Tradycja i nowoczesność. Eklektyczne poddasze na warszawskiej Starówce

2022-01-13 9:41

Zanim architekt i inwestor znaleźli idealny układ funkcjonalny poddasza w samym centrum Warszawy, powstało jego 7 wersji! Wszystko przez trudne do ujarzmienia skosy i próbę zachowania jak największej ilości historycznych elementów. W efekcie powstało stylowe, pełne sztuki wnętrze, gdzie historia łączy się z nowoczesnością.

Spis treści

  1. Zachować historię...
  2. Salon z antresolą
  3. Kuchnia pod skosami
  4. Sypialnia
  5. Pokój kąpielowy
  6. Zajrzyj do pełnego sztuki i historii mieszkania na poddaszu:

Zachować historię...

Gdy architekt Piotr Łucyan z pracowni Art'Up Interiors po raz pierwszy zobaczył 70-metrowe mieszkanie na warszawskiej starówce - potrzebowało ono generalnego remontu. Samo mieszkanie pełne było śladów historii - kamienica, w której się mieści powstała w XVI wieku, niestety zniszczono ją podczas ostatniej wojny. Po rekonstrukcji, poddasze przeznaczono na pracownię malarską - na parkiecie wciąż widoczne były ślady farby sprzed kilkudziesięciu lat. 

Inwestorowi zależało, by mieszkanie urządzić nowocześnie, ale jednocześnie zachować możliwie jak najwięcej historycznych elementów - niestety, śladów po farbie i oryginalnej podłogi nie udało się uratować, była z w zbyt złym stanie. Wymieniono ją na deskę dębową o odcieniu najbardziej zbliżonym do oryginalnego. Udało się natomiast zachować i odrestaurować zabytkowy kominek w salonie. 

By jeszcze bardziej podkreślić historyczność miejsca, na ścianach zamiast gładzi inwestor zdecydował się na tynk tradycyjny.

Zmieniono również nieznacznie układ pomieszczeń, głównie po to, by poprawić funkcjonalność mieszkania i lepiej zagospodarować trudną do aranżacji przestrzeń pod skosami. I tak widna kuchnia zmieniła się w pokój kąpielowy, dawna łazienka w pojemną garderobę, natomiast kuchnię przeniesiono do salonu i zaaranżowano w formie aneksu kuchennego.

Zgodnie z pomysłem inwestora - w części salonowej dobudowano antresolę, która pozwoliła wygospodarować dodatkową przestrzeń.

Wnętrza poddasza urządzono w duchu minimalizmu, łącząc tradycję z elementami współczesnymi. W mieszkaniu pojawiają się liczne akcenty retro, antyki nawiązujące do historycznego charakteru wnętrz, np. rosyjski mosiężny samowar z końca XIX wieku, czy łazienkowa komoda. Uniwersalne wyposażenie stanowi doskonałą bazę dla kolekcji sztuki i dodatków, których doborem zajął się architekt.

W salonie wiszą wykonane specjalnie do tego wnętrza obrazy autorstwa Zary Barańskiej, inne płótna zostały kupione na aukcjach. Ceramika to z kolei perełki wyszukane w sklepach z antykami.

Salon z antresolą

W salonie dominuje biel, dzięki czemu pomieszczenie jest maksymalnie doświetlone, a skosy nie przytłaczają. Doskonałym przykładem łączenia stylów jest część wypoczynkowa, gdzie nowoczesna biała sofa została połączona z krzesłami z plecionki wiedeńskiej i zabytkowym piecem, na którym stoi oryginalny XIX-wieczny samowar. 

Antresola natomiast powstała z myślą o gościach i została wyposażona w rozkładany fotel oraz biblioteczkę, służąc jednocześnie jako miejsce do wypoczynku domowników.

Kuchnia pod skosami

Kuchnia okazała się najtrudniejszym miejscem do aranżacji – skosy i nierówności ścian bardzo utrudniały zabudowę. Przestrzeń udało się jednak wykorzystać maksymalnie, projektując szafki i miejsca do przechowywania pod samymi skosami. Minimalistyczną zabudowę kuchenną wykonano z forniru w kolorze orzecha amerykańskiego, a blat z białego spieku.

Sypialnia

W sypialni maksymalnie wykorzystano kształt pokoju, dzięki czemu udało się zabudować mało funkcjonalną wnękę, tworząc pojemną szafę. Oprócz łóżka z miękkim, wygodnym zagłówkiem, w sypialni znalazło się również biurko, które może pełnić funkcję toaletki lub miejsca do pracy. 

Pokój kąpielowy

Łazienkę urządzono, podobnie jak resztę mieszkania, w eklektycznym stylu. Szczególną uwagę zwraca oryginalna szafka pod umywalkę, którą architekt znalazł w antykwariacie.

Podłoga w łazience została wyłożona mozaiką ze wzorem plecionki wiedeńskiej, a ściany - płytkami stylizowanymi na klasyczną drewnianą boazerię. Nowoczesność wprowadza natomiast do łazienki wolnostojąca wanna i armatura. 

Zajrzyj do pełnego sztuki i historii mieszkania na poddaszu:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: