Wszystko, co trzeba wiedzieć o stylizacji poduszek. Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości

2022-10-18 10:57

Poszewki na poduszki to tani dodatek, za którego pomocą można szybko odmienić wnętrze, tak aby dopasować je do okazji, pory roku czy po prostu twojego nastroju. Za pomocą ich odpowiedniej kombinacji, możesz nadać twojej przestrzeni pożądanego charakteru - od profesjonalnego, po całkowicie domowy i przytulny. Jak to zrobić?

Lene Bjerre - kanapa i poduszki
Autor: Materiały prasowe/Lene Bjerre

Jak wybrać poduszki?

1. Miksuj kształty

Na ogół większość ludzi sięga po tradycyjne, kwadratowe poduszki. Powodów jest kilka: łatwo się je stylizuje, są najpopularniejsze i dosyć prosto można kupić na nie poszewkę w odpowiednim rozmiarze. Dobrze będą wyglądać w towarzystwie poduszek o innych kształtach: prostokątnych, okrągłych itp.

Poduszki w różnych kształtach
Autor: Materiały prasowe/IDYLLA - Gala Collezione

2. Nie bój się wzorów

To fakt, że wzory rzucają się w oczy, ale o to tu chodzi! Jeśli wśród jednobarwnych poduszek pojawią się się dwie albo trzy wzorzyste, niezwykle ożywią całą kompozycję.

Wzorzyste poduszki
Autor: Materiały prasowe/poduszkowiec.net.jpg

3. Trzy kolory, nie więcej!

Zadaniem poduszek jest zespolenie innych elementów, jakie znajdują się w danym pomieszczeniu. Jeśli masz sofę w neutralnych kolorach, takich jak szary, biały, kremowy czy biały, masz większe pole do popisu i możesz nieco zaszaleć.

Aranżacja salonu według SKLUM Poland
Autor: Autor: Materiały prasowe/SKLUM Poland

Jeśli jednak twój mebel jest w zdecydowanych barwach, postaw na kolory uzupełniające plus kilka innych, jakie znalazły się w pomieszczeniu. Dla przykładu: jeśli masz zieloną sofę dobierz do niej kilka poduszek w podobnym odcieniu (np. wzorzystych) i uzupełnij je innymi w barwie zasłon czy dywanu.

4. Ilość ma znaczenie

Ile poduszek wybrać? Dużo ciekawiej twoja kanapa czy łóżko będzie wyglądać, jeśli znajdzie się na niej nieparzysta liczba poduszek. Ten brak symetrii pomoże uzyskać ciekawy efekt. Na niewielkiej kanapie, wystarczą zatem trzy poduszki, na łóżku może być pięć, a na wielkiej segmentowej sofie nawet siedem i więcej!

Zielona sofa z poduszkami
Autor: Materiały prasowe/John Lewis & Partners

5. Baw się teksturą

Wzory i kolory to mało. Ciekawy efekt pomogą uzyskać poduszki, na poszewkach których znajdzie się ciekawa, trójwymiarowa faktura.

Ażurowa poduszka
Autor: Materiały prasowe/knittingfactory.pl

7. Eksperymentuj

Czasem zanim czegoś nie wypróbujesz, nie dowiesz się, czy to będzie wyglądać dobrze. Teraz praktycznie każdy sklep oferuje darmowy zwrot produktów. Dlatego czasem po prostu lepiej kupić więcej poszewek albo poduszek, sprawdzić, jak będą się ze sobą prezentować, a następnie oddać te, które ostatecznie nie pasują do twojej kompozycji.

Salon - aranżacja John Lewis & Partners
Autor: Materiały prasowe/John Lewis & Partners

8. Stawiaj na większe poduszki

Trzy duże poduszki będą wyglądać lepiej niż pięć małych, które mogą dać wrażenie bałaganu i chaosu. Lepiej zatem wybrać nieco większe rozmiary. Przy okazji pięć poduszek może zająć całą powierzchnię do siedzenia. Kiedy będziesz chcieć rozsiąść się na kanapie, będzie trzeba usunąć część dekoracji, a nie o to tu chodzi.

Salon - aranżacja Westwing Now
Autor: Materiały prasowe/westwingnow.pl

9. Nie zapełniaj całej kanapy poduszkami

Wystarczy, że ułożysz je tylko na rogach. Ustawianie poduszek na całej długości siedziska może dać efekt przepełnienia. Tyczy się to także małej kanapy. Lepiej, aby środek pozostał pusty.

Kanapa cała w poduszkach
Autor: Materiały prasowe/LOBERON

Wszystko, co chcesz wiedzieć o poduszkach:

Czy poduszki muszą pasować do kanapy?

Absolutnie nie! Najważniejsze, aby ich kolory pasowały do barw innych rzeczy, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Mają tworzyć spójną całość.

Sofa i poduszki
Autor: Materiały prasowe/norsu

Jak wybrać poduszki na kolorową sofę?

Możesz wybrać poduszki nieco jaśniejsze  lub ciemniejsze niż kolor sofy. To doda jej głębi. Tak będzie najbezpieczniej. Jednak, wśród tej monochromatycznej mieszanki możesz wybrać jedną poduszkę, która się wyróżni, czy to wzorem, czy kolorem, pamiętając jednak o zasadzie spójności.

Oliwkowa kanapa
Autor: Materiały prasowe/westwingnow.pl

Ile poduszek powinno być na narożnej sofie?

Na nieco większej sofie można poeksperymentować z wielkościami poduszek. Dobrze będzie wyglądać np. takie zestawienie: dwie duże poduszki, dwie średnie i dwie mniejsze. Poduszki układamy od największych do najmniejszych, tak aby właśnie te najmniejsze były na skraju.

Narożnik z wieloma poduszkami
Autor: Materiały prasowe/westwing.pl
Źródło: archute.com