziomowe sprawdzają się do montażu sufitów podwieszanych w korytarzach i innych wąskich pomieszczeniach. Są dużo sztywniejsze od rusztów pojedynczych, więc można układać na nich izolację akustyczną. Rozstaw profili głównych dopasowany jest do szerokości płyt g-k (wynosi 120 cm), co zmniejsza ryzyko ich pękania w miejscach łączeń. Minimalna wysokość podwieszenia w przypadku konstrukcji z rusztem krzyżowym jednopoziomowym wynosi 15 cm. Tego typu ruszt idealnie nadaje się na przykład do wnętrz, w których powierzchnia sufitu podwieszanego ma być oświetlona stycznie. W takim przypadku idealna gładkość sufitu jest najważniejszym parametrem, jako że światło uwidacznia wszelkie niedoskonałości. W pomieszczeniach o znacznej powierzchni, gdzie sufit musi być bardzo wytrzymały, (ze względu na dużą rozpiętość i ciężar własny) najlepiej sprawdzają się sufity podwieszane na ruszcie krzyżowym dwupoziomowym – mają dużą wytrzymałość i są bardzo sztywne. Taki ruszt jest najłatwiejszy do zamontowania i wypoziomowania. Nadaje się również do małych pomieszczeń, ale należy pamiętać o tym, że ma on największą grubość konstrukcyjną.

Galeria: dekoracyjny sufit zdjęcia

A może czerwony sufit w salonie?
camera

Czy sufit zawsze powinien być biały?

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY