Tani remont sypialni. 10 pomysłów na szybką i prostą metamorfozę wnętrza
Autor: Maria Miklaszewska
Wybraliśmy 10 pomysłów na tani remont sypialni, który przeprowadzisz samodzielnie, szybko i tanio. Możesz wykorzystać je wszystkie, wybrać kilka lub tylko jeden. Efekt i tak gwarantowany!
Jak zrobić efektowny, ale szybki i tani remont sypialni? Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Malowanie ścian, nietypowe szafki nocne czy nowy zagłówek łóżka będą kosztowały tyle, ile materiały użyte do ich zrobienia lub… nic – jeśli do metamorfozy zmienisz przeznaczenie przedmiotów, które już masz w domu. Bez względu na wielkość sypialni łóżko jest zawsze najważniejszym i najbardziej wyeksponowanym meblem, dlatego zmiana jednego z jego elementów będzie najbardziej widoczna. Pozostałe pomysły dotyczą ścian, podłogi, mniejszych mebli i dekoracji. Starannie zaplanuj kolejność prac, uwzględniając budżet poszczególnych etapów metamorfozy – i do dzieła!
1. Tania metamorfoza sypialni: tapicerowany zagłówek łóżka
Łóżko jest najważniejszym elementem aranżacji sypialni. Zazwyczaj jest też największym meblem w tym na ogół małym pomieszczeniu. Zadbaj więc, by było to twoje wymarzone łóżko. Ładne i wygodne. Jeśli podobają ci się modne łóżka tapicerowane, ale gotowe są zbyt drogie, pokuś się o samodzielne wykonanie zagłówka. Łatwiejsze będzie zrobienie małych elementów i połączenie ich na ścianie.
Jeśli masz wprawę w tapicerowaniu, możesz zrobić jeden duży zagłówek. O ramę łóżka się martw, może nią być najprostszy stelaż na nóżkach – i tak będzie niewidoczny, zasłonięty pościelą i narzutami. Możesz też łatwo przerobić starą drewnianą ramę łóżka – obciąć wysoki zagłówek, a pozostałą część pomalować farbą kredową w kolorze nowego, tapicerowanego zagłówka.
Jeśli lubisz styl industrialny albo loftowy, szybkim i niedrogim rozwiązaniem będzie łóżko zrobione z palet.
2. Szybki remont sypialni: nowy kolor ścian
Kolor ścian może zarówno być tylko tłem dla aranżacji wnętrza, jak i grać w niej pierwsze skrzypce. Neutralny czy bardzo jasny stanie się kompozycyjną bazą; wyrazisty czy bardzo nasycony – nada całości charakterystyczny rys. Wybór koloru to kwestia zarówno gustu, jak i potrzeb.
Przed malowaniem sypialni warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze jest dla nas wieczorne wyciszenie wśród delikatnych, czy poranny zastrzyk energii od intensywnych kolorów.
3. Łatwy remont sypialni: tapeta lub fototapeta
Położenie tapety lub fototapety, niekoniecznie za łóżkiem, jest już działaniem nieco bardziej wymagającym niż malowanie ścian, ale i tę pracę możesz wykonać samodzielnie. W zależności od stylu aranżacji i wielkości wzoru możesz położyć tapety na wszystkich ścianach lub tylko na jednej. Efekt dekoracyjny będzie wyraźny i natychmiastowy.
4. Podłoga w sypialni – miękka wykładzina lub panele
Najszybciej i najtaniej podłogę w sypialni odnowisz, kładąc wykładzinę dywanową. Możesz nią zastąpić starą wykładzinę tego samego rodzaju albo przykryć zniszczony parkiet lub panele. Bardzo puszysta wykładzina wprowadzi do sypialni znamię luksusu. Taka o grubym splocie ociepli wnętrze i nada mu rys hygge. Zwłaszcza jeśli sypialnia jest połączona z garderobą lub łazienką.
Inną opcją są panele – drewniane lub winylowe (bardziej ciche i cieplejsze w dotyku niż drewniane lub laminowane).
5. Tani remont sypialni: nietypowe szafki nocne
Dobrym pomysłem na odświeżenie wyglądu sypialni są nowe szafki nocne. Nie musisz inwestować w meble prosto ze sklepu. Najciekawiej wyglądają dwa różne elementy (niekoniecznie meble!) ustawione symetrycznie względem łóżka. Mogą to być dwie niskie drabinki, pomalowane w różnych kolorach, dwa krzesła lub taborety, skrzynki po owocach – przedmioty zależą od stylu, w którym chcesz urządzić sypialnię.
6. Szybka metamorfoza sypialni: lampki nocne
Czasem w sypialni brakuje lampek nocnych. Z różnych powodów. Na szczęście łatwo zlikwidować tę niedogodność. Podobnie jak z szafkami nocnymi lampki nie muszą być identyczne. Jedna może podłogowa, druga stołowa – wtedy dobrze, żeby pochodziły z tej samej kolekcji. Jeśli lubisz styl industrialny i nie przeszkadzają ci widoczne na ścianie przewody, możesz przymocować lampki do ściany, z luźno puszczonymi w dół przewodami z włącznikami.

7. Malowanie mebli – zniszczone fronty mebli
Jeśli meble w sypialni są w dobrym stanie, ale znudził ci się ich kolor – pomaluj je farbami kredowymi. Przemalowanie mebli to szansa na naprawdę spektakularny efekt, tani i natychmiastowy. A jeśli zdecydujesz się pomalować fronty szafy wnękowej w kolorze ściany – sprawisz, że szafa zniknie, a mała sypialnia optycznie stanie się znacznie większa.
8. Tanie a efektowne zmiany w sypialni: toaletka lub lustro stojące
Jeśli masz miejsce w sypialni, wstaw do niej toaletkę lub lustro stojące. Takie niewielkie meble zawsze ożywiają aranżacje, lustro dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń. Co istotne, toaletka lub lustro mogą być w zupełnie innym stylu niż pozostałe elementy aranżacji.
Kontrastujący element kompozycji ożywi całość, o ile ograniczymy się do jednego, maksymalnie dwóch obiektów stylistycznie odrębnych. Jeśli dołożysz ich więcej, aranżacja będzie wyglądała na przypadkową zbieraninę mebli.
9. Tekstylia do sypialni – zasłony, rolety, narzuta, poduszki, dywan
Zasłony, rolety okienne, narzuta, poduszki czy dywaniki przy łóżku to detale, które wymieniać najłatwiej. Możesz to nawet robić sezonowo, wraz ze zmieniającymi się porami roku i świętami. Pamiętaj – nie wszystkie tkaniny muszą być identyczne; wystrój sypialni nawet zyska, gdy tkaniny będą różne, choć skoordynowane.
Pamiętaj więc, by coś je wyraźnie ze sobą łączyło – wzór lub kolory. Dobra rada dla początkujących dekoratorów własnych wnętrz: nie popełnisz błędu, jeśli tkaniny będą pochodziły z tej samej kolekcji.

10. Łóżko na podeście – więcej miejsca do przechowywania
Jeśli w sypialni brakuje ci miejsca do przechowywania, zwłaszcza ubrań, możesz pod łóżkiem zbudować podest z pojemnymi szufladami. Uporządkują przestrzeń sypialni na co dzień, bo schowasz w nich rzeczy rzadko wykorzystywane lub używane sezonowo, sprzęt sportowy (narty) albo dodatkową pościel.
Zainspiruj się przed remontem sypialni
Obejrzyj galerie zdjęć pełne świetnych pomysłów i atrakcyjnych zestawień, które możesz z powodzeniem przenieść do własnego mieszkania.
Autor: materiały prasowe Zara Home
Biel i błękit, czyli zawsze dobry duet
Autor: Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka
GDZIE KUPIĆ: łóżko – westwing.pl; krzesło Rocker Eames Chair – atakdesign.pl; wazon – NUKI.
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski
Projekt wnętrza sypialni w stylu francuskim: Marta Matelier (Matelier - biuro architektury wnętrz). Wyposażenie: łóżko - Furninova; stoliki - IKEA; narzuta na łóżko, poduszki Little Geometry - Scandinavian Living, drzwi i garderoba na zamówienie.