Jaki wybrać ekspres do kawy radzi ekspert z firmy NEONET. Bez wątpienia najlepszą receptą na filiżankę aromatycznej kawy jest zakup odpowiedniego ekspresu. Nie jest to jednak proste, ponieważ na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów urządzeń AGD do parzenia kawy. Najprostsze z nich to aluminiowe kafeterki do kawy, które ustawiamy na kuchence, jak czajnik. Bardziej zaawansowany jest ekspres przelewowy, natomiast uważany za najlepszy, jest ekspres ciśnieniowy. Zanim wybierzesz ekspres do kawy, zastanów się jakie masz wymagania odnośnie urządzenia, ile gotówki chcesz przeznaczyć na zakup sprzętu AGD oraz w jaki sposób będziesz przyrządzać kawę.

Jaki wybrać ekspres do kawy: parzenie kawy

Decydując się na wybór urządzenia do parzenia kawy warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami ekspresów. Znawca kawy zarekomenduje ekspres ciśnieniowy, który działa na zasadzie ciśnienia, a ponadto temperatury. W zależności od modelu, ciśnienie wynosić może od 3 do 15 barów, natomiast temperatura 96°C. Działanie ekspresu ciśnieniowego polega na przepuszczaniu gorącej wody pod ciśnieniem przez zmieloną i sprasowaną kawę. Ekspresy ciśnieniowe umożliwiają przygotowanie wielu rodzajów kawy. Może to być tradycyjne espresso, ale także z dodatkiem mleka typu cappuccino czy latte. Cechą odróżniającą tę grupę urządzeń jest brak dzbanka, w którym gromadzi się świeżo zaparzona kawa, i z którego jest nalewana do filiżanek i kubków. Wędruje ona bezpośrednio do podstawionej filiżanki. Zależnie od wielkości i sposobu obsługi dostępne są ekspresy ciśnieniowe ręczne, automatyczne, wolno stojące, do zabudowy. Podobny smak kawy uzyskamy wykorzystując kafeterkę, czyli bardzo prosty ekspres ciśnieniowy dzbankowy. To składające się z 3 części urządzenie zwyczajnie stawiamy na płomieniu (lub płycie kuchennej), aby zagotować wodę znajdującą się w dolnym zbiorniku. Ciśnienie wytworzone przez powstałą parę wodną powoduje przetłoczenie wody do góry przez kawę. Tworzący się napar zbierany jest w górnym zbiorniku. Tańsze są ekspresy przelewowyy. Smak kawy parzonej w takim ekspresie jest zbliżony do „kawy po turecku”, natomiast nie ma tu problemu z fusami. W ekspresach przelewowych kawa parzona jest wodą o temperaturze 96°C, czyli idealnej do wydobycia wyśmienitego aromatu i smaku kawy. Ekspres przelewowy pozwala użytkownikowi oszczędzić czas, gdyż przygotowanie wielu filiżanek napoju odbywa się w jednym czasie i trwa zaledwie kilka minut.

Parzenie kawy: mała czarna czy cappuccino?

Wybór urządzenia w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań związanych z rodzajem przygotowywanej kawy. Jeśli lubimy espresso lub też do kawy najchętniej dolewamy zimne mleko, wystarczająca będzie zarówno kafeterka, jak i ekspres przelewowy. W obydwu urządzeniach przyrządzimy czarną kawę bez dodatków. Przy czym kafeterka pomieści dwie małe filiżanki, natomiast w ekspresie przelewowym będziemy mogli przyrządzić nawet kilka kaw równocześnie. Zazwyczaj zawiera on dzbanek, który może pomieścić nawet 1,5 l kawy. Jeśli natomiast cenimy sobie smak cappuccino czy cafe latte, najlepszy dla nas będzie ekspres ciśnieniowy. Dzięki dodatkowym funkcjom pozwoli na przygotowanie różnych rodzajów kawy.

Ile kosztuje ekspres do kawy?

Zdecydowanie najdroższy jest ekspresu ciśnieniowego szczególnie, jeśli np. pochodzi z edycji limitowanej, ma dodatkowe funkcje czy też płytę do podgrzewania filiżanek. Ekspresy ciśnieniowe kosztują od 200 do nawet 3000 zł. Ekspresy przelewowe natomiast to koszt od 50 do 300 zł, podobnie jak kafeterki. Przy czym w koszty zakupu trzeba wliczyć też koszty eksploatacji, jak np. papierowe filtry w przypadku ekspresów przelewowych. Natomiast w przypadku kafeterek pamiętajmy, że nie spełnią one swojej funkcji na płycie indukcyjnej.

Jaki kupić ekspres do kawy: radzi ekspert

Dariusz Dziągwa z fimry NEONET radzi, by wybierając urządzenie do parzenia kawy, w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie mamy wymagania i jaką lubimy kawę. Różne modele ekspresów do kawy posiadają rozmaite funkcje, które akurat dla nas mogą być zbędne. Jeśli jesteśmy np. koneserami cappucino czy cafe latte ekspres ciśnieniowy będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zależy nam na jednoczesnym przygotowaniu kilku kaw, optymalnym wyborem będzie ekspres przelewowy. Dodatkowo warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, ponieważ ich wielkość i design można dopasować do każdej kuchni. Na rynku dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe modele ekspresów do kawy, np. do zabudowy.