Parasol na balkon i taras czy markiza? Parasole balkonowe do ochrony przed deszczem i słońcem

2017-05-22 15:25 Anna Rychlewicz

Parasole balkonowe, markizy, zadaszenia na balkon dają wytchnienie od słońca w upalne dni, a gdy pogoda spłata figle – chronią przed deszczem. Odpowiedni parasol na balkon lub zadaszenie balkonu pozwolą na spędzenie czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Nie pozwól, by deszcz popsuł Ci popołudniową kawę na tarasie albo rodzinne spotkanie pod chmurką. Sprawdź, jaki parasol na balkon lub markizę warto wybrać.

Pogoda lubi nas zaskakiwać. Niestety często krzyżuje nam plany. Organizujesz spotkanie pod chmurką, zapraszasz znajomych na obiad pod gołym niebem albo chcesz wypić kawę na tarasie lub balkonie, a deszczowa aura psuje Ci całą radość i przyjemność ze spotkania. Możesz jednak wyjść jej naprzeciw i sprawić, że pomimo deszczowej pogody będziesz cieszył się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Parasole na balkon albo markizy na balkon będą najlepszym sezonowym zabezpieczeniem otwartej przestrzeni zarówno przed deszczem, ale także przez nadmiernym nasłonecznieniem.

Zobacz też: Zioła na balkonie: idealne rośliny dla początkujących ogrodników>>

Parasol na balkon czy markiza?

Decydując się na stałe zadaszenie balkonu pamiętajmy, że czasem może nam ono przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli daszek przysłoni okno, niezależnie od pory roku, utrudni on docieranie światła dziennego do wnętrza pomieszczeń. W związku z tym o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem wydają się najprostsze parasole balkonowe bądź zwykłe markizy – rozwiązania tymczasowe. Podczas niekorzystnej aury uchronią nas przed przelotnym deszczem, a w czasie wielkich upałów – zapewnią nieco cienia.

Polecamy: Aranżacja balkonu w bloku. Jakie meble wybrać na mały balkon?>>

Markizy ogrodowe: tymczasowe zadaszenie tarasu

Markizy ogrodowe materiałowe są równie szybkim i funkcjonalnym rozwiązaniem jak parasole na balkon. Jednak tak samo jak w przypadku tych pierwszych, nie będą one zbyt odporne na silne podmuchy wiatru. Po rozłożeniu markizy, tkanina jest napinana i podtrzymywana przez stelaż. Z uwagi na ciągłe rozwijanie i zwijanie markizy, stelaż musi być stosunkowo lekki, a co za tym idzie niezbyt odporny na wiatr. Na rynku dostępne są także markizy wyposażone w napęd elektryczny oraz markizy zdalnie sterowane. Te ostatnie, wzbogacone o czujniki słońca i wiatru, będą automatycznie rozkładały i składały markizę w razie konieczności.

Polecamy także: Jak zabezpieczyć taras na zimę: sposoby konserwacji drewnianych tarasów>>

Płyty poliwęglanowe: stałe zadaszenie balkonu lub tarasu

Płyty poliwęglanowe są często wykorzystywane do pokrycia tarasów. Lekki i plastyczny poliwęglan jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Nie służy mi jednak działanie promieni UV, dlatego warto pokryć jego wierzchnią warstwę akrylem. Do wybory mamy płyty wykonane z materiału przezroczystego albo lekko barwionego. Ten drugi lepiej chroni przed słońcem, ale utrudni docieranie światła dziennego do wnętrza przysłoniętych pomieszczeń.

Przeczytaj: Hortensja: rośliny na balkon i taras. Hortensja w doniczce>>

Galerie zdjęć: balkon inspiracje

W galerii zdjęć pomysł na aranżacje balkonu. Wybieramy meble i akcesoria na balkon.

Parasole balkonowe: prostota i funkcjonalność

Parasol na balkon wydaje się najprostszym rozwiązaniem sezonowym. Pamiętajmy jednak, że będzie on osłaniał jedynie miejscowo i nie każdy model poradzi sobie z porywistym wiatrem i gwałtowną burzę. Dlatego warto wybierać parasole balkonowe o stabilnej konstrukcji i solidnej podstawie. Najlepiej sprawdzą się parasole, których podstawy wykonane są z granitu lub betonu. Czasza parasola na balkon może być mocowana do jego podstawy na dwa sposoby: podstawa zamontowana pośrodku czaszy lub parasole na specjalnym wysięgniku. Wtedy mamy pewność, że oprze się on nawet porywom wiatru. Przy wyborze parasola na balkon, zwróć również uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany – wybierz ten najbardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Sprawdź: Aranżacja tarasu: oświetlenie zewnętrzne, czyli jak oświetlić ogród i taras?>>