Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ - Chaenomeles x superba ‘Clementine’

2022-04-13 14:41
Pigwowiec pośredni ‘Clementine’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Pigwowiec pośredni ‘Clementine’

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ to niezbyt wysoki, luźny, rozłożysty, szeroko rozrastający się krzew, osiągający do1,5 m wysokości i powyżej 1,5 m szerokości.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ - opis

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy są początkowo wzniesione, z czasem szeroko rozpostarte, pokładające się po ziemi. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, o nieznacznie ząbkowanych blaszkach liściowych, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają. Roślina zakwita obficie już w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ - kwiaty i owoce

Kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty są pomarańczowe, bardzo duże, najczęściej pojedyncze, o intensywnie żółtych pylnikach i bardzo krótkich szypułkach (sprawia to wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów). Po zapyleniu, we wrześniu, pigwowiec zawiązuje kuliste lub owalne bezszypułkowe owoce, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawo żółte, aż do osiągnięcia całkowitej dojrzałości są twarde. Dojrzałe owoce doskonale nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty (zamiast cytryny).

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ - uprawa i pielęgnacja

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby i okresową suszę, jest odporny na warunki miejskie. Najlepiej jednak rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się). Poza tym odmiana ta nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ - zastosowanie

Pigwowiec pośredni ‘Clementine’ to doskonały krzew na tereny zieleni w miastach oraz do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty i szpalery, słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Dobrze wygląda zarówno sadzony w grupach jednoodmianowych, jak też w połączeniu z innymi gatunkami krzewów lub bylin. Można go rozmnażać przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady wyrastające i odcięte od rośliny matecznej oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój okrywowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022