Wiosna to pora porządków i czas na remont balkonu. Bezlitośnie odsłonięte po zimie elementy balkonu i tarasu często wymagają naprawy.  Wykorzystajmy pierwsze ciepłe dni na porządki związane z balkonem - podpowiadamy jak odnowić i wyczyści barierki balkonowe. Zadbany balkon odpłaci nam przepięknym efektem już na majówce, gdy pierwsze doniczki z kwiatami wkroczą dumnie na zadbane balustrady balkonu. Nieodłącznym elementem balkonu jest balustrada. Barierki balkonowe nie grzeszą urodą. Aby balkon zyskał na urodzie, proste balustrady balkonowe można łatwo odnowić. Radzimy, jak pomalować stare blaustrady, tak by balkon stał się ładnym pokojem letnim.  Łuszcząca się farba z brierki balkonowej potrafi zniechęcić do wychodzenia na balkon. Jeżeli balustrada balkonowa jest w złym stanie, warto rozważyć jej wymianę na nową. Najlepiej zrobić ją ze stali hartowanej, która zapewnia trwałość i łatwość pielęgnacji. Ale jeżeli mamy balkon i balustrada jest dość prosta i w dobrym stanie technicznym, wystarczy ją odnowić, by balkon nabrał nowego wyglądu.

Sprawdź: encyklopedia roślin na balkon i taras - zdjęcia i zasady pielęgnacji >>>

Radzimy jak samodzielnie odnowić metalową balustardę balkonową. Sprawdź, jak usunąć rdzę domowym sposobem i odnowić rdzewiejącą balustradę.

Sprawdź też: szybki pomysł na remont balkonu - gotowa podłoga z podestów >>>

Jak usunąć rdzę z balustrady balkonowej: potrzebne materiały

Żeby nasza praca miała trwały efekt, do usunięcia zarówno widocznej rdzy z metalowej balustrady balkonowej, jak i kiełkujących dopiero jej zalążków (w postaci spulchnionych powłok farby) musimy się odpowiednio przygotować. Zgromadzony wcześniej komplet narzędzi ułatwi i przyspieszy proces usuwania rdzy i odnawiania metalowej balustrady. Do odnowienia barierki balkonowej potrzebne będą:

  • folia ochronna,
  • taśma samoprzylepna / malarska,
  • druciana szczotka (miedziana, mosiężna lub stalowa – w zależności od stopnia korozji),
  • papier ścierny (o granulacji  np. 120),
  • skrobak stalowy (do kupienia w każdym markecie budowlanym),
  • preparat do usuwania starych powłok lakierów i farb do metalu,
  • pędzelki (okrągły i płaski),
  • farba podkładowa antykorozyjna,
  • farba do metalu w wybranym kolorze.

Jak usunąć rdzę z balustrady: przygotowujemy miejsca do pracy

Przed rozpoczęciem właściwych prac renowacyjnych metalowej balustrady balkonowej musimy zabezpieczyć posadzkę na balkonie przed ewentualnym zabrudzeniem farbą lub podkładem. Starannie rozłóżmy na całej szerokości posadzki folię ochronną i przymocujmy ją taśmą samoprzylepną. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca styku posadzki z balustradą – najpierw precyzyjnie oklejmy krawędzie posadzki samą taśmą, a następnie nałóżmy na nią jeszcze warstwę folii. Całość przymocujmy dla pewności taśmą do podłoża.

Sprawdź też:

kwiaty na balkon wschodni >>>

kwiaty na balkon zachodni >>>

kwiaty na balkon słoneczny - południowy >>>

kwiaty na balkon północny >>>

Jak usunąć rdzę: oczyszczamy balustradę balkonu

Mając przygotowane miejsce do pracy, przystępujemy do oczyszczenia metalowej balustrady balkonu. Jak usunąć rdzę najskuteczniej? Metalową szczotką (np. miedzianą), energicznymi ruchami przecieramy powierzchnię balustrady. Jeśli rdza odchodzi łatwo i dość równomiernie z barierki, możemy poprzestać na tej metodzie w oczyszczaniu. Jeśli miejscami mamy problem z oskrobaniem trudno schodzącej rdzy z balustrady, wypróbujmy szczotki z twardszego surowca (np. mosiężne – do trudniejszych miejsc, lub stalowe – najtwardsze, przy miejscach gdzie warstwa farby schodzi najciężej). Możemy również przyspieszyć proces oczyszczania balustrady balkonowej, malując uprzednio balustradę preparatem do usuwania starych powłok malarskich, dedykowanym do metalu. Po odczekaniu czasu przewidzianego przez producenta preparatu, na malowanej powierzchni powinny pokazać się bąble spulchniające farbę. Wówczas łatwo łuszczącą się farbę zeskrobujemy stalowym skrobakiem lub szpachelką. Po zeskrobaniu farby, dla wyrównania powierzchni balustrady, przecieramy ją papierem ściernym (np. o granulacji 120). Na koniec przecieramy całą powierzchnię balustrady delikatnie (!) zwilżoną rozpuszczalnikiem szmatką.

Zabezpieczamy i malujemy barierki balkonowe

Malujemy balustrady balkonowe, nakładając kolejno: antykorozyjną warstwę gruntującą, farbę podkładową, farbę nawierzchniową. W praktyce zamiast gruntu i farby podkładowej stosuje się jeden preparat, a później nakłada się kilka warstw farby nawierzchniowej - aż do pełnego pokrycia. Można też kupić farby uniwersalne, które łączą cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę. Uwaga, przed malowaniem balustrady balkonowej farbę trzeba rozmieszać, posługując się np. patykiem. Balustrada balkonowa będzie ciekawie wyglądała, gdy podda się ją patynowaniu. Służą do tego specjalne farby. Efekt starości można uwydatnić, wybierając farby imitujące rdzę lub nadające poblask miedzi, złota lub srebra. Jednak ozdobne elementy balustrady balkonowej wymagają sporo pracy, szczególnie przy malowaniu ich połączeń z konstrukcją balustrady.

  • Jak pomalować barierki balkonowe: instrukcja

Oczyszczone metalowe barierki balkonu przed wykończeniem pożądanym kolorem farby, najlepiej jest dodatkowo zabezpieczyć przed rdzą w przyszłości. Balustrada balkonowa jest szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne - dzięki zabezpieczeniu jej antykorozyjną farbą podkładową unikniemy konieczności kolejnej renowacji w krótkim czasie. Oczyszczoną powierzchnię balustrady balkonowej malujemy okrągłym pędzelkiem dwukrotnie (dla zdwojenia skuteczności) dedykowaną farbą antykorozyjną do metalu wystawionego na ekspozycję zewnętrzną. Szczególnie dokładnie pomalujmy podkładem miejsca najbardziej przerdzewiałe (styki na spawach metalowych elementów, kąty, styki metalu z posadzką). Po wyschnięciu podkładu na miejscach najbardziej problematycznych, równomiernie pokrywamy nim całą balustradę. Po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy (przy niektórych preparatach wystarczą już 2 godziny), nakładamy drugą. Po dokładnym wyschnięciu drugiej warstwy możemy przejść do ostatniego etapu renowacji metalowej balustrady – pokrycia jej wybranym kolorem farby do metalu. Po ok. 16 godzinach od nałożenia płaskim pędzelkiem pierwszej warstwy farby do metalu, możemy nałożyć warstwę drugą. Po kolejnej dobie metalowa balustrada jest gotowa na przyjęcie gości na naszym balkonie!

Balkony zdjęcia i inspiracje

Zobacz inspiracje na ładne aranżacje balkonu. Balkony w mieście to sposób na stworzeni własnego miejsca relaksu. Zadbaj o balkon koniecznie w tym sezonie. Zobacz zdjęcia balkonów - wybieramy meble na balkon, dodatki, rośliny.