Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - Chaenomeles x superba ‘Nicoline’

2022-03-23 13:54
Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ tworzy niewysokie, szeroko rozrastające się krzewy. Osiąga do1 m wysokości i powyżej 1 m szerokości.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - kwiaty

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ zakwita obficie w kwietniu i kwitnie do maja, często powtarza kwitnienie w sierpniu. Duże kwiaty o intensywnie czerwonym kolorze i żółtych pylnikach są pojedyncze lub podwójne, pojawiają się na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty mają bardzo krótkie szypułki, co sprawia wrażenie, jakby wyrastały bezpośrednio z pędów. We wrześniu pigwowiec zawiązuje jabłkowate owoce – aż do osiągnięcia dojrzałości są twarde, początkowo zielone, po dojrzeniu jaskrawożółte. Dojrzałe owoce nadają się na przetwory (nalewki, syropy) i jako dodatek do herbaty.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - wygląd

Pigwowiec pośredni 'Nicoline' przyrasta około 10 cm rocznie. Jego silne, cierniste pędy początkowo są wzniesione, z czasem pokładają się. Liście są ciemnozielone, błyszczące, eliptyczne, na końcach zaostrzone, nieznacznie ząbkowane, na pędach ustawione naprzemiennie, mają duże przylistki. Na zimę liście opadają.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - podłoże, stanowisko

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ jest mało podatny na choroby, toleruje słabsze gleby, jest odporny na okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych glebach i na słonecznych stanowiskach. Dość odporny na mróz. Raz na kilka lat, wczesną wiosną, należy przeprowadzić wiosenne cięcie odmładzające (usunąć pędy stare, chore, suche i krzyżujące się).

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - zastosowanie

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ to doskonały krzew na tereny zieleni, do ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Nadaje się na rabaty, wysokie obwódki i słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Można go sadzić w grupach jednoodmianowych oraz w połączeniu z innymi gatunkami krzewów i bylinami.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ - rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się przez sadzonki (zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe) pobierane po kwitnieniu (VI/VII), przez odkłady oraz przez szczepienie i okulizację na podkładkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój okrywowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE