10 drobiazgów, które sprawiają, że twój dom wygląda gorzej. Tych błędów nie popełniaj!

2024-04-10 11:48

Starasz się, by wnętrza, w których mieszkasz były ładne i przytulne. Te starania jednak mogą zostać zniweczone przez drobiazgi często umykające nam w natłoku codziennych spraw. W rezultacie dom wygląda nie tak efektownie, jakby mógł, a czasem – wręcz tanio i tandetnie. Poniżej radzimy, na co zwrócić uwagę, by wnętrza prezentowały się korzystniej.

Spis treści

  1. Kuchenny blat roboczy zastawiony setką rzeczy
  2. Źle dobrane poduszki dekoracyjne na kanapie i fotelach!
  3. Nieuporządkowane przewody elektryczne i widoczne gniazdka
  4. Aranżacja okien nie pasująca do wystroju wnętrza
  5. „Oryginale” rembrandty, picassiaki w zwyczajnym domu
  6. Lampy świecące „co druga żarówka”
  7. Sztuczne kwiaty i bukiety kiepskiej jakości
  8. Brudne lustra
  9. Kosmetyki i środki czystości na wierzchu w łazience
  10. Stosy kurtek i płaszczy oraz sterta butów w przedpokoju

Kuchenny blat roboczy zastawiony setką rzeczy

Nawet najpiękniejsza kuchnia wyposażona w najpiękniejszą zabudowę traci na urodzie, jeśli na blacie roboczym stoi zbyt wiele rzeczy i panuje na nim chaos. Wrażenia to będzie się potęgowało w przypadku wiszących powyżej przeszklonych szafek pełnych naczyń albo półek i relingów uginających się kuchennych akcesoriów. Podobny efekt da również niezabudowana ściana nad blatem, jeżeli jest wzorzysta, bogato dekorowana czy zawieszona licznymi obrazami, grafikami itp. Tymczasem łatwo jest zadbać o porządek.

Nasze rady:

  • Zweryfikuj to, co trzymasz na blacie. Może niekoniecznie wszystko naraz musi być pod ręką. Schowaj do szafek i szuflad przedmioty mniej potrzebne.
  • Jeśli nie możesz się rozstać w wieloma rzeczami, pogrupuj je, np. deski ustaw oparte o ścianę i jedna o drugą, w kubeczku trzymaj chochle, ściereczki złóż w koszyczku, na piętrowej paterze umieść owoce etc.
  • Pomyśl o relingach i pojemnikach – ukochane utensylia będą na wyciągnięcie ręki, lecz zapanuje porządek.
  • Zadbaj o estetykę: niech pojemniki, koszyki, osłonki na ręczniki itp. będą w stylu kuchni. Powinny też pasować do siebie. Wtedy, nawet jeśli będzie ich trochę za dużo na blacie, kuchnia zyska na urodzie.
  • Zobacz poniżej kilka przykładów na to, jak może być pięknie i praktycznie na kuchennym blacie roboczym – galeria zdjęć.

Chcesz zapanować nad chaosem w kuchni? Poznaj rady architektki, jak uporządkować kuchenne szafki.

Źle dobrane poduszki dekoracyjne na kanapie i fotelach!

Wydaje ci się, że to błahostka? Błąd! Dekoratorzy wnętrz wiedzą, jak wielką rolę odgrywają one w ogólnym odbiorze salonu. Jeśli o wyborze ich kolorów i wzorów decydował przypadek, to efekt nie może być dobry. Rodzaj i jakość tkanin także ma znaczenie. Tanie, byle jakiej jakości, nie przysporzą domowi splendoru. Poduszki powinny harmonizować z samą sofą (jej wielkością, formą i kolorystyką) oraz z wystrojem pokoju.

Nasze rady:

  • Lepiej mieć mniej poduszek a dobrej jakości. Poznasz ją po tym, że wsad zachowuje swój kształt, można go uprać (najlepiej w 65ºC) i jest trwały. Kupując powłoczkę dekoracyjną, warto zwrócić uwagę, czy można ją prać, choćby w 40ºC, albo czyścić chemicznie (zdarzają się produkty wykluczające obie te ewentualności).
  • Tkanina dekoracyjna nie musi być gruba, ale powinna być zwarta. Wybieraj te naturalne, z dodatkiem włókien naturalnych, bo te prezentują się szlachetniej. Jeśli zdecydujesz się na tę z materiału syntetycznego, nich chociaż łudzi oko.
  • Wybór kolorów i wzorów to cała sztuka. Przede wszystkim poduszki powinny harmonizować ze stylem wnętrz i go podkreślać (bollywoodzkie boho nie sprawdzi się przecież w salonie art déco itp.). Dość bezpiecznie jest oscylować w kolorystyce obecnej we wnętrzu, czerpiąc z odcieni sofy, zasłon czy rolet, obrazów, tapet itp. Kilka poduszek może być neutralnych, gładkich, ale dwie, trzy niech będą we wzory, które wspaniale ożywiają wystrój. Warto też miksować faktury – tkaniny gładkie i strukturalne, materiał i dzianinę lub koronkę itp.
  • Zobacz poniżej w galerii kilka przykładów – może coś wpadnie ci w oko! Efektowne poduszki na sofę i fotele.

Jak zestawiać poduszki z różnych bajek, by tworzyły zgrabną całość? Z nami to proste!

Nieuporządkowane przewody elektryczne i widoczne gniazdka

Plątanina kabli, walające się przedłużacze itp. zniweczą koronne dzieło najzdolniejszego dekoratora wnętrz. Kłębowiska przewodów elektrycznych, przedłużaczy i wtyczek wyłaniające się zza sprzętu RTV i komputerów, leżące na szafkach, półkach i podłodze albo wijące się po blacie kuchennym to widok bardzo nieestetyczny. W dodatku osiada na nich kurz, stanowią też – co najważniejsze – zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i domowych zwierzaków.

Nasze rady:

  • Już na etapie projektowania i wykańczania wnętrz warto wyznaczyć miejsce pod domowe kino, biuro itp. i odpowiednio poprowadzić przewody maksymalnie skrywając je pod tynkiem, listwami podłogowymi. Remont to także dobry moment na takie zmiany.
  • Jeśli jest już za późno, warto (na ile się da) schować kable pod maskownicami, skryć pod panelami itp. Można też je poprowadzić z innego pomieszczenia, przebijając się na wylot.
  • Kupno szafki RTV z miejscem na kable także rozwiązuje problem.
  • Przemyśl ustawienie małego AGD na blacie kuchennym i dostosuj układ gniazdek.
  • Jeżeli nie ma innego wyjścia, wiszące przewody od telewizor czy komputera zwiążmy razem, a te od lamp stojących itp. schowajmy za meblem, dużym wazonem, a nawet pod dywanem.
  • Kupno specjalnych pudełek na rozgałęziacze z otworami na przewody jest półśrodkiem, ale zawsze trochę poprawi sytuację.
  • Poniżej kilka praktycznych sposobów na maskowanie przewodów zasilających RTV i AGD – galeria zdjęć.

Uporządkuj kable w domu. Poznaj pięć prostych sposobów.

Aranżacja okien nie pasująca do wystroju wnętrza

Na źle „ubrane” okna składa się wiele czynników począwszy od za nisko zawieszonego karnisza (częsty błąd!), przez nie pasującą do okna i wystroju całości jego aranżację, po słabą jakość tkanin. Tymczasem po wejściu do wnętrza, to właśnie okna jako pierwsze zwracają uwagę! Warto więc sprawić, by stały się jego ozdobą.

Nasze rady:

  • Zrezygnuj z popularnych niegdyś stylonowych firan – nie wyglądają szlachetnie. Projektując dekoracje swoich okien, unikaj przesady. Nadmiar drapowań, marszczeń i frędzli nie pasuje do współczesnego wnętrza, nawet gdy jest ono stylowe. Nie zestawiaj też zbyt wielu wzorów i kolorów, bo musisz zgrać je z innymi elementami wnętrza, jak dywany, poduszki i obicia.
  • Wybieraj tkaniny z naturalnych włókien albo imitujące naturalne materiały. Zawsze będą dobrze się prezentowały.
  • Nie wieszaj karniszy tuż nad nadprożem okna. Dużo lepiej wyglądają zasłony spływające od sufitu do podłogi. To też dobry sposób na optyczne podwyższenie wnętrza.
  • Jeśli nie dowierzasz swojemu wyczuciu estetycznemu, trzymaj się zasady mniej, znaczy więcej! Lepiej skromniej ubrać okno albo w ogóle zrezygnować z jego dekoracji niż przesadzić.
  • Zobacz kilka efektownych aranżacji okien w poniższej galerii – może coś wybierzesz dla siebie?

Zastanawiasz się, jak zaaranżować okno w kuchni? Zobacz naszych 15 propozycji!

„Oryginale” rembrandty, picassiaki w zwyczajnym domu

Reprodukcje i kopie arcydzieł malarstwa w bogato zdobionych ramach (dla podkreślenia znaczenia) zawieszone „na poważnie” w zwykłych wnętrzach prezentują pompatycznie, tandetnie, śmiesznie…  Nikt przecież nie uwierzy, że mamy np. XV-wieczny oryginał Narodziny Wenus Sandra Botticellego, prawda? Nie oznacza to, że nie możemy cieszyć się widokiem ulubionego dzieła, tylko… reprodukcję czy kopię trzeba wyeksponować z głową i pomysłem!

Nasze rady:

  • Kopie i reprodukcje mogą być wierne, ale niech nie będą wielkości oryginału. Różnica rozmiaru będzie mówić jasno „Niczego nie udajemy”!
  • Wieszaj je bez ram albo w ramach nowoczesnych (jeśli chodzi o stare dzieła) albo wzorowane na dawnych (jeśli chodzi o współczesne). Włączaj „dzieło” w kompozycje z plakatów, grafik, rysunków itp. Ten zabieg też będzie sygnalizował nasz dystans do dekoracji.
  • Kopie i reprodukcje z „dodatkiem”, np. jakim są wąsy przyprawione Monie Lisie albo kapelusz wsadzony na głowę Damy z łasiczką, to także dobry sposób na aranżacyjną zabawę z wielkim dziełem. Sprawdzą się w niej także prace oparte na motywach znanych obrazów itp.
  • Masz ochotę na świadome pójście w kicz? Czemu nie! Udaj więc, że twoje Narodziny Wenus to oryginał (zawieś tabliczkę z informacją, że obiekt od lat wiszący w Galerii Uffizi we Florencji to falsyfikat)! 
  • A może... zainteresuj się młodymi malarzami? W galeriach sztuki i na aukcjach internetowych można upolować znakomite prace wschodzących artystów. Wesprzesz ich starania, dom zyska oryginał, który – kto wie? – za kilka lat może znacznie zwiększyć swoją wartość.
  • Poniżej kilka przykładów na ciekawe eksponowanie obrazów – galeria zdjęć

Prywatna galeria obrazów, grafik, plakatów czy fotografii to świetny pomysł stworzenie wyjątkowej dekoracji domu. Poznaj zasady stworzenia idealnej kompozycji!

Lampy świecące „co druga żarówka”

Przepalone świetlówki w żyrandolu i innego rodzaju lampach o kilku oprawach świetlnych sprawiają nad wyraz przygnębiające wrażenie. Wystarczy, że nie świeci się jedna żarówka wśród kilku działających, by lampa straciła na urodzie, a wnętrze wydało się trochę zaniedbane. Tymczasem kilka sztuczek sprawi, że lampy będą się prezentowały korzystnie, a światło z nich płynące stworzy miły nastrój we wnętrzu.

Nasze rady:

  • Żyrandol, czyli wieloramienna lampa sufitowa, to wspaniała dekoracja wnętrza w każdym stylu. Jego urodę można jednak podziwiać wtedy, gdy wszystkie świetlówki się palą. Pół biedy, jeśli celowo obwody są podzielone, umożliwiając zapalanie jedynie połowy ramion. Szczerze mówiąc, to także nie wygląda zbyt dobrze. Lepiej mieć żyrandol trójramienny (niż dziewięcio), ale niech cały się świeci. Ta sama zasada dotyczy kinkietów, lamp podłogowych z kilkoma żarówkami, podświetlonych witryn czy girland świetlnych.
  • Przy „wielożarówkowych” lampach zastosuj słabsze świetlówki. Obniżysz poziom blasku i... zapłacisz niższe rachunki.
  • Pamiętaj, by świetlówki w jednym pokoju emitowały światło o zbliżonej barwie, np. neutralnej, ciepłej, chłodnej (zależy jaką preferujesz). Wtedy uzyskasz najlepszy efekt.
  • Stosuj kilka źródeł światła w pomieszczeniu. Lampę sufitową wesprzyj kinkietami, lampami stołowymi czy podłogowymi – dla tworzenia nastroju!
  • Poniżej dla inspiracji kilka wnętrz idealnie oświetlonych pięknymi lampami – galeria zdjęć.

Sprawdź, jakie lampy stworzą przytulny klimat wnętrza: modne lampy do salonu

Sztuczne kwiaty i bukiety kiepskiej jakości

Łatwo je poznać, bo już z daleka widać, że są z pośledniego tworzywa sztucznego, często ich barwom i rozmiarom daleko do tych spotykanych w naturze. Są tandetne i sprawią, że tak będzie wyglądało wnętrze (chyba że zostaną użyte celowo, na zasadzie zabawy kiczem). Pamiętaj też, że sztuczne kwiaty nie są ekologiczne, bo ich wyprodukowanie pozostawia ślad węglowy, a w dodatku zwiększają ilość plastiku w powietrzu i wodzie. Plusem jest ich trwałość i fakt, że nie trzeba pamiętać o zmianie wody i... bukietu! Mamy dobrą wiadomość dla amatorów sztucznych bukietów: są też i takie niezwykle piękne!

Nasze rady:

  • Kupuj sztuczne kwiaty w dobrym gatunku. Niestety, są drogie, ale doskonale imitują naturę. Niektóre firmy deklarują też, że powstają z materiałów recyklingowanych, są biodegradowalne itp. Należy też pamiętać, by potem trafiły w śmietniku do odpowiedniego kontenera.
  • Sztuczne kwiaty umieszczaj w wazonach nieprzezroczystych, np. ceramicznych. W ten sposób nikt się nie dopatrzy, że stoją bez wody!
  • Syntetyczne bukiety i gałązki stawiaj w aranżacjach na drugim planie, poza pełnym światłem itp. Dzięki temu trudniej będzie zauważyć, że nie są naturalne. Odkurzaj je też regularnie.
  • Zobacz kilka przykładów, jak stosować kwiaty sztuczne i naturalne w domu – galeria zdjęć.

Bukiet z tulipanów w kilku krokach – porady florysty

Brudne lustra

Lustra zakurzone, nie mówiąc już o poplamionych, bardzo źle wyglądają we wnętrzu. Przestają powiększać przestrzeń i „świecić” blaskiem. To samo dotyczy szklanych tafli, np. okien, szyb w szafkach itd. Świadczą o zaniedbaniu i sprawiają, że dom wydaje się smutny. Na szczęście jest na to prosty i szybki sposób ;-)!

Nasze rady:

  • Lustra i wszelkie szklane powierzchnie wymagają regularnego mycia – jest to nie do uniknięcia. Jeśli nie masz czasu, powierzchnię można z grubsza odkurzyć miotełką z piór, ale to półśrodek.
  • Do mycia luster i szyb używaj wysokiej klasy środków. Skróci to czas pracy i efekt będzie lepszy (brak smug). Polecamy środki z nanocząsteczkami i antystatyczne, bo te sprawiają, że powierzchnie dłużej pozostają czyste i się nie kurzą tak szybko.
  • Jeśli luster i szyb jest dużo, warto pomyśleć o odkurzaczu do szyb.
  • Nie warto odkładać mycia tych powierzchni, aż będą bardzo brudne, bo ich czyszczenie będzie bardziej pracochłonne.
  • Piękne lustra – galeria zdjęć.

Jakie lustro do łazienki? Tu znajdziesz 21 podpowiedzi!

Kosmetyki i środki czystości na wierzchu w łazience

Nawet starannie wymyta, nowocześnie urządzona łazienka wyda się zagracona i zaniedbana, jeśli wszelkie dostępne blaty, półki, rant wanny itp. będą zastawione milionem butelek, tubek i słoiczków, stosami ręczników i środków higienicznych. Trzymaj w ukryciu, co się! Po pierwsze – będzie ładniej, po drugie – goście nie dowiedzą się, jakie lubisz proszki do prania, pasty do zębów i mydła.

Nasze rady:

  • Przejrzyj zapasy kosmetyków i środków czystości – wyrzuć puste opakowania, popsute kremy itp.
  • Zdecyduj, co rzeczywiście musi stać pod ręką –  resztę schowaj w szafce albo w pojemnikach itp.
  • Na zewnątrz pozostaw wyłącznie kilka rzeczy i umieść je w estetycznych pojemnikach.
  • Porządek w łazience pomogą utrzymać szafki, szuflady, półki i pojemniki – zobacz poniżej kilka przykładów w galerii zdjęć.

Urządzenie małej łazienki to wyzwanie. Zobacz, jak pogodzić funkcjonalność i estetykę.

Stosy kurtek i płaszczy oraz sterta butów w przedpokoju

Przedpokój to wizytówka domu – zapowiada, czego możemy spodziewać się dalej, zdradza gust i upodobania gospodarzy. Tona wierzchnich okryć na wieszaku oraz stos butów pod nim nie wróżą nic dobrego… Nie traktuj więc przedpokoju po macoszemu – nawet najmniejszy można urządzić praktycznie i efektownie.

Nasze rady:

  • Jeśli masz więcej miejsca pomyśl o szafie ściennej, w której zamkniesz okrycia i buty. Przestrzeń nie rozpieszcza? Zawieś na ścianie choć wąskie szafki na buty (np. IKEA), mały wieszak z półką na czapki i apaszki oraz lustro. Przy średnim metrażu rozważ wstawienie ławeczki z szufladami na buty lub przybory do ich czyszczenia.
  • Im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej. Na widoku niech wisi tylko okrycie, w którym aktualnie chodzisz. Tę zasadę przenieść także na obuwie.
  • Zadbaj, by przedpokój stał się prawdziwą wizytówką. Powinien zachęcać do zapuszczenia się w głąb mieszkania i podpowiadać, jakie są gusta gospodarzy.
  • Poniżej kilka przykładów funkcjonalnych przedpokoi – galeria zdjęć.

Jak urządzić przedpokój? Mamy 1001 pomysłów – zdjęcia aranżacyjne i porady!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "Masakra", "koszmar", "horror". Nasi czytelnicy mówią, jakie błędy popełnili, urządzając swoje domy

Listen on Spreaker.