Apartament: jakie warunki musi spełniać mieszkanie by stało się apartamentem?

2015-06-10 18:39 Monika Czerwińska-Konarska

Czym jest apartament mieszkalny? Dla większości z nas pojęcie „apartament” oznacza duże mieszkanie, z luksusową aranżacją wnętrz. Jednak okazuje się, że żeby mieszkanie wypełniało definicję  „apartamentu” musi spełniać jednocześnie kilka istotnych warunków.

Apartament to, najprościej rzecz ujmując, luksusowe mieszkanie. Ale czy tylko? Pojęcie „apartament” w języku polskim jest jednak często nadużywane. Pewnie za sprawą bezpośredniego tłumaczenia z języka angielskiego, gdzie słowo „apartament” znaczy to, co w języku polskim „lokal mieszkalny”. Okazuje się, że przestronność mieszkania nie jest cechą główną charakteryzującą apartament. W przypadku określenia czy luksusowe mieszkanie jest już apartamentem, czy jednak ciągle pozostaje mieszkaniem jest ulubione powiedzenie agentów nieruchomości: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja…

Czym jest zatem apartament? Definicja apartamentu mieszkalnego

Apartament bywa także często mylony z apartamentem hotelowym, który składa z się 1-2 pokoi z łazienkami i pokoju dziennego, bez aneksu kuchennego. Apartament mieszkalny musi zawierać wydzielony aneks kuchenny lub pełną kuchnię. Na pojęcie „apartament” składa się jednak dużo więcej cech, które wszystkie muszą zostać spełnione. Jakie warunki musi więc musi spełniać mieszkanie żeby można było mówić, że to apartament? Podstawowe warunki, to:

1.    Lokalizacja – musi być prestiżowa, z bliskim dostępem do kin, teatrów, restauracji, muzeów, galerii oraz centrów rozrywkowych. Apartamentowiec musi mieć zapewnioną i dostępną dobra komunikację oraz bliskie sąsiedztwo terenów zielonych – bezcenny jest widok na park (idealnym przykładem jest widok na Central Park w Nowym Jorku). 2.    Estetyka budynku – budynek, którym znajduje się apartament powinien być zaprojektowany przez uznaną pracownię architektoniczną lub znanego architekta. Gwarantuje to wysoką estetykę budynku, a wnętrza apartamentów powinny mieć zapewnionych kilka wariantów wykończenia materiałami z wysokich i najwyższych półek cenowych.3.    Standard wykończenia – czyli najwyższej jakości materiały wykorzystane podczas budowy i do wykończenia części wspólnych, takich jak wysokogatunkowe drewno, kamień naturalny, szkło, metal.4.    Przestronność (wysokość i powierzchnia) – nie ma zgody co do powierzchni, jedni utrzymują że 100 metrów kwadratowych to minimum jak powinien mieć apartament, inni że 70 metrów kwadratowych, jeszcze inni, że apartament dla singla może mieć nawet tylko 50 metrów kwadratowych – wydaje się to jednak być nadużyciem dla określenia mieszkania mianem apartamentu. Apartament musi mieć wyraźnie wydzielone części dzienną i nocną, wydzieloną garderobę i kilka łazienek oraz duże balkony, tarasy i/lub ogród zimowy. Wysokość wnętrz apartamentu to minimum 3 metry.5.    Rozkład – na jednej kondygnacji może znajdować się bardzo ograniczona liczba lokali, a same apartamenty powinny być zaprojektowane tak by były ustawne i ergonomiczne.6.    Wyposażenie budynku, w tym części wspólnych – w budynku apartamentowcu bez względu na jego wysokość powinna znajdować się luksusowa winda, miejsce do organizowania imprez towarzyskich, tarasy widokowe na dachu. 7.    Ochrona budynku i monitoring - zapewniająca bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, nikt niezapowiedziany przez ochronę nie ma prawa wjechać na piętra mieszkalne w apartamentowcu. 8.    Usługi dostępne na terenie budynku apartamentowca lub osiedla - fitness klub z basenem i całodobowa opieka consierge, czasem pomieszczenie zapewniające odpowiednie warunki do przechowywania kolekcjonerskich butelek wina. 9.    Instalacja inteligentnego budynku - zapewniająca między innymi bezbłędnie działającą i energooszczędną klimatyzację oraz ochronę przed hałasem – apartamentowce są zazwyczaj zlokalizowane w głośnych centrach miast lub ich bliskich okolicach.

Aranżacja apartamentu: kto zajmuje się wykończeniem wnętrz apartamentu?  

Aranżację wnętrz apartamentu można wybrać spośród kilku wariantów proponowanych przez dewelopera. Najczęściej są to 3-4 propozycje opierające się na wybranych projektach uznanych architektów wnętrz, z wykorzystaniem materiałów wykończeniowych wspólnych dla całej inwestycji - budynki apartamentowca. Materiały wykończeniowe, czyli płytki, kamienie naturalne, parkiety, szafki kuchenne, armatury i wyposażenie łazienek są oczywiście z wysokiej półki, ale zróżnicowane cenowo. Takie wybrane propozycje wykończenia i aranżacji apartamentów mają na celu utrzymanie poziomu cenowego i stylu wszystkich apartamentów znajdujących się w budynku. Ponadto wykończeniem wnętrz apartamentów w budynku zajmuje się firma wybrana przez dewelopera, która zobowiązana jest do przestrzegania godzin pracy i porządku – mieszkańcy mają zagwarantowaną ciszę i komfort mieszkania nawet wtedy, gdy w jednym z lokali trwają hałaśliwe i brudne prace remontowe.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021