Tradycja i nowoczesność. Eklektyczne poddasze na warszawskiej Starówce

2022-01-13 9:41

Zanim architekt i inwestor znaleźli idealny układ funkcjonalny poddasza w samym centrum Warszawy, powstało jego 7 wersji! Wszystko przez trudne do ujarzmienia skosy i próbę zachowania jak największej ilości historycznych elementów. W efekcie powstało stylowe, pełne sztuki wnętrze, gdzie historia łączy się z nowoczesnością.

Spis treści

  1. Zachować historię...
  2. Salon z antresolą
  3. Kuchnia pod skosami
  4. Sypialnia
  5. Pokój kąpielowy
  6. Zajrzyj do pełnego sztuki i historii mieszkania na poddaszu:

Zachować historię...

Gdy architekt Piotr Łucyan z pracowni Art'Up Interiors po raz pierwszy zobaczył 70-metrowe mieszkanie na warszawskiej starówce - potrzebowało ono generalnego remontu. Samo mieszkanie pełne było śladów historii - kamienica, w której się mieści powstała w XVI wieku, niestety zniszczono ją podczas ostatniej wojny. Po rekonstrukcji, poddasze przeznaczono na pracownię malarską - na parkiecie wciąż widoczne były ślady farby sprzed kilkudziesięciu lat. 

Inwestorowi zależało, by mieszkanie urządzić nowocześnie, ale jednocześnie zachować możliwie jak najwięcej historycznych elementów - niestety, śladów po farbie i oryginalnej podłogi nie udało się uratować, była z w zbyt złym stanie. Wymieniono ją na deskę dębową o odcieniu najbardziej zbliżonym do oryginalnego. Udało się natomiast zachować i odrestaurować zabytkowy kominek w salonie. 

By jeszcze bardziej podkreślić historyczność miejsca, na ścianach zamiast gładzi inwestor zdecydował się na tynk tradycyjny.

Zmieniono również nieznacznie układ pomieszczeń, głównie po to, by poprawić funkcjonalność mieszkania i lepiej zagospodarować trudną do aranżacji przestrzeń pod skosami. I tak widna kuchnia zmieniła się w pokój kąpielowy, dawna łazienka w pojemną garderobę, natomiast kuchnię przeniesiono do salonu i zaaranżowano w formie aneksu kuchennego.

Zgodnie z pomysłem inwestora - w części salonowej dobudowano antresolę, która pozwoliła wygospodarować dodatkową przestrzeń.

Wnętrza poddasza urządzono w duchu minimalizmu, łącząc tradycję z elementami współczesnymi. W mieszkaniu pojawiają się liczne akcenty retro, antyki nawiązujące do historycznego charakteru wnętrz, np. rosyjski mosiężny samowar z końca XIX wieku, czy łazienkowa komoda. Uniwersalne wyposażenie stanowi doskonałą bazę dla kolekcji sztuki i dodatków, których doborem zajął się architekt.

W salonie wiszą wykonane specjalnie do tego wnętrza obrazy autorstwa Zary Barańskiej, inne płótna zostały kupione na aukcjach. Ceramika to z kolei perełki wyszukane w sklepach z antykami.

Salon z antresolą

W salonie dominuje biel, dzięki czemu pomieszczenie jest maksymalnie doświetlone, a skosy nie przytłaczają. Doskonałym przykładem łączenia stylów jest część wypoczynkowa, gdzie nowoczesna biała sofa została połączona z krzesłami z plecionki wiedeńskiej i zabytkowym piecem, na którym stoi oryginalny XIX-wieczny samowar. 

Antresola natomiast powstała z myślą o gościach i została wyposażona w rozkładany fotel oraz biblioteczkę, służąc jednocześnie jako miejsce do wypoczynku domowników.

Kuchnia pod skosami

Kuchnia okazała się najtrudniejszym miejscem do aranżacji – skosy i nierówności ścian bardzo utrudniały zabudowę. Przestrzeń udało się jednak wykorzystać maksymalnie, projektując szafki i miejsca do przechowywania pod samymi skosami. Minimalistyczną zabudowę kuchenną wykonano z forniru w kolorze orzecha amerykańskiego, a blat z białego spieku.

Sypialnia

W sypialni maksymalnie wykorzystano kształt pokoju, dzięki czemu udało się zabudować mało funkcjonalną wnękę, tworząc pojemną szafę. Oprócz łóżka z miękkim, wygodnym zagłówkiem, w sypialni znalazło się również biurko, które może pełnić funkcję toaletki lub miejsca do pracy. 

Pokój kąpielowy

Łazienkę urządzono, podobnie jak resztę mieszkania, w eklektycznym stylu. Szczególną uwagę zwraca oryginalna szafka pod umywalkę, którą architekt znalazł w antykwariacie.

Podłoga w łazience została wyłożona mozaiką ze wzorem plecionki wiedeńskiej, a ściany - płytkami stylizowanymi na klasyczną drewnianą boazerię. Nowoczesność wprowadza natomiast do łazienki wolnostojąca wanna i armatura. 

Zajrzyj do pełnego sztuki i historii mieszkania na poddaszu:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE