Forsycja pośrednia - Forsythia × intermedia

2022-04-11 14:24

Forsycja pośrednia jest mieszańcem Forsythia suspensa i Forsythia viridissima. Wyhodowana została w 1885 roku w Niemczech. W Polsce roślina jest bardzo znana i popularna. Jest jedną z pierwszych roślin kwitnących na wiosnę. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaeceae).

Spis treści:

Forsycja - opis

Forsycja pośrednia to krzew liściasty o szeroko rozrośniętym, krzaczastym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 2 do 3 m wysokości. Niektóre pędy delikatnie przewieszają się. Liście są jajowatego kształtu, ciemnozielone. Najczęściej pojedyncze, górna część liścia może być piłkowana, dolna raczej całobrzega.

Forsycja pośrednia - kwitnienie

Forsycja pośrednia kwitnienie rozpoczyna wcześnie - już w marcu  - i trwa ono do kwietnia. Liczne żółte kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści (charakterystyczne dla tego gatunku), są lejkowate. Owocem jest torebka w kolorze brązowym, wewnątrz której znajdują się nasiona.

Forsycja - odmiany

Ciekawe odmiany forsycji pośredniej:

  • ‘Maluch’ – odmiana karłowa, maksymalnie dorasta do 1 m wysokości. Kwiaty są drobne, a pędy bardzo cienkie,
  • ‘Spectabilis’ - bardzo popularna odmiana. Ma duże kwiaty, zakwita późno jak na forsycję,
  • Flojor’ – odmiana wolno rosnąca, o zwartym pokroju i licznych, żółtych kwiatach (wcześnie kwitnie), dorastająca do około 1,5 m wysokości.

Forsycja pośrednia - uprawa

Forsycja pośrednia jest dość łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym, w półcieniu będzie zdecydowanie słabiej kwitła. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i dość wilgotne.

Nie sprzyja jej zalewanie, ponieważ w marcu często pojawiają się przymrozki, które są zgubne w momencie dużej zawartości wody w podłożu. Forsycja jest odporna na mróz, jednak nie lubi suszy, która szybko prowadzi do zamierania liści.

Forsycja pośrednia - pielęgnacja

Roślinie raz na 3-4 lata sprzyja przycinanie po przekwitnięciu. Dzięki temu krzew delikatnie odmładzamy. Forsycja pośrednia dobrze reaguje na nawożenie mineralne wieloskładnikowe, ale zakończmy je do sierpnia. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane na wiosnę.

Forsycja - zastosowanie

Forsycja pośrednia jest chętnie wykorzystywana w zieleni miejskiej, w parkach czy skwerach. Można z niej tworzyć żywopłoty. Ze względu na bardzo wczesny termin kwitnienia warto sadzić ją w miejscu często odwiedzanym przez ludzi.

Kwitnące pędy można ścinać do wazonów - długo wytrzymują w dobrej kondycji. Forsycja pośrednia bardzo dobrze wygląda w towarzystwie magnolii, która również kwitnie bardzo wcześnie.

Poznaj też inne forsycje:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE