Jak usunąć zacieki na suficie: ZRÓB TO SAM

W cyklu zrób to sam podpowiadamy jak usunać zacieki na suficie. Skąd się biorą zacieki na suficie? Najczęsciej jest to efekt zalania. Pokazujemy, jak usunąć zacieki i odnowić sufit w mieszkaniu. Instrukcja usuwania zacieków na suficie krok po kroku.

zacieki-na-suficie
zacieki-na-suficie
zacieki-na-suficie
zacieki-na-suficie
zacieki-na-suficie

Podczas malowania mieszkania odświeżamy także sufit. Jeśli w mieszkaniu pojawiły się zacieki na suficie, nie wystraczy zwykłe malowanie. W zrób to sam pokazujemy jak usunać zaciek z sufitu. Gdy pozalaniu ściana i sufit wyschnie, widać w tych miejscach rude zakola (ślady rdzy ze stali zbrojeniowej), często na suficie pojawiają się purchle, łuszczy się farba i odspaja, a czasem wręcz odpada tynk z sufitu. Jeśli nie doszło do większego zalania, kończy się na brudnych plamach, zaciekach. Podpowiadamy jak samodzielnie odnowić sufit.

Kiedy zabrać się do usuwania zacieku na suficie?

Do usuwania skutków zalania i zacieków na suficie powinniśmy przystąpić dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że woda więcej się w tych miejscach nie pojawi. Musi być więc zlikwidowana przyczyna zalania. W innym razie nasze wysiłki związane z remontem mieszkania i odnawianiem sufitu nie mają sensu, bo całą operację kiedyś trzeba będzie powtórzyć. Zanim zabierzemy się za ponowne malowanie sufitu, musimy poczekać, aż zaciek całkowicie wyschnie. Czasem trwa to nawet kilka tygodni.

Usuwanie zacieków na suficie

Gdy po wyschnięciu wody okaże się, że jedynym widocznym śladem zalania jest zabrudzenie na ścianie lub suficie w postaci widocznych zacieków, a tynk i farba obrze się trzymają, czeka nas tylko malowanie. Najpierw musimy zamalować plamy na suficie specjalną farbą do neutralizacji plam. Taką farbę do usuwania plam na ścianach kupimy w każdym sklepie budowlanym. Jest dość droga, ale potrzeba jej niewiele. Na drugi dzień po zamalowaniu plam, zacieków na suficie możemy pomalować cały sufit lub ścianę, używając farby dyspersyjnej – akrylowej lub lateksowej. Oczywiście można też zamalować jedynie zalany fragment sufitu, jednak jeśli dawno nie malowaliśmy sufitu nowo pomalowane miejsce bedzie się później odróżniać od reszty sufitu. Nie jest to estetyczne, więc lepiej pomalować cały sufit.

Likwidacja trudnego zacieku na suficie

Zacieków na suficie z tłuszczu, sadzy czy rdzy nie da się łatwo zamalować farbą. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy na suficie czy ścianie i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki z sufitu? Są na to dwa sposoby. Pierwszy polega na ich zeszlifowaniu. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu i malowania sufitu warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malować.
Sposób drugi to odizolowanie zacieków na suficie warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię sufitu można malować bez obaw, że stare zacieki znów się pojawią.

Ocena: 0
Tekst: Radosław Murat Zdjęcia: Kalbar

POLECANE ARTYKUŁY