Kosmos siarkowy - Cosmos sulfureus

2022-03-11 13:42

Kosmos siarkowy pochodzi z Meksyku i Brazylii. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce - ze względu na klimat - uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Inna nazwa rośliny to onętek siarkowy.

Spis treści

  1. Kosmos siarkowy - opis
  2. Kosmos siarkowy - warunki uprawy
  3. Kosmos siarkowy - pielęgnacja
  4. Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy - opis

Kosmos siarkowy tworzy silnie rozgałęzione pędy, przyjmuje pokrój wzniesiony i zwarty. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Zielone liście są nieduże, podwójnie pierzaste, zebrane w odziomkowe rozety. Kosmos siarkowy kwitnie obficie od końca lipca lub początku sierpnia do października. Kwiaty są pomarańczowe lub żółte. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: brązowe niełupki wrzecionowatego kształtu, w których wnętrzu znajdują się nasiona.

Kosmos siarkowy - warunki uprawy

Kosmos siarkowy jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne, ciche, wolne od przeciągów. Wystarczy, aby podłoże było przepuszczalne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Jest to roślina wyjątkowo ciepłolubna, źle znosi przymrozki i drastyczne zmiany temperatur. Dość dobrze radzi sobie z okresowym brakiem wody.

Kosmos siarkowy - pielęgnacja

Kosmos siarkowy dość szybko się rozrasta i łatwo sam rozsiewa, dlatego dbajmy o regularne usuwanie go z miejsc niepożądanych. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza w okresie wiosennym. Roślinę rozmnaża się przez nasiona.

Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy często wykorzystywany jest na kwiatowych rabatach. Ładnie wygląda wysiany wzdłuż ścieżek czy na skalniakach. Najlepiej prezentuje się w grupie. To dobre towarzystwo dla wysokich kwiatów. Jednak nie wszystkie rośliny chcą obok niego rosnąć, gdyż kosmos szybko czerpie wartości odżywcze z podłoża. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i na kwiat cięty (długo zachowuje trwałość, można z niego tworzyć naturalne bukiety).

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 90 cm
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE