ARCHITEKT radzi: KUCHNIA OTWARTA na salon - wydzielamy przestrzeń. KUCHNIA I SALON ZDJĘCIA

Kuchnia otwarta, która łączy się z pokojem dziennym, powiększa optycznie przestrzeń mieszkania. Kuchnia otwarta na salon: projekty i aranżacje, jak nie popełnić błędu, urządzając te wnętrza. Warto wydzielić funkcjonalną przestrzeń obu wnętrz, aby wzajemne przejście kuchni i salonu nie zaburzało charakteru pomieszczeń. Architekt wnętrz podpowiada, jakie są najlepsze sposoby na wydzielenie przestrzeni kuchennej w otwartej przestrzeni pokoju dziennego.

aneks kuchenny aranżacja
salon z aneksem kuchennym
salon z aneksem kuchennym
aranżacja kuchni
czerwona aranżacja kuchni

Kuchnia otwarta na salon powiększa optycznie przestrzeń, niestety jednocześnie łatwo może ją przytłoczyć i zdominować odpoczynkowy charakter wnętrza ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Radzimy, jak urządzić kuchnię otwartą na salon. Jakich błędów nie popełnić przy planowaniu otwartej kuchni?

Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta?

Decyzja o tym, czy lepsza będzie kuchnia otwarta na pokój dzienny czy kuchnia zamknięta uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od upodobań kulinarnych czy towarzyskich, zamiłowania do porządku lub nie. I tak, jeśli gotujemy dużo i są to potrawy mocno aromatyczne, jak bigos czy chińszczyzna - musimy zdawać sobie sprawę z tego, że - jeżeli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny - zapach dań długo będzie się unosił w salonie. Gdy jesteśmy pedantyczni, na pewno będą nam też przeszkadzać brudne naczynia widoczne z salonu.

Takich problemów nie przysporzy kuchnia zamknięta. Gdy dom będzie zamieszkiwać zapracowana, bezdzietna para, kuchnia otwarta z małym barkiem będzie znakomitym rozwiązaniem. W przypadku rodziny wielodzietnej sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej - zamiast barku trzeba przede wszystkim wstawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie będzie się siedzieć również małym dzieciom. Kuchnia otwarta jest zaś znakomitym rozwiązaniem, jeśli lubimy urządzać przyjęcia, których głównym celem jest wspólne przygotowanie posiłków. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony, pamiętajmy jednak, że urządzenie kuchni nie jest sprawą tanią i zmiana koncepcji będzie nas sporo kosztować!

Jak oddzielić salon od kuchni?

Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej, nie tracąc przy tym oddechu i lekkości, całego założenia jest wyspa kuchenna. Dobrze, jeśli uda nam się tak rozplanować otwartą kuchnię, by nie umieszczać na wyspie kuchennej sprzętów AGD, a zwłaszcza płyty grzewczej (okap nad wyspą jest wizualnie bardzo dominującym elementem).

Wyspa kuchenna, na której będzie tylko blat roboczy, wygląda od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, ciągle przy tym umożliwia dobry kontakt z domownikami oraz pozwala na dostęp z każdej strony i zorganizowanie wspólnej pracy nawet kilku osobom. Taka granica między kuchnią otwartą a salonem dobrze porządkuje przestrzeń.

Wentylacja w kuchni otwartej

W każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie! Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap. A w czasie gotowania lub tuż po nim nie zapominajmy o wietrzeniu.

Kuchnia otwarta jako pokój rodzinny!

Poza kuchnią całkowicie otwartą lub zamkniętą możemy wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – kuchnia może być pokojem rodzinnym. Jeśli ma co najmniej 20 m2 (nie jest to więc możliwe w małym domu), możemy wstawić tam duży, rodzinny stół, zrobić w niej miejsce dla domowego zwierzaka, ulubionych roślin pani domu czy sprzętu grającego. W takim wypadku rodzina, a także przyjaciele domu, chętnie będą spędzali w niej czas.

NIE PRZEGAP

Kuchnia otwarta na salon: postaw ściankę

Kuchnia otwarta na salon może mieć też inne rozwiązania dzielące ją od części wypoczynkowej wnętrza. Jeśli grozi nam duża liczba sprzętów stojących na wyspie kuchennej, dobrze jest je ukryć w otwartej kuchni za pomocą niskiej (ok. 110-120 cm) ścianki działowej. Podana różna wysokość ścianki działowej wynika z wysokości blatu (standardowo blat przyjmuje się na wysokości 80-90 cm) – ścianka powinna wystawać min. 30 cm ponad niego. Dzięki temu, mając kuchnię otwartą na salon, uda nam się ukryć za ścianką większość czajników elektrycznych czy stojaków na noże, wino.

Dodatkowo 30-centymetrowy pas ścianki łatwo będzie nam wyłożyć płytkami ściennymi (wymiar ten jest łatwy do podziału dostępnymi rozmiarami płytek 30x60cm, 30x30cm, 15x15cm czy 10x10cm) i bez problemu umieścić możemy na nim gniazdka elektryczne. Przy tego typu wydzieleniu przestrzeni kuchni otwartej na salon dobrze jest ustawić przy ściance od strony strefy dziennej stół jadalniany.

Kuchnia otwarta na salon projekty

Pomysłów na aranżację otwartej kuchni na salon może być znacznie więcej - zamiast ścianki możemy zdecydować się na odgrodzenie salonu od kuchni indywidualnie zaprojektowanym wyższym od wyspy meblem na RTV czy regałem biblioteką (patrz zdjęcia). Ważne by mebel ten miał charakter pokoju dziennego. Taki rodzaj ukrytej wyspy funkcjonalnie łączy strefę odpoczynku z kuchenną, jednocześnie będąc naturalnym elementem oddzielającym optycznie kuchnię otwartą i salon.
 

Plusy i minusy

Kuchnia zamkniętaKuchnia otwarta
Jeśli wybieramy kuchnię zamkniętą: Pamiętajmy jednak, że: Jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą: Ale musimy także pamiętać, że:
 • nie musi być nieskazitelna, nikogo nie będą raziły niezmyte naczynia czy bałagan w trakcie przyrządzania posiłków,
 • kuchenne zapachy nie będą miały wstępu do salonu, zwłaszcza jeśli zamontujemy dobry wyciąg,
 • w salonie nie będzie słychać pracy zmywarki czy okapu,
 • kuchnię łatwiej będzie urządzić.
 • pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wówczas, gdy są otwarte,
 • osoba przygotowująca posiłki może się czuć odizolowana, nie będzie miała kontaktu z gośćmi w salonie,
 • jeśli w kuchni nie zmieści się miejsce do spożywania posiłków – trzeba będzie przenosić naczynia do stołu w salonie.

 

 • wnętrze domu będzie wyglądało dużo przestronniej, na pewno znajdzie się wówczas miejsce na stół z krzesłami,
 • osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od reszty domowników, otwarta kuchnia sprzyja więc integracji rodziny.
 • każdy z gości będzie miał "wgląd" do naszej kuchni,
 • zapachy będą roznosiły się po obu pomieszczeniach, a nawet po całym domu,
 • w salonie będzie słychać pracującą zmywarkę czy okap,
 • otwartą kuchnię trudniej urządzić, nie ma tyle miejsca na blaty i szafki, trzeba ją połączyć stylistycznie z salonem.

 Kuchnia otwarta: inspiracje

Ocena: 0
Tekst: Kaja Kowacz, architekt Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY