Zapytaliśmy eksperta z firmy Roca, na co zwrócić uwagę, kupując umywalki stawiane na blat. Projektowanie łazienek wymaga wyboru odpowiedniej ceramiki łazienkowej. Bardzo modne są umywalki nablatowe. Kupując taką umywalkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy umywalka ma otwór na baterię, czy nie. Zdarzały się przypadki, że klient kupił umywalkę bez otworu i chciał go sobie własnoręcznie wywiercić. Efekt? Nieudany projekt łazienki i zniszczona ceramika. A mógł tego uniknąć, bo duża część modeli umywalek produkowana jest w dwóch wersjach: umywalki z otworem - do baterii mocowanych na umywalce, i bez otworu – wtedy odpowiednia jest bateria podtynkowa lub instalowana na blacie. Wiele umywalek jest projektowanych tak, że można je zarówno powiesić, mocując do ściany, jak i postawić na blacie. I tu uwaga - większość tych umywalek jest z tyłu nieszkliwiona. Trzeba o tym pamiętać podczas projektowania łazienki. Nie jest to problemem, gdy taką umywalkę postawimy na blacie i dosuniemy do ściany. Ale jeśli w naszej aranżacji łazienki będzie stała w pewnym oddaleniu od ściany i do tego powiesimy za nią duże lustro, może się w nim odbijać matowy tył, co popsuje wystrój łazienki.

Projektowanie łazienki: na czym postawić umywalki

Umywalki można montować na szafce. Taka szafkę kup razem z umywalką - producent mebli łazienkowych gwarantuje, że wszystko będzie do siebie pasowało, a użyte materiały są odpowiednie do łazienki. W razie problemów możesz złożyć reklamację. Jeśli lubisz rozwiązania niestandardowe w projektowaniu łazienek, możesz postawić umywalkę np. na starej szafce. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu jej przed wilgocią, np. wodoodpornym lakierem. Możesz też wymienić blat. Innym rozwiązaniem jest blat pod umywalkę. Jeśli chcesz postawić umywalkę na podwieszanym blacie, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest ściana w łazience. Jeśli została wymurowana, wystarczą odpowiednio długie kołki, jeżeli jest zrobiona z bloczków ceramicznych, warto dokupić stelaż montażowy. Podczas projektowania łazienki pamiętaj o proporcjach - ciężka umywalka musi mieć solidny blat! Można go wykonać z polakierowanej płyty MDF (i zabezpieczyć ją na obrzeżach taśmą PCV/ABS). Droższym rozwiązaniem jest blat kompozytowy, to materiał przypominający kamień. Można także zrobić go z karton-gipsu (odpowiedniego do łazienek) lub płyty OSB obłożonej kafelkami. W takim wypadku przyda się stelaż, zwłaszcza jeśli umywalka jest ciężka. A jeżeli drewno, to najlepiej do łazienki egzotyczne.

Projektowanie łazienki: wybieramy baterie łazienkowe

Batreia sprzedawana z umywalką w komplecie to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie trzeba wiercić otworów w blacie, dostosowywać wysokości baterii do rur kanalizacyjnych. Producenci polecają pasujące do siebie modele baterii i umywalek. Baterie mocowane na umywalce możesz podłączyć na sztywno plastikowymi rurami, ale wygodniejsze są wężyki. Dzięki nim nie musisz planować z dokładnością co do centymetra ustawienia umywalki i baterii. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu szczelności wężyków. Do umywalek nablatowych sprawdzi się też bateria łazienkowa stojąca na blacie. Jest idealna do umywalek nietypowych. Jeśli umywalka jest np. wysoka lub duża płaska, warto zainstalować baterię na blacie. Przestrzeń między wlewką a krawędzią umywalki powinna wynosić ok. 15 cm, inaczej trudno będzie umyć ręce, większa odległość sprawi, że woda będzie się rozpryskiwać. Zasięg ramienia baterii zaplanuj taki, by strumień wody padał mniej więcej na środek miski. Najpraktyczniejszy zakres obrotu baterii to powyżej 90°dla małych umywalek i ok. 120° w przypadku dużych. jeśli wolimy baterie łazienkowe podtynkowe to musimy to uwzględnić podczas projektowania łazienki. Bateria podtynkowa jest bezpośrednio podłączana do rur z ciepłą i zimną wodą, dlatego o jej umiejscowieniu trzeba pomyśleć już na etapie montowania instalacji. Pamiętaj o wymiarach - dla standardowych umywalek wysokość blatu to 85–90 cm. Bardzo wysokie umywalki trzeba jednak postawić niżej, żeby nie trzeba było za bardzo podnosić rąk. Przy bateriach podtynkowych trzeba dobrze zaizolować ścianę, najlepiej glazurą, szkłem lub kamienną okładziną. Jeśli wybieramy opcję baterii mocowanej na gołej ścianie, trzeba ją zabezpieczyć farbą wodoodporną.