Jak urządzić dom w stylu eko? Zaglądamy do przytulnego domu pod Opolem

2022-01-14 11:26

Drewno, żywe rośliny, naturalny kamień, płytki lastryko… Dzięki tym elementom architektom z pracowni FABRYK-ART udało się uchwycić kojący klimat natury i urządzić przytulny azyl dla 5-osobowej rodziny pod Opolem.

Spis treści

  1. Strefa dzienna – serce domu
  2. Łazienka i sauna – dla relaksu
  3. Sypialnia pod skosami
  4. Pokoje dziecięce
  5. Zajrzyj do domu w stylu eko:

Strefa dzienna – serce domu

W 200-metrowym domu w Górkach pod Opolem mieszka małżeństwo z trójką synów. Inwestorom bardzo zależało, by dom pozostał funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie nawet mimo upływu czasu.

Architekci z pracowni FABRYK-ART zdecydowali się na wykorzystanie materiałów, które nie tylko są naturalne (a więc wpisują się w styl eko), ale również odporne na przemijające mody i trendy: drewno, kamień i lastryko.

W domu pod Opolem dominuje neutralna, jasna kolorystyka: biele, beże i szarości. Nie zabrakło tu jednak także mocniejszego akcentu barwnego – motyw energetyzującego ceglanego oranżu znalazł się w salonie (zasłony, poduszki i ściana tv), kuchni (wyspa), a także w łazience (blat).

Ważnym elementem wykończeniowym i dekoracyjnym są pojawiające się w całym domu drewniane lamele. Projektanci wykorzystali je nie tylko na ścianach w wiatrołapie, ale także na obudowie kominka, do zamaskowania drzwi do małego schowka w korytarzu, a także w sypialni – jako sprytny sposób na wydzielenie kącika do pracy.

Centralnym punktem strefy dziennej jest przestronna jadalnia z dużym stołem z litego drewna. Jasny blat został zestawiony z szarymi oraz czarnymi krzesłami, a także plecionymi abażurami lamp w stylu eko.

W aneksie kuchennym architekci zdecydowali się na biało-czarne kontrasty w postaci białej zabudowy i czarnego blatu. Całości pazura dodaje duża wyspa na nóżkach w kolorze ceglastym.

Łazienka i sauna – dla relaksu

W domu pod Opolem znalazło się miejsce na saunę urządzoną w industrialnym stylu. Jasne drewno doskonale łączy się tutaj z czarną podłogą oraz elementami wykończenia w tym kolorze.

Natomiast główna łazienka, powtarzając kompozycję kolorystyczną m.in. z kuchni stawia na biało-czarne kontrasty oraz mocny detal w postaci blatu w kolorze ceglastym. W łazience wykorzystano naturalne materiały, nie tylko drewno i kamień, ale również stylowe lastryko, które obecnie przezywa swój renesans.

Sypialnia pod skosami

Urządzanie pokoju pod skosami nie należy do rzeczy łatwych. By zapewnić maksymalną wygodę, architekci zaproponowali inwestorom niższe łóżko bez stelaża (w stylu japońskim) i oddzielenie mini-gabinetu rzędem pionowych lameli.

Dla jeszcze większego komfortu, zamiast paneli i dywanu przy łóżku, całą powierzchnię sypialni wyłożono miękką wykładziną dywanową.

Pokoje dziecięce

Ważnym elementem projektu domu w Górkach są pokoje dziecięce. Ich aranżacja nieco odbiega od wykończenia reszty pomieszczeń, nadal jednak harmonizuje z całym zamysłem stylistycznym.

Choć już od progu widać, że w tej przestrzeni rządzą maluchy, to jednak dominuje tu stonowana kolorystyka, która jest neutralnym tłem dla dziecięcych akcentów, takich jak zabawki, pluszowe misie czy książki. Dzięki temu pokoje będą rosnąć wraz z ich właścicielami, a inwestorzy nie będą musieli co kilka lat przeprowadzać gruntownego remontu – wystarczy, że wymienią dodatki i meble.

Zajrzyj do domu w stylu eko:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?
Nasi Partnerzy polecają