Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: tam, gdzie króluje biel

2014-04-04 13:27 Anna Rychlewicz

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Prostota, funkcjonalność, minimalizm i wszechobecna biel to cechy wyróżniające wnętrza skandynawskie. Te same cechy decydują o wyjątkowości prezentowanego przez nas mieszkania. Zobacz najnowsze wydanie wnętrz w stylu skandynawskim, autorstwa pracowni Soma Architekci.

Jasne, pełne światła i przestronne – tak można scharakteryzować ponad 130-metrowe mieszkanie według projektu studia Soma Architekci. Projektanci stanęli przed trudnym wyzwaniem jakim było zaaranżowanie mieszkania o nietypowym układzie komunikacyjnym w kształcie litery C. W efekcie powstało oryginalne wnętrze w stylu skandynawskim, na które składa się przytulna część dzienna wraz z salonem oraz funkcjonalnym aneksem kuchennym, jasny przedpokój i korytarz zaprojektowany jako miejsce do przechowywania. Ponadto, projekt wnętrz obejmował 4 pokoje oraz dwie łazienki – damską oraz męską.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim według Soma Architekci

Założeniem projektowym była urządzenie wnętrza inspirowanego prostymi, monochromatycznymi aranżacjami przestrzeni mieszkalnych charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego. Zgodnie z założeniem, bazą dla całej aranżacji wnętrza jest jasna podłoga z bielonych desek dębowych oraz kolor biały, który wiedzie prym na całej powierzchni. Śnieżnobiałe ściany stanowią idealne tło dla mebli, lamp i dodatków przywodzące na myśl klimat Skandynawii. Świetnym uzupełnieniem aranżacji jest drewno, proste ceglane kafle oraz minimalistyczne żarówki.

Wnętrza skandynawskie: prosto i funkcjonalnie

Aranżację wnętrza salonu połączonego z kuchnią cechuje przede wszystkim prostota form i minimalizm. Charakteru wnętrzu dodają czarne akcenty w postaci ram luster czy linii stalowych mebli, które dodatkowo przełamują monochromatyczną aranżację wnętrza.
O charakterze wnętrza zaprojektowanego przez Soma Architekci świadczy wpadające do mieszkania z trzech stron światło. Celem nie ograniczania dopływu światła naturalnego, projektanci zdecydowali o rezygnacji z wszelkiego typu firan czy zasłon. Zostawienie w pełni odsłoniętych okien zapewnia maksymalne doświetlenie wnętrz. Dominująca we wnętrzu biel doskonale odbija światło, przez co wnętrza wydają się nieco większe i zyskują na przestronności. Światło sztuczne także odgrywa tutaj  znaczącą rolę. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w kuchni minimalistycznych żarówek zawieszonych na długich kablach. Światło odbijające się od prostych kafelek dodatkowo kształtuje przestrzeń kuchenną oraz nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Otwarta na salon kuchnia miała zapewnić poczucie przestrzeni i przytulności.

Charakterystyczne akcenty we wnętrzu skandynawskim

Aranżacja sypialni wyróżnia się konsekwencją w stosunku do reszty wnętrz. Całość charakteryzują proste formy, jasne kolory i oryginalne oświetlenie. W celu przysłonięcia okien w pokoju nocnym wykorzystano jedynie proste rolety. Dodatkowego charakteru wnętrzu dodaje kwiatowy akcent na ścianie za łóżkiem. Dopełnieniem aranżacji jest prosta, niewyróżniająca się zabudowa na całej wysokości pokoju. Z kolei nietypowo długi korytarz okazał się idealnym miejscem do zaaranżowania na tej przestrzeni licznych schowków. Dzięki pełnej zabudowie na jednej ze ścian zyskano mnóstwo dodatkowego miejsca z przeznaczeniem na przechowywanie. Minimalistyczne fronty szaf nie przytłaczają tej przestrzeni, a drewniane półki na książki po przeciwnej stronie są elementem wyróżniającym się na tle białej zabudowy. Delikatność tej strefy przełamuje zestaw tradycyjnych kinkietów w kolorze czarnym. Skandynawska aranżacja wnętrz według projektu Soma Architekci, mimo pozornej surowości jest niezwykle przytulna i tworzy prawdziwie rodzinną atmosferę.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim
Autor: materiały prasowe