Kosmos siarkowy - Cosmos sulfureus

2022-03-11 13:42

Kosmos siarkowy pochodzi z Meksyku i Brazylii. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce - ze względu na klimat - uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Inna nazwa rośliny to onętek siarkowy.

Spis treści

  1. Kosmos siarkowy - opis
  2. Kosmos siarkowy - warunki uprawy
  3. Kosmos siarkowy - pielęgnacja
  4. Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy - opis

Kosmos siarkowy tworzy silnie rozgałęzione pędy, przyjmuje pokrój wzniesiony i zwarty. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Zielone liście są nieduże, podwójnie pierzaste, zebrane w odziomkowe rozety. Kosmos siarkowy kwitnie obficie od końca lipca lub początku sierpnia do października. Kwiaty są pomarańczowe lub żółte. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: brązowe niełupki wrzecionowatego kształtu, w których wnętrzu znajdują się nasiona.

Kosmos siarkowy - warunki uprawy

Kosmos siarkowy jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne, ciche, wolne od przeciągów. Wystarczy, aby podłoże było przepuszczalne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Jest to roślina wyjątkowo ciepłolubna, źle znosi przymrozki i drastyczne zmiany temperatur. Dość dobrze radzi sobie z okresowym brakiem wody.

Kosmos siarkowy - pielęgnacja

Kosmos siarkowy dość szybko się rozrasta i łatwo sam rozsiewa, dlatego dbajmy o regularne usuwanie go z miejsc niepożądanych. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza w okresie wiosennym. Roślinę rozmnaża się przez nasiona.

Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy często wykorzystywany jest na kwiatowych rabatach. Ładnie wygląda wysiany wzdłuż ścieżek czy na skalniakach. Najlepiej prezentuje się w grupie. To dobre towarzystwo dla wysokich kwiatów. Jednak nie wszystkie rośliny chcą obok niego rosnąć, gdyż kosmos szybko czerpie wartości odżywcze z podłoża. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i na kwiat cięty (długo zachowuje trwałość, można z niego tworzyć naturalne bukiety).

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 90 cm