Pigwowiec japoński - Chaenomeles japonica

2022-05-24 14:24

Pigwowiec japoński pochodzi z Japonii. Zaliczany jest do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

 1. Pigwowiec japoński - opis
 2. Pigwowiec japoński - uprawa
 3. Pigwowiec japoński - zastosowanie w ogrodzie, owoce na przetwory
 4. Pigwowiec japoński – odmiany

Pigwowiec japoński - opis

Pigwowiec japoński to niski, rozłożysty krzew o ciernistych pędach, dorastający do 1 m wysokości. Liście pigwowca japońskiego są ciemnozielone, ząbkowane, a kwiaty ceglastoczerwone, zebrane w grupach po 2-4, miododajne. Pojawiają się przed rozwojem liści - już w marcu-kwietniu, osadzone wzdłuż pędów wieloletnich. Owoce pigwowca japońskiego są żółte, płaskokuliste, przyjemnie pachną.

Pigwowiec japoński - uprawa

Pigwowiec japoński lubi stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione (ale im więcej cienia, tym słabiej kwitnie). Nie ma specjalnych wymagań, toleruje wiele typów gleb. Rośnie nawet na dość jałowych i suchych, choć preferuje wilgotne. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy. W surowe zimy może przemarzać, ale odrasta po ścięciu martwych pędów. Jeżeli chcemy ograniczać rozrastanie się krzewu lub korygować jego pokrój, możemy przyciąć pędy po kwitnieniu. Źle znosi przesadzanie. Toleruje zanieczyszczone miejskie powietrze.

Pigwowiec japoński - zastosowanie w ogrodzie, owoce na przetwory

Krzew ten nadaje się na niskie żywopłoty, na rabaty i do małych ogrodów. Jest nie tylko rośliną ozdobną - jego owoce są jadalne: nadają się na przetwory, można z nich sporządzać aromatyczne konfitury i nalewki. Można też dodawać je do kompotów i do herbaty.

Pigwowiec japoński – odmiany

 • 'Cido' - dorasta do 1 m wysokości przy 2 m szerokości; pędy bez cierni; bardzo obficie kwitnie (kwiaty pomarańczowe) i owocuje. Jest to jedna z odmian pigwowców o wyjątkowo dużych owocach,
 • 'Pinc Lady' - dorasta do 1,5 m wysokości; kwiaty różowe,
 • 'Red Joy' - osiąga 0,5-0,8 m wysokości; pędy dość cienkie, z ostrymi cierniami; liście niewielkie, ciemnozielone i błyszczące; kwiaty malinowoczerwone, półpełne lub pełne.

Poznaj inne pigwowce:

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko półcieniste
  Roślina ozdobna z kwiatów
  Roślina ozdobna z owoców
  Wysokość do 1 m
  Termin kwitnienia III - IV
  Kategoria Krzewy liściaste
  Zimozielone Nie
  Podlewanie średnio
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów czerwona
  Pokrój rozłożysty
  Pokrój krzaczasty