Podest drewniany: podłoga na balkonie ładna i tania. Szybki remont balkonu!

2017-07-07 11:40 Monika Czerwińska-Konarska

Podesty drewniane to szybki sposób na ładną podłogę na balkonie. Ich montaż jest prosty i szybki. Podesty drewniane można układać na starych płytkach! Taka drewniana podłoga jest przytulna i potrafi odmienić każdą aranżację balkonu. W ZRÓB TO SAM pokazujemy jak ułożyć podest drewniany na balkonie. Podpowiadamy jak zaaranżować balkon przypominający taras, z drewnianą podłogą wykonaną z gotowych paneli  z drewna.

Dostępne w marketach budowlanych podesty drewniane to szybki sposób na ładną podłogę na balkonie. W cyklu zrób to sam pokazujemy jak ułożyć taką drewnianą posadzkę. Montaż podestów drewnianych jest dość prosty, a efekt w aranżacji balkonu robi wrażenie. A co najciekawsze okazuje się, że już nie potrzebujemy drogich paneli z drewna egzotycznego. Podpowiadamy także jakich zasad należy przestrzegać układając drewniany podest na balkonie.

Podesty drewnianie na balkonie: remont podłogi

Układanie drewnianej podłogi na balkonie lub tarasie do niedawna oznaczało pracochłonny montaż i równie uciążliwą pielęgnację. Teraz remont balkonu, a szczególnie ułożenie drewnianego podestu jest dużo szybszy i łatwiejszy. W przeciwieństwie do odpornego i stabilnego drewna egzotycznego, nasze rodzime gatunki drewna nie nadają się do układania na zewnątrz, bez dokładnego ich zabezpieczenia środkami chemicznymi. Rozwiązaniem są dostępne w sprzedaży gotowe podesty drewniane, które można stosować na zewnątrz.

Zobacz też: łączymy podłogi w salonie i na balkonie >>>

Przy drewnianych podłogach na balkonie lub tarasie podstawowym problemem jest bowiem wnikająca do środka wilgoć. Obecnie powstały metody impregnacji drewna, dzięki którym jego struktura staje się odporna na działanie wilgoci. Jedną z nich jest poddawanie drewna działaniu gorącej pary i ciśnieniu. W efekcie powstaje termodrewno. Natomiast w metodzie OHT (Oil Heat Treatment) stosuje się gorący olej rzepakowy, który zamiast pary wodnej zmienia strukturę drewna. Zabezpieczone w ten sposób drewno staje się odporne na pleśń i gnicie oraz zminimalizowane jest niebezpieczeństwo pęcznienia i „znikania” (czyli ubywania materiału z upływem czasu). Wysokowartościowe podesty drewniane z termodrewna stanowią naprawdę dobrą alternatywę do drewnianych podłóg z egzotycznego Teaku (dębu indyjskiego) czy Bankirai, a w formie gotowych podestów (paneli) drewnianych są łatwe do położenia. Remont balkonu już nie spędza snu z powiek. W zależności od sposobu ułożenia podestów możemy osiągnąć spokojny wygląd – wszystkie podesty ułożone w tą samą stronę lub aranżację dynamiczną – układając podesty drewniane na podłodze balkonu raz wzdłuż, raz w poprzek – powinna powstać szachownica. Zanim zaczniemy układać drewniane podesty (panele) na balkonie upewnijmy się, że podłoże jest gładkie. Nie wolno także podestów wciskać na silę, a wszystkie brzegi powinny być równe i gładkie.

Zrób to sam: jak szybko ułożyć drewnianą podłogę na balkonie z gotowych płytek?

 • Układanie podestów drewnianych na podłodze balokonu zaczynamy w rogu, który jest idealnie prostokątny (kąt ma dokładnie 90 stopni). W galerii zdjęć pokazujemy ułożenie podłogi na balkonie w aranżacji dynamicznej.
 • Podesty drewniane będą dociskane jeden do drugiego tak, by ściśle do siebie przylegały. W ten sposób unieruchamiają sie one nawzajem i nie będą sie przesuwać na podłodze na balkonie. 
 • Od ostatniego całego podestu odmierzamy potrzebną długość.
 • Podesty znajdujące się  na zewnątrz (na brzegach balkonu) dopasowujemy do potrzebnego wymiaru docinając je  wyrzynarką do drzewa 
 • Żeby przycięte brzegi i kanty były gładkie użyjmy bloku i papieru ściernego (120).
 • Podesty drewniane, które są położone wzdłuż jest trochę trudniej dopasować. Aby je  dociąć należy odkręcić listewkę przymocowaną po spodniej stronie płytki.
 • Po odmierzeniu odpowiedniej długości na jaką powinniśmy przyciąć wybrany  podest, przesuwamy spodnią listewkę mocującą na nowe miejsce i ponownie ją przykręcamy.
 • By odciąć zbędne fragmenty tak przygotowanego podestu, dobrze jest coś pod niego podłożyć.
 • Przycięty brzeg drewnianego podestu szlifujemy używając również bloku i papieru ściernego. Podest układamy przyciętą stroną do ściany.
 • W rogach lub na wcięciach balkonu  musimy niektóre podesty dokładnie dopasować - np. przyciąć podest, przesunąć spodnią listewkę, ale nie na całej długości; patrz zdjęcie
 • Dokładne dopasowanie drewnianego podestu jest szczególnie ważne w rogach lub wcięciach balkonu – by nie powstała zbyt duża przerwa pomiędzy płytką i ścianą balkonu.

Zobacz też: wybieramy podłogę na balkon >>>

Uwaga: jeśli korzystamy ze szlifierki pamiętajmy, by zachować szczególną ostrożność! Podczas jej pracy powstają dodatkowe siły. Maszynę należy mocno trzymać i niezbyt mocno dociskać do szlifowanego brzegu.

Galerie: pomysły na balkon

Zobacz ciekawe propozycje na aranżacje balkonu i tarasu. Inspiracje i zdjęcia balkonów, pomysły na meble i dodatki.