Wenidium wspaniałe - Venidium fastuosum

2022-04-13 12:27

Wenidium wspaniałe to roślina ozdobna rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Południowej Afryki. W Polsce jest mało znana. Potoczna nazwa rośliny to afrykańskie stokrotki.

Wenidium wspaniałe
Autor: www.thinkstockphotos.com Wenidium wspaniałe

Spis treści

  1. Wenidium wspaniałe - opis
  2. Wenidium wspaniałe - warunki uprawy
  3. Wenidium wspaniałe - pielęgnacja
  4. Wenidium wspaniałe - zastosowanie

Wenidium wspaniałe - opis

Wenidium wspaniałe to roślina jednoroczna. Dorasta do 50-70 cm wysokości. Ma pokrój wzniesiony, choć na dole pędy lekko się pokładają. Cała roślina pokryta jest srebrzystym owłosieniem. Młode rośliny początkowo tworzą tylko rozetę, dopiero po jakimś czasie ukazują się pędy. Liście są nieregularnie klapowane.

Wenidium rozpoczyna kwitnienie w czerwcu lub w lipcu - zależy to od tego, kiedy rośliny zostały wysiane. Pogoda ma na to ogromny wpływ. Kwiaty utrzymują się na roślinie aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe lub czerwone, wewnętrzne płatki u nasady mają ciemną plamkę. Płatki kwiatów w pochmurną pogodę składają się do środka (takie zjawisko nazywamy tropizmem).

Wenidium wspaniałe - warunki uprawy

Wenidium wspaniałe do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca ciepłego i słonecznego. W półcieniu i cieniu słabiej kwitnie. Ważne, aby podłoże było przewiewne, przepuszczalne i żyzne, o pH zbliżonym do obojętnego. Roślina nie lubi stagnacji wody w podłożu. Jest wrażliwa na wiatry i  intensywne deszcze, które mogą połamać delikatne pędy. Wenidium jest też wrażliwe na mróz.

Wenidium wspaniałe - pielęgnacja

Wenidium wspaniałe wymaga regularnego zasilania nawozem. Jeszcze przez wysiewem rośliny zalecane jest zastosowanie nawozu organicznego: kompostu lub obornika. Użyźnia to glebę. W ciągu całego okresu wegetacji dobrze jest regularnie podawać roślinie nawóz mineralny wieloskładnikowy. Należy pamiętać o regularnym, choć umiarkowanym podlewaniu w okresach wysokiej suszy. Bezpośrednio po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany, gdyż nie pełnią one już funkcji ozdobnej.

Wenidium rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona, które do gruntu wysiewamy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (czyli po 15. maja).

Wenidium wspaniałe - zastosowanie

Roślina jest ciekawym uzupełnieniem zarówno rabat jednorocznych, jak i wieloletnich. Może stanowić tło dla innych niższych roślin. Niestety, nie nadaje się na kwiat cięty - kwiaty atrakcyjnie wyglądają tylko w słońcu. Wenidium wspaniałe można uprawiać również w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach.

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony