Nagietek lekarski - Calendula officinalis

2022-04-01 14:08

Nagietek lekarski pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale u nas doskonale się zadomowił i wpisał w krajobraz tradycyjnych ogrodów. Jego pomarańczowe kwiaty, oprócz pięknego wyglądu, mają właściwości lecznicze.

Spis treści:

Nagietek lekarski – opis

Nagietek lekarski dorasta do 25–75 cm wysokości, ma lepkie, szorstko owłosione pędy. Liście dolne są szerokopłatkowe, górne lancetowate, siedzące i owłosione. Kwitnie od połowy czerwca aż do późnej jesieni. Koszyczki kwiatowe są pomarańczowe lub żółte (w różnych odcieniach). Odmiany różnią się też wysokością oraz zwartością pędów, budową kwiatów (pojedyncze, półpełne lub pełne) i ich wielkością (średnica  4- 10 cm).

W ofercie szkółkarskiej pojawiają się coraz nowe, atrakcyjne odmiany nagietka lekarskiego różniące się wysokością roślin, budową kwiatostanów i odpornością na choroby.

Nagietek lekarski – uprawa

Nagietki wymagają stanowiska słonecznego, ale nie są wybredne w stosunku do gleby, choć preferują podłoża wapienne. Nagietek lekarski zakwita po 8–10 tygodniach. Rozmnaża się go przez wysiew wprost do gruntu od kwietnia do końca czerwca.

Aby cieszyć się jego obecnością  aż do pierwszych przymrozków, należy podczas kwitnienia zasilać go kompostem oraz usuwać przekwitłe koszyczki kwiatowe. Nagietek lekarski bardzo łatwo się rozsiewa, więc jeśli pozostawimy na roślinach nasiona do osiągnięcia dojrzałości, w kolejnym sezonie nagietki pojawią się w różnych miejscach ogrodu. Wadą tej rośliny jest podatność na mączniaka.

Nagietek lekarski – zastosowanie i właściwości

Nagietek lekarski to klasyka ogrodów wiejskich. Znakomicie komponuje się z innymi gatunkami na rabatach mieszanych. Często wysiewa się go w ogrodach warzywnych uprawianych tradycyjnymi metodami, bo ma korzystny wpływ na inne gatunki.

Nagietek ma też działanie lecznicze (tylko płatki pomarańczowe): ułatwia gojenie ran, leczy stany zapalne, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jego intensywnie pomarańczowe kwiaty można wykorzystywać w kuchni, jako dodatek barwiący do ryżu czy ciasta, do sałatek, do herbaty.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Wysokość 25 cm - 75 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony