Gabinet w domu? Brzmi luksusowo. Jak niewielkim kosztem urządzić luksusowe biuro?

2023-01-04 14:11

Własny gabinet w domu? To brzmi dumnie! Choć kojarzy się głównie z luksusem dodatkowej przestrzeni, jego aranżacja nie musi pochłaniać ogromnych nakładów pracy, miejsca i pieniędzy. Sprawdź, jak funkcjonalnie wydzielić miejsce do pracy i stylowo zaaranżować domowy gabinet na każdej przestrzeni.

Spis treści

  1. Meble do domowego gabinetu
  2. Gabinet w domu i rola światła
  3. Jak urządzić gabinet? Dodatkowe wskazówki
  4. Gabinet w domu - GALERIE ZDJĘĆ

Gabinet w domu to marzenie wielu osób. Każdy od czasu do czasu potrzebuje osobnego miejsca, w którym w spokoju może przemyśleć swoje plany, nauczyć się do egzaminu, rozpocząć twórcze projekty czy chociażby rozplanować opłaty rachunków na przyszły miesiąc. Ale czy wiemy, jak prawidłowo wydzielić taką strefę – zwłaszcza gdy nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem na gabinet? Jak to zrobić zależnie od potrzeb i stylu wnętrzarskiego? O tym niżej.

Meble do domowego gabinetu

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście możliwość organizacji gabinetu czy miejsca do pracy przy klasycznym, szerokim biurku z wygodnym, dostosowanym do potrzeb siedziskiem. Ale jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Godne polecenia jest chociażby biurko narożne, a także w formie składanego blatu (w salonie czy nawet kuchni).

.. Jak ustawić biurko względem okna? >>>

Jeśli urządzamy gabinet w pełnym znaczeniu tego słowa, biurko nadal powinno stanowić centralny element aranżacji, ale jednocześnie tak, by nie przytłaczało wnętrza. Do tego oczywiście należy dodać meble pomocnicze, takie jak mała sofa, stolik kawowy, regał na książki, komody, półki na dokumenty i akcesoria. Jeśli biurko jest dekoracyjne i stylowe, inne meble nie powinny stanowić dla niego konkurencji, tak by wciąż wyróżniało się w wystroju.

Dobór mebli zależy oczywiście od funkcji domowego gabinetu. Jeśli pracujemy w nim jedynie przy komputerze, podstawę stanowi oczywiście biurko z ergonomicznym fotelem. Przechowywanie dokumentów? Najlepszy będzie regał, który pomoże wszystko uporządkować, ewentualnie obszerna szafa z wieloma półkami. Czasami gabinet służy też do przyjmowania gości czy klientów. Wtedy dobrze jest znaleźć w nim miejsce na niedużą sofę ze stolikiem kawowym – ten komplet będzie stanowił strefę poczekalni. Rzecz jasna trzeba też zaplanować dodatkowe miejsce siedzące dla gościa przy biurku.

.. Jak umeblować gabinet? Meble klasyczne i nowoczesne >>>

Gabinet w domu i rola światła

Jeśli mamy przynajmniej kilka wariantów ustawienia stołu czy biurka w przestrzeni wnętrza i jednocześnie kilka możliwości aranżacji gabinetu w domu, zwróćmy szczególną uwagę na rolę światła. Biurko najlepiej ustawić na wprost okna, gdyż rozproszone światło dzienne oraz przyjemny widok za oknem najbardziej sprzyjają pracy intelektualnej. W przypadku gdy nie mamy takiej możliwości, postarajmy się ulokować blat bokiem do danej strony okna. W nie tak odległej przeszłości, kiedy ludzie zamiast laptopów, tabletów i klawiatury komputera używali wyłącznie kartek papieru i długopisów, przy ustawieniu biurka w gabinecie liczył się również kąt padania światła dziennego: ze strony lewej – dla osób praworęcznych, i strony prawej – dla leworęcznych. Dziś większość prac pisemnych wykonujemy za pomocą komputera, stąd i kryteria roli światła dziennego w ustawieniu biurka pozostają aktualne w większości jedynie dla młodzieży szkolnej.

Ważne: praca przebiega efektywniej, jeśli wspieramy się zimnym światłem. Z kolei ciepłe pozwala lepiej się zrelaksować.

Sonda
Czy trzymasz rośliny w łazience?

Jak urządzić gabinet? Dodatkowe wskazówki

Kolorystyka. Najlepiej sprawdzają się stonowane, łagodne barwy, ponieważ nie rozpraszają uwagi. Wiele jednak zależy od indywidualnych upodobań. Warto, żeby domowy gabinet był urządzony stylistycznie spójnie z resztą mieszkania.

Ergonomia. Chodzi przede wszystkim o wygodny, regulowany fotel – najlepiej taki, który pozwala zmieniać pozycje podczas siedzenia (to ważne dla dobrostanu kręgosłupa). Ważna jest również odpowiednia wysokość, na jakiej znajduje się blat biurka, ewentualnie też jego pochylenie.

.. Jak wybrać biurko? >>>

.. Wygodny i ergonomiczny fotel biurowy krok po kroku >>>

Oddzielenie wizualne. Dla ogólnego dobrostanu psychicznego strefę pracy warto wizualnie oddzielić od reszty mieszkania. Najprostsza sytuacja jest wtedy, gdy gabinet znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, jednak nie każdy ma taką możliwość. Dlatego można się wspomóc różnymi trikami aranżacyjnymi:

  • Biuro w szafie – czyli gdy z niego „wychodzimy”, ukrywamy je za frontami mebla. To dobre rozwiązanie np. wtedy, kiedy mieszkanie jest bardzo małe albo też wolimy ukryć dokumenty czy inne akcesoria przed dziećmi.
  • Gabinet za przesłoną – tych mamy wiele do wyboru. Może być to ażurowy regał, ścianka działowa z płyt g-k, parawan albo po prostu zasłona materiałowa.

Gabinet w domu - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak urządzić gabinet w swoim domu. Dzięki naszym galeriom zdjęć przekonasz się, że to nic trudnego!

Komfort pracy w upalne dni. Jak go zapewnić? 6 sprawdzonych rad

Autor: Materiały prasowe Fakro

Dobre warunki do pracy w czasie upału

Podczas upalnych dni do wnętrz napływa promieniowanie słoneczne, powodujące znaczne podwyższenie temperatury w mieszkaniu czy domu. Na rynku dostępnych jest kilka pomocnych w takiej sytuacji rozwiązań, m.in. klimatyzatory, wentylatory, rolety wewnętrzne czy żaluzje, jednak najczęściej nie przynoszą one wystarczającej ulgi.

Dużo lepszym rozwiązaniem są markizy, czyli osłony zewnętrzne, które promieniowanie cieplne zatrzymują po zewnętrznej stronie okna, dzięki czemu nie nagrzewa się powietrze we wnętrzu. A to nie koniec ich zalet! Dość wspomnieć obniżenie rachunków za prąd na działanie klimatyzacji z jednej strony, a sztucznego oświetlenia z drugiej. Do tego dochodzi ochrona przed insektami i... wścibskimi spojrzeniami.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu: Komfort pracy w upalne dni. Jak go zapewnić? 6 sprawdzonych rad >>

oraz w poniższej galerii.

Jak ŁATWO, SZYBKO, TANIO urządzić i udekorować przestrzeń do pracy zdalnej w domu? Radzimy