Jak wieszać obrazy? Architekt wnętrz radzi, jak rozmieścić obrazy na ścianie nad kanapą

2022-04-19 11:03

Nie chcesz mieć pustej ściany nad kanapą? Pokazujemy, jak wieszać obrazy na ścianie nad sofą i jakich błędów unikać w dekoracji ściany. Oto nasza ściąga dotycząca wystroju wnętrza. Sprawdź, jak powiesić na ścianie obrazy, płakaty czy zdjęcia, a przede wszystkim jak je prawidłowo rozmieścić.

Jak wieszać obrazy?
Autor: Norsu Interiors

Spis treści

  1. Jak wieszać obrazy?
  2. Jak rozmieścić obrazy na ścianie?
  3. Obrazy na ścianę do salonu
  4. Jak wieszać obrazy nad sofą?
  5. Wieszamy obrazy na ścianie nad kanapą w salonie: zasady
  6. Domowa galeria - inspiracje - ZDJĘCIA

Planując rozkład domowej galerii, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na układ aranżacyjny naszego wnętrza. Czy wnętrze zostało urządzone symetrycznie? Jeżeli rządzą w nim proste linie i kształty, dobrze jest złapać wspólny punkt, np. z górną linią szafek wiszących nieopodal, i w ten sposób zacząć tworzyć pożądany przez nas kształt galerii.

Jak wieszać obrazy?

Planując powiesić na ścianie obrazy, zwróć uwagę na to, co jest w pobliżu oraz nad jakim meblem planujesz powiesić obrazy. Czy jest to sofa, komoda, łóżko czy też stół. Weź pod uwagę szerokość mebla i odpowiednią odległość dzielącą go od zawieszonych obrazów. Estetyczny efekt uzyskamy, jeśli za pomocą ram obrazów oraz mebla, nad którym planujemy je powiesić, stworzymy wybrany przez nas kształt. Dzięki temu galeria nie będzie sprawiać wrażenia obcej, a wpisze się w aranżacje całego wnętrza. Jeden obraz zawieszony nad meblem powinien wisieć dokładnie pośrodku, a szerokość ramy lub calej galerii nie powinna być szersza niż sam mebel.

Zobacz też: Ramki na ścianę: 40 inspiracji, jak udekorować ściany ramkami na zdjęcia >>>

jak powiesić obraz na ścianie nad kanapą
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska Wieszając obrazy na ścianie nad kanapą, warto przestrzegać kilku zasad

Jak rozmieścić obrazy na ścianie?

Jeżeli na ścianie chcemy powiesić tylko 1 obraz, umieścmy go centralnie na jej środku. Należy uważać, by nie zawiesić go zbyt wysoko – jego środek powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Jeśli decydujemy się na stworzenie domowej galerii z kilku różnych obrazów, pamiętajmy, że powinny one być zgrupowane w jedną całość. Ułożenie poszczególnych elementów kompozycji należy dokładnie wcześniej zaplanować.

Obrazy na ścianę do salonu

Zabierając się do stworzenia domowej galerii zdjęć, należy zacząć od decyzji, jaki kształt chcemy jej nadać. Jeśli marzy nam się spora liczba ramek, dobrze jest trzymać się symetrii. Wieszając obrazy w jednej lini, najlepiej równać do krawędzi. Do której? Ten wybór należy już do ciebie.

Nigdy jednak nie wieszajmy ram od najmniejszej do największej i odwrotnie, znacznie lepiej będą wyglądać, jeśli zostaną wymieszane wielkościami. Jeżeli nasza galeria ma mieć kilka rzędów obrazów, najlepszym sposobem jest ułożenie ich w taki sposób, by te położone najbardziej skrajnie zamknęły się w wybranym geometrycznym kształcie. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli dodatkowo stworzymy "obraz w obrazie", czyli ułożymy obrazy w taki sposób, by w środku kompozycji można było wyraźnie odnaleźć mniejsze fragmenty, tworzące osobne całości. Wystarczy, że wyznaczymy skrajne granice, w jakich zbiór powinien się znajdować, i będziemy się ich trzymać.

Jak wieszać obrazy nad sofą?

Sofa jest z reguły jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza w salonie, a postawiona pod ścianą sprawia, że miejsce nad nią staje się nie mniej istotne niż sam mebel. Dlatego też fragment ściany nad kanapą idealnie nadaje się na wyeksponowanie naszych dzieł sztuki - czy to będą obrazy, zdjęcia zrobione przez nas, plakaty, a może nawet rysunki wykonane przez nasze pociechy. Poniżej przedstawiamy poradnik, który pomoże nam uchronić się od błędów najczęściej popełnianych przy aranżacji ściany za pomocą elementów w ramach – czyli właśnie obrazów, zdjęć, plakatów czy grafik.

Wieszamy obrazy na ścianie nad kanapą w salonie: zasady

Wieszając obrazy i ramki na ścianie nad kanapą w salonie, warto przestrzegać kilku zasad. Obraz lub grupę obrazów na ścianie nad kanapą wieszamy w odstępie od 15 do 20 cm nad krawędzią kanapy. Chodzi o to, aby dekoracja nad sofą wizualnie była odczytywana jako całość razem z meblem, a nie jako odrębne elementy zawieszone nad nim.

Obraz lub grupa obrazów powieszonych na ścianie nad kanapą powinny zajmować nie mniej niż 1/3 długości kanapy. To samo tyczy się powierzchni obrazu - zbyt mały będzie źle komponował się z dużym meblem i całość będzie sprawiać wrażenie niedokończonej kompozycji w dekoracji ściany w salonie.

Jeśli do powieszenia na ścianie nad kanapą mamy tylko jeden obraz, to starajmy się umieścić go w obrębie długości sofy. Nie musimy jednak zachowywać symetrii. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wieszamy kilka elementów na ścianie - wtedy możemy pozwolić sobie na wysunięcie ich poza obręb mebla.

Jeśli planujemy powiesić na ścianie nad kanapą kilka obrazów o różnych wymiarach, to dobrze będzie utrzymać ich dolną krawędź w jednej linii - wprowadzimy w ten sposób ład i porządek do naszej kompozycji.

Unikajmy tworzenia kompozycji na ścianie nad kanapą z bardzo małych elementów o jednakowych wymiarach w odrębnych ramkach. Jeśli chcemy wyeksponować małe zdjęcia, to zróżnicujmy rozmiary ram. W tym celu możemy pogrupować część zdjęć w jednej kompozycji i oprawić je jako jeden obraz w większej ramie.

Jeśli obrazy lub plakaty, które chcemy powiesić na ścianie nad kanapą są utrzymane w jednej gamie kolorystycznej, to możemy pokusić się o wprowadzenie dodatkowych barw do naszej kompozycji poprzez zastosowanie ram w różnych kolorach lub wykonanych z różnych materiałów.

Jeśli obok siebie na ścianie mają zawisnąć prace wykonane różnymi technikami, np. obraz olejny, zdjęcie i plakat, to starajmy się utrzymać ramy w jednrodnym stylu.

Pamiętajmy, że jeśli mamy małe zdjęcie lub grafikę, a zależy nam na większym elemencie na ścianie, to oprawiając tego typu pracę, możemy zdecydować się na dużo szersze passe-partout oraz ramę i w ten sposób znacznie powiększyć wymiary naszego obrazu.

Domowa galeria - inspiracje - ZDJĘCIA

Wieszanie obrazu. Filmowa instrukcja krok po kroku