Żmijowiec babkowaty - Echium plantagineum

2022-03-08 14:16

Żmijowiec babkowaty to roślina z rodziny ogórecznikowate (Boraginaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego - Hiszpanii i Południowej Francji. Od pewnego czasu można tę roślinę spotkać także w ogrodach w Polsce.

Żmijowiec babkowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Żmijowiec babkowaty

Spis treści

  1. Żmijowiec babkowaty - opis
  2. Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy
  3. Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja
  4. Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty - opis

W naszym klimacie żmijowiec babkowaty jest traktowany jako roślina jednoroczna. W krajach Morza Śródziemnego zaliczany jest do roślin dwuletnich (tam też egzemplarze są wyższe). U nas osiąga od 30 cm do nawet 60 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój. Liście są wydłużone, lancetowate i pokryte włoskami. Łodyga jest dość silna.

Okres kwitnienia żmijowca jest długi: trwa od czerwca do października. Początek kwitnienia zależy od terminu wysiewu nasion do gruntu. Kwiaty są nieduże, niebieskie, fioletowe, karminowe lub białe, zebrane w kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Owocem jest czterodzielna, jasnobrązowa rozłupnia. Roślina jest silnie miododajna.

Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy

Żmijowiec babkowaty jest dość łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w cieniu słabiej. Wskazane jest podłoże o lekkiej strukturze, umiarkowanie wilgotne, o pH obojętnym i średniej zawartości próchnicy. Paradoksalnie roślina lepiej rośnie na glebach mniej żyznych. Nie lubi mrozów, przeciągów ani intensywnych opadów.

Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja

Żmijowiec nie jest wrażliwy na suszę, ale podczas długotrwałego braku wody może usychać, nie zapominajmy wtedy o umiarkowanym podlewaniu. Trzeba dbać o roślinę, gdyż ma tendencję do dziczenia. Egzemplarze dość szybko się rozrastają, dlatego wskazany jest zabieg przerywania w momencie gdy obserwujemy, że roślina nadmiernie się rozrasta. Żmijowiec babkowaty rozmnaża się przez sadzonki lub nasiona wysiewane najlepiej pod koniec maja, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty bardzo dobrze wygląda na rabatach jednorocznych, wśród innych kwiatów. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można z niego robić obwódki rabat, sadzić na skalniakach, obsadzać murki ogrodowe czy sadzić pod oknami budynków. Nadaje ogrodom naturalistyczny i delikatny wygląd. Można go także uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 60 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów karminowa
Pokrój wzniesiony
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie