Para zamieniła trójkątny dom w przytulną chatę. Pracowało przy niej 40 ekip remontowych

2023-03-13 13:33

Jesienią 2019 r. pochodząca z Nowego Jorku, pragnąca zachować anonimowość para kupiła bardzo nietypową chatę w kształcie litery A. Trzypiętrowy dom położony w Bellayre Mountain w górach Catskill wymagał generalnego remontu.

Dom w kształcie litery A
Autor: BHDM Design, Fot. Tim Williams / facebook.com/Dream House Design Ideas

Urządzenie domu nie było zbyt przemyślane. Jednak kiedy ktoś już dostrzegł jego potencjał i był w stanie sobie wyobrazić, jak można przekształcić jego niezwykle jasne, bo zalane światłem aż z 27 okien wnętrza, od razu decydował się na zakup. 

“Schody były śmiertelną pułapką”

Zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku według projektu japońskiego architekta  Ikuyo Tagawy dom wymagał sporego remontu. Wszystkie podłogi były krzywe, a schody były wręcz śmiertelną pułapką, bo nie miały nawet poręczy. Nikt nie chciał, żeby ktoś spadł z trzeciego piętra! Do oryginalnej konstrukcji dodano zatem czarne poręcze.

Remont trwał przez 9 miesięcy. Większość prac udało się już zakończyć po pół roku, jednak niektóre z nich nieco wydłużyły się chociażby przez pandemię, ale też wyjątkową lokalizację chaty. W środku pracowało w sumie 40 wykonawców, którzy, aby się tu dostać, musieli jechać przez trzy godziny nieutwardzonymi drogami!

Mimo wszystko po niewielkich perturbacjach udało się według projektu BHDM Design przekształcić tę chatę w subtelny sposób w przytulną przestrzeń wypoczynkową. Co się zmieniło?

Trudny remont

Na samym środku domu znajduje się spory, kamienny kominek. Został nieco unowocześniony, bo zamontowano w nim wkład. Na przeciwko niego stanęła ogromna sofa, mogąca pomieścić nawet kilkanaście osób. 

Dom w kształcie litery A
Autor: BHDM Design, Fot. Tim Williams / facebook.com/Dream House Design Ideas

Para zdecydowała się zachować na ścianach też drewnianą boazerię. Stwierdzili, że dom od początku był minimalistyczny i chcieli, aby taki pozostał. Nie ma w nim też za wiele dodatków czy dzieł sztuki. Uważają, że ich funkcję pełnią liczne okna, przez które widać góry.

Przeszklona sypialnia

Sporo pracy czekało ich przy aranżacji sypialni, która początkowo mieściła się na otwartej platformie i nie miała nawet drzwi. Nowi właściciele domu oczekiwali większej prywatności, przeszklili ją, a w jednej ze ścian dodali przesuwne drzwi. 

Dom w kształcie litery A
Autor: BHDM Design, Fot. Tim Williams / facebook.com/Dream House Design Ideas

Kuchnia sercem domu

Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem dla nowych mieszkańców tej chaty. Lubią gotować i zależało im, by było im tu dosyć wygodnie. Dlatego w tym pomieszczeniu pojawiły się nowe szafki oraz powiew nowoczesności: zmywarka oraz lodówka. 

Nieopodal wydzielono część jadalną, gdzie stanął kwadratowy, betonowy stół mogący pomieścić aż osiem osób. Obok niego postawiono krzesła w stylu japońskim.

Dom w kształcie litery A
Autor: BHDM Design, Fot. Tim Williams / facebook.com/Dream House Design Ideas

Łazienki

Pomieszczeniami, które przeszły całkowitą metamorfozę, były łazienki: jedna dla gości i łazienka główna. Trzeba było całkowicie je zmodernizować, aby stworzyć czystą i organiczną estetykę. Nie obyło się bez wymiany instalacji. Kiedy ta już była gotowa, zamontowano czarne toalety, marmurowe blaty, umywalki i nowe oświetlenie. Zachowano za to oryginalną podłogę. 

Przeczytaj również: 

Źródło: insider.com