Wąska sypialnia – inspiracje. Jak urządzić wąską sypialnię w bloku?

2024-02-06 10:46

Wąska sypialnia to wyzwanie aranżacyjne. Przekonajmy się, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni oraz jak za pomocą prostych trików wnętrzarskich optycznie skorygować proporcje pomieszczenia, nazywanego sypialnią typu wagon.

Spis treści

  1. Wąska sypialnia w bloku
  2. Jakie kolory do wąskiej sypialni?
  3. Jak urządzić wąską sypialnię?
  4. Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Wąska sypialnia z oknem
  5. Co na ścianę za łóżkiem? Pomysły na ściany w sypialni - 19 pięknych zdjęć

Wąska sypialnia w bloku

Jeszcze do niedawna przepisy (§ 94 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określały minimalną szerokość w świetle ścian pomieszczeń dla budynków wielorodzinnych.

Dla sypialni przewidzianej dla jednej osoby była to szerokość 2,2 m; natomiast dla sypialni dwuosobowej – 2,7 m. W 2019 roku ten zapis rozporządzenia został usunięty. Równocześnie wprowadzona została minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosząca 25 m2.

Rynek pierwotny oferuje obecnie wiele mieszkań o małej powierzchni, mikroapartamentów, mieszkań typu studio, kawalerek, w których sypialnia stanowi jedynie wyodrębnioną strefę funkcjonalną.

Z drugiej strony kupujący mieszkania na rynku wtórnym, aby pozyskać dodatkową przestrzeń, decydują się na zamianę funkcji pomieszczeń. Dotychczasowa kuchnia w bloku staje się często dodatkową, wąską sypialnią, natomiast największy pokój poszerzony o sąsiedni (poprzez wyburzenie ściany działowej) pełni niekiedy funkcję salonu z aneksem kuchennym.

Jakie kolory do wąskiej sypialni?

W wąskiej sypialni warto stosować jasne barwy rozświetlające i optycznie powiększające przestrzeń. Sprawdzą się modne pastelowe odcienie farb – miętowa szarość, błękit, pudrowy róż.

Ściana pomalowana na ciemniejszy kolor sprawia wrażenie bardziej oddalonej. Możemy to wykorzystać, aby optycznie skorygować proporcje rzutu wąskiej długiej sypialni. Dłuższa ściana – stanowiąca na przykład zagłówek łóżka, dekorowana wzorzystą tapetą będzie sprawiać iluzję głębi.

Jak urządzić wąską sypialnię?

Podział na strefy jest konieczny, gdy jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji. W przypadku sypialni, oprócz oczywistej, mogą być to przechowywanie pościeli, odzieży czy dodatkowo: łóżeczka małego dziecka.

Aby wydzielić te funkcje w wąskiej sypialni, warto wprowadzić pionowe podziały na ścianie, na przykład za pomocą dwóch wzorów tapet albo kolorów farb. Ciekawym pomysłem jest stworzenie barwnego pasa tej samej szerokości na równoległych ścianach i suficie. Dzięki temu „odcięciu” wąska sypialnia nie będzie sprawiać wrażenia tunelu.

Dodatkowym meblem, który może znaleźć się w sypialni, jest toaletka. Może mieć ona formę tradycyjnej konsoli wspartej na kątowniku mocowanym do ściany i dwóch lub czterech stylizowanych nogach. Ustawienie jej w pobliżu okna (najlepiej bokiem) zapewnia prawidłowy dostęp światła.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? Wąska sypialnia z oknem

Wymiary większości wąskich sypialni umożliwiają wypróbowanie kilku rozwiązań aranżacyjnych i wybór konkretnego, dostosowanego do naszych potrzeb.

W przypadku okna znajdującego się na krótszej ścianie najbardziej oddalonej od wejścia dwuosobowe łóżko możemy ustawić bokiem do okna. Dłuższa ściana sypialni stanowi wówczas powierzchnię do utworzenia modnego zagłówka – z paneli tapicerowanych albo pikowanego.

Przeciwległa ściana może służyć do zawieszenia galerii obrazów. Takie rozwiązanie ma swoje wady – zbyt mała odległość od łóżka do ściany uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów, jednak zdaniem wielu obecność kina domowego w sypialni jest nieprawidłowa.

W przypadku bardzo wąskiej sypialni zaproponowane ustawienie łóżka może utrudniać użytkowanie. Gdy dwuosobowe łóżko zajmuje całą szerokość sypialni, osoba, która zajmuje dalsze miejsce w łóżku, nie ma do niego swobodnego dojścia.

Drugie rozwiązanie (możliwe w przypadku niektórych wąskich sypialni) to ustawienie łóżka równolegle do dłuższej ściany. Stawiając łóżko na tle okna, pozbawiamy się możliwości stworzenia zagłówka.

Zamiast niego układamy na przykład trzy rzędy poduszek – najbliżej wezgłowia dwie poduszki do spania, następnie poduszki dekoracyjne. Wzdłużne ustawienie łóżka w wąskiej sypialni umożliwia symetryczne ustawienie dwóch stolików nocnych. Jeśli brakuje na nie przestrzeni, możemy zdecydować się na zastąpienie ich wąską półką dekoracyjną, a stołowe lampki nocne zamieniamy na wiszące kinkiety.

Co na ścianę za łóżkiem? Pomysły na ściany w sypialni - 19 pięknych zdjęć

Wnętrze stworzone do odpoczynku