Markiza na balkon i taras - jak wybrać i zamontować markizy balkonowe?

2020-06-26 17:51

Markiza na balkon doskonale nadaje się do zaciemnienia. Markizy balkonowe gwarantują też ochronę przed słońcem i estetycznie wyglądają. Zaplanuj zakup dobrych markiz na balkon lub taras, bo to inwestycja na lata.

Markizy, aranżacja tarasu
Autor: Sara Niedźwiecka Markizy

Spis treści

  1. Markizy na balkonie lub tarasie: rodzaje markiz
  2. Markizy: komfort i estetka w aranżacji tarasu i balkonu
  3. Markiza na balkonie: ze szczelnej i trwałej tkaniny
  4. Markizy balkonowe i tarasowe: sterowanie
  5. Markiza na balkonie: montaż markizy
  6. Markiza na balkon i inne sposoby zadaszenia [INSPIRACJE]

Markizy na balkon ozdobią nasze domy, ożywią elewacje, a przede wszystkim zaciemnią duży obszar tarasu lub balkonu. To zdecydowanie lepsza opcja na taras niż parasol. Markiza na balkon osłania przed słońcem, opadami deszczu, a w upalne dni obniża temperaturę. Poza tym mają solidną konstrukcję, ktrórej nie uszkodzi wiatr oraz grubą tkaninę, która chroni przed wysoką temperaturą. Markziy dodatkowo dają duże możliwośći w kwestii dostosowania do wyglądu tarasu i domu. Nad inwestycją w ten szczególny element aranżacji balkonu, jakim jest markiza, warto zastanowić się, jeśli w okresie wiosenno-letnim spędza się wiele czasu na świeżym powietrzu (szczególnie, jeśli nasz balkon czy taras jest silnie nasłoneczniony – z wystawą południową lub południowo-zachodnią) albo jeśli obawiamy się, że nasze spotkania „pod chmurką” zostaną zakłócone przez opady deszczu.

Markizy na balkonie lub tarasie: rodzaje markiz

Firmy produkujące i instalujące markizy zazwyczaj mają w ofercie trzy podstawowe rodzaje tego typu osłon – markizy balkonowe, markizy tarasowe oraz markizy koszowe. Markizy balkonowe przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii oraz małych tarasów. Do osłaniania dużych tarasów i ogródków letnich używa się markiz tarasowych. Mają one składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia, a ich wysięg dochodzi nawet do 3,5 metra. Charakteryzujące się wyjątkowym, półokrągłym kształtem markizy koszowe stosowane są najczęściej do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do lokali użyteczności publicznej, ale czasami widuje się je również w roli osłon drzwi balkonowych. Markizy różnią się też pod względem sposobu zwijania. Jedne chowają się całkowicie (w pełnej kasecie), inne zaś zwija się tylko częściowo (do zabudowanej tyko od góry półkasety). Są też i takie modele, które po zwinięciu zostają odsłonięte.

Zobacz też: Parasol na balkon i taras czy markiza? Parasole balkonowe do ochrony nas przed deszczem i słońcem>>

Markizy: komfort i estetka w aranżacji tarasu i balkonu

Jeśli myślisz o praktycznym pomyśle na taras, a konkretnie o komfortowej ochronie przed słońcem, zdecyduj się na markizy na balkon, które działają automatycznie za pomocą czujników lub pilota. Wybierając markizę, warto pomyśleć jednak nie tylko o komforcie użytkowani, ale o estetyce. Z racji dużych rozmiarów zadaszenie będzie jednym z elementów decydujących o charakterze tarasu. Tarasy na ogół lokowane są od południowej strony budynku, gdyż tam jest z reguły najjaśniej i najcieplej. Czasami jednak, zwłaszcza w letnie dni, robi się za jasno i za ciepło: szukamy cienia. Przydają się wtedy parasole albo markizy.

Polecamy: Aranżacja balkonu w bloku. Jakie meble wybrać na mały balkon?>>

Markiza na balkonie: ze szczelnej i trwałej tkaniny

Przy wyborze markizy w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej kolor oraz wzór, jakim jest ozdobiona, jednak by element ten służył nam przez długie lata, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tkanina, z której wykonana jest markiza powinna być odporna na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza, siłę wiatru i oczywiście wodoodporna (na przykład pokryta impregnatem lub ochronną powłoką). Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Z reguły markizy mają dwuletnią gwarancję, choć można trafić też na takie, na które gwarancja obowiązuje aż siedem lat. Mimo wszystko warto samodzielnie dbać o dobry stan osłony balkonu czy tarasu, nie dopuszczając do zabrudzenia markizy (ewentualnie usuwając je przy pomocy delikatnego środka czystości) i zabezpieczając ją na zimę.

Markizy balkonowe i tarasowe: sterowanie

Markizy balkonowe zwijane korbą ustępują miejsca znacznie wygodniejszym w użytkowaniu markizom sterowanym elektrycznie. Można, nie ruszając się z leżaka, zwijać lub rozwijać markizę za pomocą pilota. Co więcej, niektóre modele mają zainstalowane czujniki: nasłonecznienia - rozwijają się same, gdy uznają, że są potrzebne. Drugi czujnik wiatru, dzięki którym markizy zwijają się automatycznie, gdy wieje tak mocno, że grozi to rozerwaniu materiału. Ten ostatni czujnik przydaje się szczególnie wtedy, gdy właściciele często wyjeżdżają z domu, nie muszą się wtedy martwić w jakim stanie zastaną swoją markizę po powrocie.

Mówiąc ogólnie, markizy montuje się nad balkonami czy tarasami, gdzie w upalne dni mogą służyć jako swego rodzaju zadaszenie. Pod bardzo wieloma względami markizy to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które może zapewnić nam wygodę w upalne, letnie dni.

Zobacz też: Zioła na balkonie: idealne rośliny dla początkujących ogrodników>>

Markiza na balkonie: montaż markizy

Markizy montuje się na trzy różne sposoby – do ściany, do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem czy innym balkonem lub do krokwi dachowych. Osłony tarasowe montuje się natomiast do stalowych belek przytwierdzonych w wielu punktach elewacji. Pamiętaj – gdy wybierzesz już najbardziej odpowiadający ci sposób montażu markizy, nie bierz się za jej samodzielne mocowanie, tylko zwróć się do fachowca. W przeciwnym wypadku stracisz gwarancję na mechanizm, nie wspominając już o ryzyku zerwania się osłony i związanych z tym problemów i kosztów.

Markiza na balkon i inne sposoby zadaszenia [INSPIRACJE]

Obejrzyj nasze galerie i znajdź inspiracje dla siebie!

Nasi Partnerzy polecają