Monstera deliciosa - wymagania. Monstera deliciosa Variegata - jak dbać?

2023-11-18 15:36

Monstera deliciosa variegata to jedna z najrzadszych i najciekawszych odmian monster uprawianych w warunkach domowych. Monstera variegata charakteryzuje się oryginalnym, białym wybarwieniem (wariegacją), tworząc niepowtarzalne i oryginalne wzory na liściach. Jak ją ukorzenić? Jak ją podlewać i czym nawozić? Więcej informacji w artykule poniżej.

Monstera deliciosa variegata
Autor: getty images Monstera variegata charakteryzuje się ciekawym wybarwieniem liści - na blaszkach liści pojawiają się białe punkty lub większa część liścia jest wybarwiona na biało.

Spis treści

  1. Monstera variegata – wygląd, charakterystyka
  2. Monstera variegata – cena, sadzonka, nasiona
  3. Monstera deliciosa variegata – wymagania
  4. Monstera variegata – sadzonka (szczepka)
  5. Monstera – odmiany

Monstera variegata – wygląd, charakterystyka

Monstera deliciosa variegata to kuzynka dobrze nam znanej monstery dziurawej – również pochodzi z tropikalnych lasów Meksyku i Panamy, a jej liście mają charakterystyczny sercowaty kształt i głębokie perforacje (wcięcia).

Jednak od monstery deliciosa odróżnia monsterę variegata wybarwienie liści. Roślina może pochwalić się niezwykłymi białymi plamami na liściach, a nawet całymi obszarami wybarwionymi na biało. Podobną wariegację mają monstery thai constellation – jasne, kremowe plamki tworzą na powierzchni liści wzory niczym gwiezdne konstelacje.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Monstera variegata – cena, sadzonka, nasiona

Monstera deliciosa variegata jest rośliną kolekcjonerską. Oznacza to, że bardzo trudno ją zdobyć – a jeśli nawet nam się to uda, to należy liczyć się z jej wysoką ceną.

Ile kosztuje monstera variegata? To zależy od kilku czynników, przede wszystkim wielkości danego egzemplarza. Sadzonki mogą kosztować kilkaset złotych (ok. 500 zł), natomiast większe okazy nawet kilka tysięcy (ok. 2000 zł za średniej wielkości monsterę).

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego monstera „płacze”? Sprawdź, co to oznacza!

Monstera deliciosa variegata – wymagania

Monstery z reguły są dość proste w uprawie i niewymagające, dlatego bez problemu mogą być hodowane nawet przez początkujących miłośników roślin doniczkowych. Monstera deliciosa variegata ma wymagania podobne do innych monster, z kilkoma wyjątkami – stanowiskiem i poziomem wilgotności powietrza. Na te dwa aspekty pielęgnacyjne należy zwrócić więc szczególną uwagę.

Monstera variegata – zielony parapet, stanowisko

Monstera variegata potrzebuje dużo więcej światła niż na przykład monstera deliciosa czy monstera monkey mask. Brak chlorofilu w wybarwionych na biało częściach liści sprawia, że proces fotosyntezy jest utrudniony. Monstera variegata szybko zareaguje, jeśli ograniczymy jej dostęp do dziennej dawki słońca – białe miejsca na liściach staną się brązowe i wyschnięte.

Monstera deliciosa variegata potrzebuje więc dość jasnego stanowiska ze światłem rozproszonym. Idealne będą okolice okna wschodniego lub zachodniego. Światłolubność monstery variegata nie oznacza, że roślina będzie dobrze czuła się w pełnym słońcu – wręcz przeciwnie.

Zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może poparzyć liście rośliny. Jeśli więc planujemy postawić doniczkę z monsterą variegata w pokoju o wystawie południowej, oddalmy ją 2 m od okna. Zimą, gdy słońca nie ma tak dużo, możemy monsterę variegata doświetlić specjalnymi lampami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Doświetlanie roślin doniczkowych jesienią i zimą - jak to robić?

Monstera deliciosa variegata – podłoże

Monstera deliciosa variegata, podobnie jak inne monstery, lubi podłoże przepuszczalne. Warto zaopatrzyć się w specjalnie przygotowaną mieszankę do monster, a jeśli chcemy przygotować podłoże dla naszej monstery samodzielnie, możemy wymieszać ziemię uniwersalną m.in. z perlitem, keramzytem, chipsami kokosowymi i korą sosnową. Takie podłoże pozwoli wodzie swobodnie spłynąć na podstawkę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Monstera variegata – jak podlewać?

Jedna rzecz, której monstera variegata bardzo nie lubi to przelanie. Zbyt dużo wody w podłożu może powodować gnicie korzeni. Dlatego, oprócz przepuszczalnego podłoża, należy zwracać szczególną uwagę na ilość i częstotliwość podlewania.

Monstera deliciosa variegata jest rośliną wytrzymałą, dlatego jeśli raz na czas zapomnimy o tym, żeby ją podlać, nic nie szkodzi. Zanim jednak roślinę podlejemy, warto upewnić się, że jej górna warstwa ziemi dobrze wyschła.

Sprawdzić to możemy badając podłoże palcem na głębokość ok. 5 cm. Monsterę w okresie letnim należy podlewać co ok. 7 dni, natomiast zimą – rzadziej, co 14-18 dni, w zależności od wilgotności podłoża.

Druga, jeszcze bardziej istotna kwestia to zapewnienie monsterze odpowiednią wilgotność powietrza. Monstera variegata pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej – lubi ciepło, ale również dużą wilgotność powietrza. Zwłaszcza dotyczy to odmian o białym, pstrokatym wybarwieniu (monstera variegata i monstera thai constellation).

Monstera variegata potrzebuje wilgotnego powietrza na poziomie przynajmniej 60%. Dobrym pomysłem jest ustawienie doniczki z monsterą w pobliżu nawilżacza powietrza. Jeśli nie dysponujemy nawilżaczem, można doniczkę z rośliną położyć na wypełnionej wodą i keramzytem podstawce.

ZOBACZ TEŻ: Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

Monstera deliciosa variegata – przesadzanie

Młoda monstera deliciosa variegata powinna być przesadzana każdego roku na wiosnę (zawsze do nieco większej doniczki). Natomiast starsze egzemplarze wystarczy przesadzić co 3-4 lata, natomiast na wiosnę można wymienić górną warstwę podłoża, żeby dostarczyć roślinie świeżą dawkę wartości odżywczych.

Czym podeprzeć monsterę?

Ponieważ monstera variegata jest rośliną płożącą, potrzebuje odpowiedniej podpory, by mogła się swobodnie piąć i rozwijać. Idealnym rozwiązaniem jest palik kokosowy, drewniany lub solidna kratka. Można również doniczkę z monsterą wstawić do wiszącego kwietnika czy makramy.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Monstera variegata – sadzonka (szczepka)

Rozmnażanie to doskonały sposób, by uzyskać więcej egzemplarzy tej unikatowej i rzadkiej rośliny. By rozmnożyć monsterę variegata, potrzebujemy sadzonki wierzchołkowej z liśćmi (najlepiej 2-3 liście) i korzeniem powietrznym (ewentualnie fragmentem pędu).

Taką zaszczepkę wstawiamy do pojemnika z wodą i dodatkiem węgla aktywnego, który uchroni zaszczepkę przed gniciem. Czekamy aż sadzonka puści przynajmniej 3 nowe pędy, a następnie przesadzamy ją do świeżego podłoża.

Monstera – odmiany

Monstera deliciosa variegata to nie jedyna odmiana monstery, którą warto uprawiać w domu. Do innych odmian monster należą m.in.:

Zobacz też: Rzadkie rośliny kolekcjonerskie. Co to są rośliny kolekcjonerskie? 11 rzadkich okazów