Sufit podwieszany z oświetleniem stworzy ciekawą aranżacją wnętrza. Jest ciekawą i funkcjonalną dekoracją, a zamontowanie na nim oświetlenie może dać nastrojowy efekt.

Aranżacja wnętrz: gdzie montowąc podwieszany sufit

- Sufity podwieszane najczęściej robi się w kuchniach i łazienkach. W kuchniach – w miejscach, w których potrzeba dużo światła, w łazienkach – dla dekoracji i tworzenia nastroju.

- Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych daje wiele możliwości aranżacji wnętrza. Łatwo w nim wykonać dekoracyjne podcięcia, wgłębienia, otwory lub zróżnicować jego poziomy.

- Najlepsze na sufity są płyty gipsowo-kartonowe o grubości
12,5 lub 15 mm. Cieńsze są zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem, więc wymagają zagęszczenia profili rusztu.

- Do zrobienia sufitu można użyć płyt giętych. Ciekawe formy przestrzenne pozwalają wykorzystać grę światła i cienia i osiągnąć oryginalne efekty wizualne. Krzywiznę można uzyskać, wyginając płyty na sucho, na mokro albo stosując specjalne płyty elastyczne.

- W przestrzeni pod stropem nie wolno umieszczać przewodów instalacji gazowej, w razie jej nieszczelności grozi to wybuchem.

- Zabudowa ułatwia poprawę parametrów cieplnych i akustycznych stropu – nad płytami można ułożyć izolację z wełny  mineralnej.

- W suficie podwieszanym zwykle instaluje się specjalne oprawy. Wybierając je, należy dostosować ich wielkość do wysokości przestrzeni, którą mają oświetlać. Niektóre mają możliwość regulowania kierunku padania światła.