Żmijowiec babkowaty - Echium plantagineum

2022-03-08 14:16

Żmijowiec babkowaty to roślina z rodziny ogórecznikowate (Boraginaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego - Hiszpanii i Południowej Francji. Od pewnego czasu można tę roślinę spotkać także w ogrodach w Polsce.

Żmijowiec babkowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Żmijowiec babkowaty

Spis treści

  1. Żmijowiec babkowaty - opis
  2. Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy
  3. Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja
  4. Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty - opis

W naszym klimacie żmijowiec babkowaty jest traktowany jako roślina jednoroczna. W krajach Morza Śródziemnego zaliczany jest do roślin dwuletnich (tam też egzemplarze są wyższe). U nas osiąga od 30 cm do nawet 60 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój. Liście są wydłużone, lancetowate i pokryte włoskami. Łodyga jest dość silna.

Okres kwitnienia żmijowca jest długi: trwa od czerwca do października. Początek kwitnienia zależy od terminu wysiewu nasion do gruntu. Kwiaty są nieduże, niebieskie, fioletowe, karminowe lub białe, zebrane w kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Owocem jest czterodzielna, jasnobrązowa rozłupnia. Roślina jest silnie miododajna.

Żmijowiec babkowaty - warunki uprawy

Żmijowiec babkowaty jest dość łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w cieniu słabiej. Wskazane jest podłoże o lekkiej strukturze, umiarkowanie wilgotne, o pH obojętnym i średniej zawartości próchnicy. Paradoksalnie roślina lepiej rośnie na glebach mniej żyznych. Nie lubi mrozów, przeciągów ani intensywnych opadów.

Żmijowiec babkowaty - pielęgnacja

Żmijowiec nie jest wrażliwy na suszę, ale podczas długotrwałego braku wody może usychać, nie zapominajmy wtedy o umiarkowanym podlewaniu. Trzeba dbać o roślinę, gdyż ma tendencję do dziczenia. Egzemplarze dość szybko się rozrastają, dlatego wskazany jest zabieg przerywania w momencie gdy obserwujemy, że roślina nadmiernie się rozrasta. Żmijowiec babkowaty rozmnaża się przez sadzonki lub nasiona wysiewane najlepiej pod koniec maja, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.

Żmijowiec babkowaty - zastosowanie

Żmijowiec babkowaty bardzo dobrze wygląda na rabatach jednorocznych, wśród innych kwiatów. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można z niego robić obwódki rabat, sadzić na skalniakach, obsadzać murki ogrodowe czy sadzić pod oknami budynków. Nadaje ogrodom naturalistyczny i delikatny wygląd. Można go także uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 60 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów karminowa
Pokrój wzniesiony
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE