Forsycja 'Maluch' - Forsythia 'Maluch'

2020-07-16 15:53 Agata Krzepińska
Forsycja 'Maluch'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Forsycja 'Maluch' to polska odmiana forsycji, która jest mieszańcem forsycji pośredniej i koreańskiej (podobnie jak kilka innych polskich odmian), dzięki czemu należy do czołówki najbardziej mrozoodpornych odmian w obrębie tego rodzaju – nie przemarza nawet podczas bardzo surowych zim. Forsycja 'Maluch' charakteryzuje się powolnym wzrostem, dorasta do około 120 cm wysokości.

Forsycja 'Maluch' – opis

Kwiaty forsycji

Forsycja 'Maluch' kwitnie obficie przed rozwojem liści. Kwitną nawet bardzo młode krzewy. Kwiaty forsycji 'Maluch' są niewielkie, koloru złocistożółtego.

Forsycja – uprawa

Forsycja 'Maluch' preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Dobrze rośnie na każdej glebie. Pielęgnacja forsycji nie jest skomplikowana, co jest dużym ułatwieniem w uprawie tej rośliny.

Forsycja – cięcie

Przycinanie forsycji nie jest konieczne, odmiana sama w sobie zachowuje bardzo ładny pokrój, jednak jeśli chcemy przyciąć krzew, robimy to na przełomie lutego i marca (przed kwitnieniem), na wysokości 20–30 cm. Takie cięcie forsycji stosuje się je w celu poprawy żywotności starych krzewów, co kilka lat, w miarę potrzeby, ale należy pamiętać że przeprowadzając je, traci się kwitnienie w danym roku.

 

>>Przeczytaj też: Forsycja – cięcie. Kiedy i jak ciąć forsycję


Krzew forsycja w ogrodzie

Forsycja 'Maluch' nadaje się do sadzenia zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni. Dobrze prezentuje się na większych przestrzeniach, na przykład w parkach. Polecana do sadzenia w jednorodnych grupach.

 

>>Przeczytaj też: Forsycja – gatunki i odmiany forsycji polecane do uprawy w ogrodach

Poznaj też inne forsycje:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 1,2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Termin kwitnienia