Aranżacja wnętrz apartamentu z bezcennym widokiem na zielony park

2017-06-14 14:41

Największym atutem mieszkania, który zdecydował o zakupie, były wielkie okna. Serce domu, czyli duży aneks kuchenny, deweloper przewidział jednak w środkowej części mieszkania, z dala od okien, a salon miał być ciasny i niedoświetlony. Zobaczcie, jak po zmianach wygląda ten 150-metrowy apartament, przekształcony przez projektanta wnętrz z pracowni Soma Architekci.

150-metrowy apartament na jednym z ekskluzywnych warszawskich osiedli wymagał wielu zmian funkcjonalnych. Właściciele mieszkania zwrócili się do projektantów z pracowni Soma Architekci z prośbą o takie przeprojektowanie przestrzeni, by panoramiczne okna, które ich urzekły, spełniły swoją rolę. Korekcie uległa przede wszystkim strefa dzienna z połączonymi kuchnią, jadalnią, salonem oraz gabinetem. Pomysł na styl retro aranżacji wnętrz pojawił się zupełnie przypadkiem.

Zmiany funkcjonalne w układzie mieszkania

W pierwszej kolejności architekci przesunęli przestronną kuchnię z jadalnią w stronę panoramicznych okien. Teraz podczas porannej kawy czy przygotowywania posiłków można cieszyć się widokiem zieleni w pobliskim parku, widząc jednocześnie dziecko bawiące się w salonie. Dzięki wyburzeniu części ścian między salonem i kuchnią oraz przebiciu wysokiego otworu do gabinetu, salon stał się przestronny, tak jak oczekiwali tego właściciele mieszkania. Miejsce dawnego aneksu kuchennego przeznaczone zostało na pojemną szafę, pełniącą rolę spiżarni i wygodną, dużą pralnię. Ta strefa stanowi bufor, pozwalający wyciszyć  kuchenne hałasy od znajdującego się dalej pokoju dziecięcego. Również gabinet z imponującą biblioteką można w razie potrzeby oddzielić od strefy dziennej wysokimi do sufitu drzwiami przesuwnymi, tworząc wygodne miejsce do pracy, z którego regularnie korzystają właściciele apartamentu często pracujący w domu. Część nocna mieszkania zyskała jasny podział na zamkniętą strefę rodziców z obszerną garderobą i własną łazienką oraz strefę dla dziecka i gości z osobną łazienką.

Czytaj też: Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim według Soma Architekci

Wzory retro w łazience w apartamencie
Autor: Materiały prasowe Soma Architekci

Wzory graficzne w stylu retro motywem przewodnim aranżacji

Motywem przewodnim aranżacji apartamentu stały się wzory graficzne w stylu retro. Inspiracją był motyw dekorujący wózek dziecięcy, który zauważyła jedna z architektek odwiedzając inwestorów  w ich poprzednim mieszkaniu. Później okazało się także, że meble na toczonych nóżkach inspirowane stylem retro stały się dla projektantów punktem wyjścia do stworzenia koncepcji stylistycznej wnętrza. Apartament pełen jest więc charakterystycznych wzorów, kolorów oraz mebli na toczonych drewnianych nóżkach wykończonych naturalnymi fornirami. Jednocześnie wnętrze pozostaje całkowicie współczesne: zabudowy projektowane na wymiar, z frontami z lakierowanego mdf-u, są minimalistyczne, a obok lamp - ikon designu z połowy ubiegłego wieku w mieszkaniu pojawiają się nowoczesne lampy, jak projekt Toma Dixona nad stołem w jadalni. Kolekcjonowane  przez właścicieli mieszkania książki, filmy i grafiki dostały w nowej przestrzeni odpowiednią oprawę, a ulubione plakaty stały się punktem wyjścia do określenia kolorystyki poszczególnych stref apartamentu.

Czytaj też: Aranżacja wnętrz w stylu loft - Soma Architekci