Borówka brusznica ‘Koralle’ - Vaccinium vitis-idaea 'Koralle'

2022-03-25 14:19
Borówka brusznica ‘Koralle’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Borówka brusznica ‘Koralle’

Borówka brusznica ‘Koralle’ to zimozielona krzewinka, która dorasta do  20–30 cm wysokości. Wytwarza podziemne pędy (rozłogi), dzięki którym się rozrasta. Ma ciemnozielone, drobne, skórzaste liście o owalnym kształcie, błyszczące, z lekko podwiniętym brzegiem. Należy do roślin wrzosowatych.

Borówka brusznica 'Koralle'

Borówka brusznica ‘Koralle’ kwitnie dwa razy w sezonie: w maju i lipcu. Jej kwiaty są drobne, dzbaneczkowate, białoróżowe, zebrane w grona zwieszające się na końcach pędów. Owoce borówki brusznicy są jadalne, mają jaskrawoczerwony kolor i 7–9 mm średnicy. Są liczne i dojrzewają dwukrotnie: pierwszy raz w sierpniu, drugi – na przełomie września i października.

Borówka brusznica ‘Koralle’ najlepiej rośnie na glebach lekkich, kwaśnych, próchnicznych i słonecznych (ewentualnie półcienistych) stanowiskach. Jest całkowicie mrozoodporna.Borówka brusznica ‘Koralle’ polecana jest jako roślina okrywowa. Nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych. Najlepiej wygląda posadzona na rabatach w grupach.

Borówka brusznica właściwości

Owoce i liście borówki brusznicy mają właściwości lecznicze. Owoce są też wykorzystywane w przetwórstwie (dżemy, soki).

Poznaj inne gatunki borówek:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Pokrój płożący
Barwa kwiatów białoróżowa
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Pokrój poduszkowaty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W maju w „M jak Mieszkanie” podajemy przepis na kuchnię – podsuwamy sprawdzone sposoby na zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy gotowania.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2022