Ekspres do kawy ciśnieniowy czy przelewowy: jaki wybrać?

2020-06-04 13:08

Ekspres do kawy ma wpływ na smak i aromat przygotowywanej kawy, które zależą w głównej mierze od sposobu jej parzenia. Zobacz, jakie są rodzaje ekspresów do kawy, i wybierz najlepszy sposób parzenia tego aromatycznego napoju. Poznaj różnice między ekspresem przelewowym a ekspresem ciśnieniowym. Dowiedz się też, jak dbać o ekspres, aby długo cieszyć się pyszną kawą.

melitta
Autor: materiały prasowe Melitta

Spis treści

  1. Ekspres do kawy przelewowy - co warto wiedzieć?
  2. Ekspres do kawy ciśnieniowy - charakterystyka
  3. Czym się różnią ekspresy ciśnieniowe?
  4. Przydatne funkcje ekspresu do kawy
  5. Jak dbać o ekspres do kawy?

Mocna, aromatyczna "mała czarna" stawia nas na nogi, usuwa zmęczenie i - po prostu - sprawia ogromną przyjemność. A jak wszystkim wiadomo, najlepszą kawę przyrządzimy w ekspresie do kawy. Zobacz, czym różnią się ekspresy do kawy i na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres dla siebie.

Ekspres do kawy przelewowy - co warto wiedzieć?

  • Elementy. By przygotować w takim ekspresie kawę, trzeba do pojemnika na kawę – zwanego niekiedy komorą zasypową – włożyć filtr i wsypać odpowiednią ilość kawy. Pojemnik, w który wkładamy filtr z kawą, może być obrotowy, podwieszany lub wysuwany. Do parzenia kawy w ekspresach przelewowych najczęściej używa się filtrów papierowych. Jednak każde urządzenie wyposażone jest w trwały filtr siatkowy. Zbiornik na wodę ma skalę – jedną lub dwie. Na skali mogą być zaznaczone pojemności odpowiadające małej lub dużej filiżance albo ich wielokrotności. Ze zbiornika woda pobierana jest do komory grzewczej, w której jest gotowana. Wrzątek rurką doprowadzany jest do pojemnika z kawą. Napar ścieka do dzbanka przez otwór w komorze. Dzbanek najczęściej wykonany jest z żaroodpornego szkła. Spotyka się również dzbanki termosy. Pod dzbankiem znajduje się płyta grzewcza – dzięki niej kawa nie stygnie.
  • Funkcje. W niektórych urządzeniach można wybrać moc smaku kawy. Dzieje się to dzięki odpowiedniej synchronizacji czasu parzenia i temperatury wody. Można zatem z tych samych ziaren kawy przygotować napar mocny lub średni.
  • Sterowanie. W większości ekspresów przelewowych sterowanie pracą ogranicza się do włączenia przycisku włącz-wyłącz. Niektóre mogą mieć funkcję mocy kawy, a także kontrolki informujące użytkownika o zbierającym się w komorze grzewczej kamieniu.
  • Konserwacja. Przed czyszczeniem urządzenia należy je odłączyć od prądu. Do usuwania kamienia gromadzącego się w komorze grzewczej służą odpowiednie środki; większość zdejmowanych elementów ekspresu można myć w zmywarce – dzbanek, pojemnik na kawę, trwały filtr; nie wolno całego urządzenia zanurzać w wodzie; obudowę najlepiej czyści się wilgotną szmatką z łagodnym środkiem czyszczącym. Jeśli dzbanek na kawę i pojemnik mają kształt klepsydry – dłużej utrzymuje się w nich aromat parzonej kawy.

Ekspresy przelewowe są nie tylko proste w obsłudze, ale też stosunkowo niedrogie. Dostępne są w różnych kolorach i stylistyce. Są też wśród nich urządzenia zsynchronizowane na przykład z czajnikiem bezprzewodowym.

Ekspres do kawy ciśnieniowy - charakterystyka

W tych urządzeniach zastosowano nie tylko zupełnie odmienny system parzenia kawy, ale też inny, bardziej skomplikowany system pracy. Są to również urządzenia posiadające znacznie więcej funkcji niż ekspresy przelewowe. Najważniejszymi częściami każdego ekspresu ciśnieniowego są: bojler, czyli ogrzewany elektryczną grzałką zbiornik, do którego wlewamy wodę, i zaopatrzony w sitko z filtrem pojemnik, do którego wsypujemy kawę. Zasady działania ekspresu są bardzo proste. Po włączeniu urządzenia grzałka podgrzewa wodę do temperatury około 100°C. Następnie woda lub powstała z niej para wodna przechodzi przez pojemnik z kawą i zamienia się w aromatyczny napar, który skapuje do dzbanka, będącego częścią wyposażenia ekspresu, lub wprost do filiżanki.

  • Elementy. Wszystkie ekspresy ciśnieniowe zawierają zbiornik na zimną wodę ze wskaźnikiem jej poziomu, komorę zaparzacza, a czasem podgrzewaną płytkę na dzbanek. Dodatkowo mogą mieć również: komorę na ziarna kawy z młynkiem – by można było tuż przed parzeniem zemleć kawę, pojemnik na zużytą kawę, kratkę ściekową i programator pracy. 
  • Sposób parzenia. W ekspresach ciśnieniowych stosuje się różne sposoby parzenia. W jednych zainstalowana pompa wytwarza ciśnienie, pod którym woda wtłaczana jest do pojemnika z filtrem, w którym jest kawa, a stamtąd – do filiżanki. W innych pojemnik z kawą wiruje i przesiąka przez niego wtłaczana pod ciśnieniem woda. W jeszcze innych wykorzystuje się parę wodną jako element tłoczący wodę.
  • Termostat. W ekspresach ciśnieniowych są zazwyczaj dwa termostaty – jeden utrzymuje temperaturę kawy, drugi odpowiednią temperaturę pary wodnej.
  • Funkcje. W ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę ekspresso (małą, mocną i aromatyczną), kawę o średniej mocy i umiarkowanym aromacie, często także kawę capuccino. Odpowiednie dysze, w które może być wyposażony ekspres, służą do spieniania mleka lub jedynie podgrzewania kawy.  
  • Programatory. Mają różny wygląd, ale spełniają takie same funkcje. Są sterowane ręcznie lub automatycznie. Dzięki nim można ustawić m.in. moc naparu zależnie od wielkości filiżanki i rodzaju parzonej kawy oraz liczbę porcji. Na niektórych jest wskaźnik zalegania kamienia, funkcja jego usuwania, czasem istnieje nawet możliwość odwapnienia wody wlanej do parzenia. Zapalona lampka może sygnalizować brak wody lub jej zbyt niską temperaturę.

Sprawdź też: Jak działa kawiarka i jak smakuje kawa z zaparzacza >>>

Czym się różnią ekspresy ciśnieniowe?

Wybierając ciśnieniowy ekspres do kawy, zwróćmy uwagę na moc grzałki. Najniższa to 800 W, najwyższa – ponad 1200 W. Im jest większa, tym szybciej parzy się kawa. Urządzenia różnią się także pojemnością zbiornika na wodę i filtra na kawę oraz poziomem ciśnienia, z jakim gorąca woda lub para przechodzi przez pojemnik z kawą. Im wyższe – tym kawa jest lepsza, a ekspres droższy. Ze względu na tę ostatnią cechę ekspresy dzielą się na trzy grupy:

  • Niskociśnieniowe. Wytwarzana w nich para ma ciśnienie od 2,5 do 4 barów (1 bar to naturalne ciśnienie gotującej się wody). W takich urządzeniach zaparzymy jednorazowo od 1 do 4 filiżanek kawy. Jej przygotowanie trwa dość długo: 2-3 minuty. Zanim zaczniemy parzyć kolejną porcję, musimy poczekać, aż urządzenie ostygnie.
  • Wysokociśnieniowe. Woda o temperaturze 95 stopni C i pod ciśnieniem około 15 barów jest przepompowywana przez pojemnik z kawą. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, otrzymujemy kawę o pełnym smaku i aromacie. Krótki czas parzenia (tylko około 20-30 sekund) sprawia, że zawiera ona 40% mniej kofeiny niż kawa przygotowana w innych urządzeniach. W ekspresach wysokociśnieniowych naraz możemy zaparzyć najwyżej dwie filiżanki kawy. Aby zaparzyć następną porcję, nie musimy czekać na ostygnięcie bojlera.
  • Z systemem odśrodkowym. Pojemnik na kawę ma postać obrotowego bębna, który wiruje z prędkością około 10 tys. obrotów na minutę; gorąca woda przechodzi przez niego dzięki sile odśrodkowej. W tego typu urządzeniach zaparzymy naraz do 4 filiżanek kawy. Jeśli chcemy przygotować kolejną porcję – czekamy, aż ekspres ostygnie.

Przydatne funkcje ekspresu do kawy

Bardzo praktyczne są wyjmowane zbiorniki na wodę. Wiele modeli ma filtr zatrzymujący chlor – możemy więc przygotować smaczną kawę ze zwykłej wody z kranu. Niektóre ekspresy są wyposażone w dozownik wody – automat pobiera jej ze zbiornika dokładnie tyle, ile trzeba do przyrządzenia określonej ilości kawy – np. trzech filiżanek. Są też modele z programatorem czasowym (urządzenie samo zrobi kawę o określonej godzinie – np. o 7 rano), regulatorem mocy naparu oraz odpowietrzaczem, dzięki któremu ekspres nie zawilgaca się od wewnątrz i dłużej jest sprawny.

W nowoczesnych ekspresach możemy zaparzyć różne rodzaje kawy: tradycyjną, o zwykłej mocy, bardzo mocną – espresso oraz łagodną, ze spienionym mlekiem – czyli cappuccino.

Niekiedy mamy także do dyspozycji dwie dysze wylotowe: gorącej wody i do ubijania mleka. Z pierwszej możemy nalać sobie gorącej wody – np. do kubka z herbatą ekspresową; z drugiej wydobywa się sprężone, gorące powietrze. Wkładając końcówkę dyszy do naczynia z mlekiem – otrzymujemy smakowitą mleczną piankę.

Często ekspres ma osobny zbiornik na mleko, połączony z dyszą – wówczas, aby dolać do kawy spienionego mleka, wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Codziennie lub tak często jak zaleca instrukcja obsługi należy wymieniać wodę w zbiorniku oraz czyścić pojemnik na kawę. Nie można myć całego urządzenia ani poszczególnych jego części w zmywarce. Powierzchnię zewnętrzną i wnętrze czyścimy wodą i łagodnym środkiem do mycia naczyń. Pamiętamy również o usuwaniu kamienia, który osadza się w zbiorniku.

Nasi Partnerzy polecają