Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ - Chaenomeles × superba ‘Elly Mossel’

2020-07-16 15:44

Pigwowiec pośredni jest jednym z ciekawszych krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodach. Należy do rodziny różowatych i ma kilka interesujących odmian, a wśród nich odmianę ‘Elly Mossel’.

Pigwowiec pośredni 'Elly Mossel'

Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ jest niewysokim, dość rozłożystym krzewem i – podobnie jak gatunek – dorasta do około 1,5 m wysokości. Pędy krzewu są zdrewniałe, nieregularnie rozgałęzione i pokryte niewielkimi, owalnymi, zielonymi liśćmi (opadającymi na zimę) oraz ostrymi, cienkimi kolcami. Największą ozdobą odmiany ‘Elly Mossel’ są liczne, krwistoczerwone, dość duże kwiaty. Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ kwitnie wczesną wiosną (kwiecień–maj), a czasami także późnym latem. Po ich przekwitnieniu na pędach rozwijają się niewielkie, ale bardzo dekoracyjne, kuliste, żółte owoce, przypominające wyglądem jabłka. Są wprawdzie twarde i cierpkie, jednak znakomicie nadają się na przetwory.

Pigwowiec – wymagania

Pigwowiec ‘Elly Mossel’ wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i zacisznych. Jest wprawdzie dość tolerancyjny w stosunku do podłoża (znosi gleby słabsze i suche), ale zdecydowanie lepiej rośnie na glebie żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej i dobrze uprawionej.

Pigwowiec – przycinanie i rozmnażanie

Chaenomeles ‘Elly Mossel’ dobrze znosi przycinanie, więc kiedy zbyt mocno się zagęści, wiosną można odpowiednio go uformować. Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ najlepiej rozmnażać za pomocą rozłogów, gdyż nasiona nie zawsze powtarzają cechy egzemplarza matecznego.

Chaenomeles superba Elly Mossel w ogrodzie

Pigwowiec pośredni ‘Elly Mossel’ może być sadzony w grupach, tworząc niewysoki żywopłot lub być wykorzystywany w kompozycjach rabatowych i ogródkach skalnych. Dobrze sprawdza się też jako roślina okrywowa.

Poznaj inne pigwowce:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój okrywowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE