Kuchnia otwarta na salon powiększa optycznie przestrzeń, niestety jednocześnie łatwo może ją przytłoczyć i zdominować odpoczynkowy charakter wnętrza ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Radzimy, jak urządzić kuchnię otwartą na salon. Jakich błędów nie popełnić przy planowaniu otwartej kuchni.

Otwarta kuchnia: oddzielamy salon

Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej, nie tracąc przy tym oddechu i lekkości całego założenia jest wyspa kuchenna. Dobrze jeśli uda nam się tak rozplanować otwartą kuchnię, by nie umieszczać na wyspie kuchennej sprzętów AGD, a zwłaszcza płyty grzewczej (okap nad wyspą jest wizualnie bardzo dominującym elementem). Wyspa kuchenna, na której będzie tylko blat roboczy wygląda od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, ciągle przy tym umożliwia dobry kontakt z domownikami oraz pozwala na dostęp z każdej strony i zorganizowanie wspólnej pracy nawet kilku osobom. Taka granica między kuchnią otwartą a salonem dobrze porządkuje przestrzeń.

Kuchnia otwarta na salon: postaw ściankę

Kuchnia otwarta na salon może mieć też inne rozwiązania dzielące ją od części wypoczynkowej wnętrza. Jeśli grozi nam duża liczba sprzętów stojących na wyspie kuchennej dobrze jest je ukryć w otwartej kuchni za pomocą niskiej (ok. 110-120 cm) ścianki działowej. Podana różna wysokość ścianki działowej wynika z wysokości blatu (standardowo blat przyjmuje się na wysokości 80-90 cm) – ścianka powinna wystawać min. 30 cm ponad niego. Dzięki temu mając kuchnię otwartą na salon uda nam się ukryć za ścianką większość czajników elektrycznych czy stojaków na noże, wino.

Dodatkowo 30-centymetrowy pas ścianki łatwo będzie nam wyłożyć płytkami ściennymi (wymiar ten jest łatwy do podziału dostępnymi rozmiarami płytek 30x60cm, 30x30cm, 15x15cm czy 10x10cm) i bez problemu umieścić możemy na nim gniazdka elektryczne. Przy tego typu wydzieleniu przestrzeni kuchni otwartej na salon dobrze jest ustawić przy ściance od strony strefy dziennej stół jadalniany.

Kuchnia otwarta na salon projekty

Pomysłów na aranżację otwartej kuchni na salon może być znacznie więcej - zamiast ścianki możemy zdecydować się na odgrodzenie salonu od kuchni indywidualnie zaprojektowanym wyższym od wyspy meblem na RTV czy regałem biblioteką (patrz zdjęcia). Ważne by mebel ten miał charakter pokoju dziennego. Taki rodzaj ukrytej wyspy funkcjonalnie łączy strefę odpoczynku z kuchenną, jednocześnie będąc naturalnym elementem oddzielającym optycznie kuchnię otwartą i salon.