Mała łazienka w bloku - jak ją urządzić? Pomysły, wskazówki, aranżacje

2023-10-30 10:59

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Zadanie nie jest proste, ale dzięki inspiracjom, jakie znajdziesz w naszej galerii, z pewnością ci się tu uda. Oprócz tego przeczytaj, jak zaaranżować niewielką łazienkę. Mamy dla ciebie garść przydatnych praktycznych pomysłów oraz wskazówek.

Spis treści

  1. Jak urządzić małą łazienkę w bloku?
  2. Mała łazienka w bloku: jak ją zaaranżować?
  3. Jaka umywalka do małej łazienki w bloku? Wymiary
  4. Jakie płytki do małej łazienki w bloku?
  5. Jakie kolory ścian wybrać do małej łazienki w bloku?
  6. Jakie oświetlenie do małej łazienki w bloku?
  7. Jak urządzić małą łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ z prawdziwych mieszkań

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Pierwszym krokiem w aranżacji małej łazienki w bloku jest optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Plan małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji.

W tym przypadku jesteśmy zwolnieni z przestrzegania utartych zasad dotyczących aranżacji łazienki, takich jak na przykład usytuowania umywalki na wprost wejścia. \Kurczowe trzymanie się takich reguł w przypadku małego wnętrza ograniczy inwencję i uniemożliwi wcielenie w życie najlepszych, choć czasem nieco nietypowych pomysłów.

Jedno jest pewne – idealny projekt małej łazienki musi uwzględniać strefę toaletową, na którą składa się WC oraz umywalka, i strefę kąpielową, czyli wannę lub prysznic. Opcjonalnie – miejsce do prania. To jednak coraz częściej zostaje przeniesione na przykład do kuchni, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń na niewielkim metrażu łazienkowym.

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie strefy WC bliżej wejścia. Część kąpielowa może zostać natomiast wydzielona w dalszej części wnętrza za pomocą szklanej czy murowanej ścianki.

Mała łazienka w bloku: jak ją zaaranżować?

Kolejnym krokiem, zaraz po rozplanowaniu poszczególnych stref w małej łazience, będzie wybór odpowiedniego wyposażenia. Bez względu na to, jak mała jest przestrzeń, którą dysponujemy, musi w niej znaleźć się miejsce do przechowywania. Każda mała łazienka w bloku powinna mieć szafkę na przybory toaletowe, półkę na kosmetyki i duże lustro.

Mała łazienka w bloku: wanna czy prysznic?

Pierwszym i podstawowym krokiem w zaplanowaniu wyposażenia małej łazienki wydaje się zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy prysznice bez brodzika dodatkowo dodadzą wnętrzu wizualnej przestronności. W kwestii mebli łazienkowych warto postawić na modele wiszące, które sprawią wrażenie lekkich i subtelniejszych.

Jaka umywalka do małej łazienki w bloku? Wymiary

Przy urządzaniu małej łazienki w bloku możemy mieć pokusę, by „zaoszczędzić” także na wymiarach umywalki. Oczywiście sam pomysł jest dobry, tyle że umywalka stanowi tak ważny element wystroju (i codziennej higieny!), że musi być wygodna.

Pamiętajmy, że minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Aby maksymalnie wykorzystać miejsce, warto wybrać umywalkę narożną lub asymetryczną.

Obie są jednakowo wygodne, choć w przypadku korzystania z narożnej patrzymy w kąt i trudniej tam zainstalować lustro. Warto również pomyśleć o rozwiązaniach niestandardowych, takich jak bok wanny lekko wsunięty pod umywalkę.

Jakie płytki do małej łazienki w bloku?

W małej łazience w bloku najlepiej sprawdzają się płytki wielkoformatowe w jasnych kolorach. Unikaj mocnych wzorów, zwłaszcza drobnych, oraz materiałów o wyraźnych fakturach. Jeżeli podobają Ci się fantazyjne płytki cementowe (lub gres nimi inspirowany), stosuj je jedynie na podłodze – pod warunkiem, że reszta wystroju będzie stonowana dekoracyjnie i kolorystycznie. Na ścianie? Ogranicz się do wąskiego pasa z takich płytek.

Za pomocą odpowiednio ułożonych płytek możesz też optycznie poprawić proporcje nawet bardzo małej łazienki w bloku. Jeśli prostokątne płytki ceramiczne ułożysz poziomo, pomieszczenie wyda się szersze, a gdy pionowo – wyższe. Warto wybierać płytki łazienkowe w jasnych kolorach oraz o powierzchniach odbijających światło.

Jakie kolory ścian wybrać do małej łazienki w bloku?

Urządzając małą łazienkę w bloku, warto postawić na rozwiązania, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Po pierwsze – jasne i delikatne kolory! W małych wnętrzach zrezygnujmy z przytłaczających i nasyconych barw, które wizualnie „przygniotą" pomieszczenie. Jeśli jednak białe wnętrza nie są w naszym guście, możemy przełamać ich monochromatyczność mocniejszym elementem wprowadzonym na przykład pod postacią elementu wyposażenia.

Aranżacja łazienki podsuwa nam jeszcze jeden pomysł na efektowne powiększenie wnętrza – lustra. Lustro w łazience być musi – to pewne! Warto zatem postawić na model obszernych rozmiarów (najlepiej tafle na całą długość ściany), który odbijając wnętrze, sprawi, że będzie wydawało się ono większe.

Jakie oświetlenie do małej łazienki w bloku?

Domknięciem projektu niewielkiej łazienki będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Pamiętajmy, że prócz centralnego, głównego źródła światła, ogromne znaczenie będzie miał także oświetlenie dodatkowe, boczne. Możemy oświetlić lustro, np. taśmami ledowymi, a na suficie zamontować kilka okrągłych i dyskretnych halogenów.

Jak urządzić małą łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ z prawdziwych mieszkań

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku? Tu sprytnie wydzielono sypialnię

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Trendy we wnętrzach – jesień 2023!