Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ - Chaenomeles × superba ‘Crimson and Gold’

2020-07-16 15:44
Pigwowiec pośredni 'Crimson and Gold'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’

Pigwowiec pośredni, należący do rodziny różowatych, jest jednym z popularniejszych krzewów ozdobnych sadzonych w ogrodach. Posiada kilka interesujących odmian, a jedną z cenniejszych jest ‘Crimson and Gold’.

Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ to odmiana nieco niższa niż gatunek, osiągająca około 1 m wysokości, ale dość rozłożysta (około 2 m szerokości). Największym walorem ozdobnym tej odmiany pigwowca pośredniego są duże, ciemnoczerwone kwiaty, których barwę dodatkowo podkreślają intensywnie żółte pylniki, znajdujące się wewnątrz płatków korony.

Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ kwitnie obficie wczesną wiosną (kwiecień–maj) – krzew w tym okresie wygląda niezwykle efektownie. Po przekwitnieniu na pędach rozwijają się niewielkie, twarde i cierpkie owoce, przypominające wyglądem jabłka. Owoce początkowo są zielone, jednak w miarę dojrzewania zmieniają barwę na żółtą i także stanowią dekorację rośliny.Zdrewniałe pędy pigwowca są brązowe i nieregularnie rozgałęzione oraz pokryte niewielkimi, owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi, opadającymi na zimę. Na pędach luźno wyrastają także ostre, kilkucentymetrowe kolce.

Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej sprawdza się jako roślina okrywowa lub przeznaczona na niskie żywopłoty. Może być też wykorzystywany w kompozycjach rabatowych i ogródkach skalnych. Jego owoce nadają się na przetwory.Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, ale jest dość tolerancyjny w stosunku do podłoża. Znosi większość typowych gleb (również jałowych i suchych), jednak na podłożu żyznym, stosunkowo wilgotnym i dobrze uprawionym będzie wyglądał znacznie ładniej niż na suchym i jałowym. Dobrze znosi niskie temperatury.

Pigwowiec pośredni ‘Crimson and Gold’ najlepiej rozmnaża się za pomocą rozłogów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wigotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój okrywowy
Barwa kwiatów ciemnoczerwona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE