Remont balkonu: 3 stopnie remontu balkonu wraz z KOSZTORYSEM!

Remont balkonu różne ma oblicza. Prezentujemy możliwości remontu balkonu po zimie w trzech odsłonach. Wraz z przedstawieniem kosztorysu pokażemy, jak odnowić balkon w trzech wersjach cenowych: szybkie odświeżenie, drobny remont i remont generalny!

Trawa na balkonie w mieście
Kwietnik balkonowy jak parawan
Żwirowa podłoga na balkonie w mieście
Kwietnik drewniany na pelargonie na balkonie
Drewniana podłoga na balkonie w mieście

Jeśli czeka cię remont balkonu, przeczytaj nasz poradnik. Przedstawiamy trzy opcje prac związanych z remontem balkonu. Piękną pogodę warto wykorzystać spędzając czas na świeżym powietrzu. Nic przecież tak dobrze nie smakuje jak poranna kawa wypita spokojnie na czystym i zadbanym balkonie w otoczeniu kwiatów i przyrody. Już samo posprzątanie i odświeżenie balkonu po okresie zimowym uprzyjemni nam czas na nim spędzany. Jednak aby było jak z bajki musimy poświęcić balkonowi nieco więcej uwagi. Przedstawiamy trzy możliwości remontu balkonu po zimie wraz z szacunkowym KOSZTORYSEM.

Remont balkonu: szybkie odświeżenie

By nasz balkon spełniał pokładane w nim nadzieje, zadbajmy o wygody: sprawdź stan podłogi i barierki balkonowej, skontroluj markizę, zorganizuj parawan, dobierz meble, zewnętrzne oświetlenie, tekstylia i rośliny.

  • Wielkie mycie

Po zimie balkon trzeba posprzatać i wyczyścić. Nasze dotychczasowe meble balkonowe zazwyczaj nie wyglądają najatrakcyjniej. Krzesła i stoliki koniecznie przemyj wodą z płynem do naczyń. Meble wiklinowe i z rattanu – wodą z odrobiną octu. Posezonowe meble drewniane dla pewności możemy zaolejować bądź (po oczyszczeniu) pomalować nowym odcieniem bejcy i polakierować matowym lakierem jachtowym. Meble balkonowe z metalu należy dokładnie obejrzeć (szczególnie na miejscach łączeń) i wszelkie oznaki korozji dokładnie przetrzeć kuchennym druciakiem. Następnie przerdzewiałe miejsca zabezpieczamy farbą antykorozyjną. Jest to tez świetny pretekst do nadania starym meblom metalowym nowego, letniego koloru.

  • Rośliny balkonowe

Najlepszym i bezkonkurencyjnym elementem dekoracyjnym balkonu są rośliny. Dlatego to o nie należy zadbać w pierwszej kolejności. Warto przemyśleć kompleksowo sposóbekspozycji kwiatów na balkonie. W zależności od tego, czy będą to klasyczne skrzynki balkonowe, podwieszane donice, doniczki mocowane na barierce czy kwietniki z kaskadowym mocowaniem dla roślin, dobierzmy odpowiednie akcesoria. Warto postawić na jednolitą kolorystykę donic i kwietników w aranżacji balkonu, które nie będą się kłócić z kolorem barierki i podłogi na balkonie. Kolorystyka kwiatów również nie jest bez znaczenia – warto wcześniej przemyśleć pożądany efekt końcowy na balkonie i wysiać dokładnie te rośliny, które pomogą nam w jego uzyskaniu.

  • Oświetlenie balkonu

Odświeżenie balkonu to także nadanie mu klimatu i odpowiedniego anturażu, między innymi za pośrednictwem oświetlenia. Coraz popularniejsze girlandy i łańcuchy z oświetleniem balkonowym, w których żarówki ładują się dzięki bateriom solarnym, to doskonała (i ekonomiczna!) dekoracja naszego balkonu. Występujące we wszystkich kolorach (preferowana ciepła biel – wypada najkorzystniej i pasuje do każdej aranżacji balkonu) mogą zdobić barierki bądź nadproże drzwi balkonowych. Dodają uroku i światła w ciepłe, letnie wieczory na balkonie.

  • Tekstylia na balkon

Szybkie odświeżenie balkonu zakłada również wymianę tekstyliów. Nowe poszewki na siedziska, ciekawy puf lub pled na wieczorne chłody warto wybrać w ulubionym kolorze i we wzajemnej korelacji z kolorystyką barierek, markiz czy parasola na balkonie. Można dodać ciekawe siedziska. Również nadanie posiadanym już meblom nowego koloru za pomocą farb dedykowanych do mebli zewnętrznych to niedrogi a efektowny sposób na odświeżenia balkonu.

Nowa aranżacja balkonu po zimie powinna być nie tylko zgodna z naszymi upodobaniami kolorystycznymi i estetycznymi, ale i dopasowana do gabarytów, charakteru i ekspozycji balkonu. Na małej powierzchni balkonu w bloku sprawdzają się podwieszane donice lub składane, kompaktowe stoliki i siedziska montowane bezpośrednio do ściany lub balustrady. Jeśli balkon ma trochę więcej powierzchni, możemy rozważyć większy komplet niezależnych mebli balkonowych czy nawet skrzyni do przechowywania (występującej w razie potrzeby jako dodatkowe siedzisko) na np. tekstylne poduchy i siedziska w czasie deszczu.

  • Markizy, folie, moskitiery...

Odświeżanie balkonu po zimie to doskonała okazja do opanowania słońca wpadającego do naszego wnętrza. Warto rozważyć montaż rolet zatrzymujących promienie słoneczne, zapobiegające nagrzewaniu się mieszkania, lub nakleić na szyby folię zmiękczającą światło wpadające do pokoju. Dobrym sposobem jest też rozciągnięcie wzdłuż okien balkonowych moskitiery (dodatkowy walor estetyczny!), ustawienie na balkonie przyściennego parasola, zastosować przesłonę z kwiatów lub parawan.

Remont balkonu: drobny remont

Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przymocowane, nie popękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda i niemodny już fason podlegają dyskusji, możemy wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odnowienia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy płytki zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny.

Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga gruntownej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, następnie za pomocą młotka i dłuta delikatnie stłuc płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę.

  • Naprawy niezbędne podczas remontu balkonu

Planując remont balkonu musimy wykonać niezbędne naprawy. Rdzewiejąca balustrada, uszkodzona elewacja, nieszczelna rynna czy krusząca się płyta balkonowa to nie drobne usterki, ale problemy, które „nie leczone” prowadzą do niechybnej dewastacji naszego balkonu. Należy więc niezwłocznie zgłosić je administracji budynku bądź (w przypadku balkonu w domu) naprawić w pierwszej kolejności. Żadna bowiem dekoracja balkonu nie zasłoni problemu, który może mieć naprawdę poważne, konstrukcyjne skutki. W przypadku powyższych wad balkonu w bloku koszty naprawy ponosi wspólnota. Natomiast koszt wymiany popękanych płytek i fug jest już kosztem właściciela mieszkania.

  • Kłopotliwe dodatki na balkonie

Balkon w bloku nosi też znamiona pewnych ograniczeń natury prawno-estetycznej. Planując montaż markizy, zewnętrznych rolet, stałej przesłony między sąsiednimi balkonami lub indywidualnego zadaszenia, musimy uprzednio uzyskać zgodę zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Czasem udaje się pomysł przeforsować równolegle w kilku mieszkaniach, decydując się np. na jednolity dla wszystkich kolor markiz lub przesłon. Takie rozwiązanie wygląda spójnie i nie kaleczy widoku ogólnego na blok czy kamienicę.

Remont balkonu: remont generalny

  • Wymiana płytek

Remont generalny balkonu zaczynamy zazwyczaj do naprawy podłogi. Wymieniając płytki tarasowe warto wybrać takie, które posłużą nam dłużej niż poprzednie. Z tego względu rozważyć należy w szczególności płytki mrozoodporne, niepolerowane i antypoślizgowe. Takie parametry znaleźć możemy już zarówno pośród płytek klinkierowych jak i gresowych.

Warto postawić także na podłogę balkonową z betonu lub droższego granitu. Zdecydowanie lepiej na balkonie sprawdzą się podłogi w jasnej kolorystyce – ciemne płytki bardzo szybko i na długo nagrzewają się od promieni słonecznych. Płytki na balkonie kładziemy bezpośrednio na betonową wylewkę, zaimpregnowaną specjalną zaprawą uszczelniającą i zawsze pod lekkim kątem nachylenia (ok. 2%) – dzięki temu deszczówka będzie miała ułatwiony odpływ z balkonowej podłogi. Płytki na balkon przyklejamy elastyczną, mrozoodporną zaprawą klejową, a po upływie ok. 24-72 godzin (w zależności od producenta) kładziemy fugę. Wszelkie szczeliny dylatacyjne koniecznie uszczelnijmy silikonem.

  • Drewniana podłoga na balkonie

Jeśli marzy nam się drewniany podest na balkonie, stworzymy go z drewnianych desek mocowanych na legarach bądź za pomocą łączonych ze sobą na zasadzie puzzli drewnianych podestów.

  • Ogród na dachu

Jeśli dysponujemy przestronnym tarasem ponad kondygnacją mieszkalną, musimy pamiętać o konieczności odpowiedniego wyizolowania tej przestrzeni. Zarówno wymóg hydroizolacji jak i izolacji termicznej powinniśmy zlecić fachowcowi. Oprócz tego ważnym aspektem jest zachowanie odpowiedniego spadku w stronę krawędzi (dla wody deszczowej, aby nie zalegała na przestrzeni podłogi tarasu) wraz z wpustami odprowadzającymi wodę. Po zapewnieniu na tarasie powyższych wymogów technicznych, możemy jego powierzchnię wysypać żwirem a nawet wyłożyć trawą z rolki. Wrażenie posiadania własnego ogrodu w przestrzeni miejskiej dżungli – bezcenne!

Remont balkonu: KOSZTORYS wybranych prac!

POSADZKA

wylewka z materiałem: 25-43 zł/m²
hydroizolacja balkonu / tarasu: 85-270 zł/m²
ułożenie desek tarasowych:
ze świerku skandynawskiego: 95-125 zł/m²
z modrzewia syberyjskiego: 115-180 zł/m²
z drewna egzotycznego: 190-320 zł/m²
ułożenie legarów: 30-45 zł
skucie płytek na balkonie: 30-55 zł/m²
ułożenie posadzki z płytek gresowych: 30-75 zł/m²
posadzka z żywicy: 110-255 zł/m²
silikonowanie: 2-3,7 zł/m.b.

OŚWIETLENIE

montaż zewnętrznej oprawy oświetleniowej: 35-57 zł/szt.
położenie kabla: 15-27 zł / szt.
przesunięcie punktu elektrycznego do 3m: 35-70 zł/szt.
wypust oświetlenia zewnętrznego: 35-75 zł/szt.

MARKIZA / ROLETA

montaż dystansów markizowych: 60-114 zł/szt.
montaż ramienia markizy: 150-260 zł/szt.
montaż rolety zewnętrznej: 150–320 zł/szt.
wykonanie i montaż rolety elewacyjnej z moskitierą: 410-500 zł/m²

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: M jak Mieszkanie 05/2015 Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY