Fasola ozdobna = fasola wielokwiatowa - Phaseolus coccineus

2020-07-16 15:53 Martyna Cieślińska
Fasola ozdobna
Autor: www.thinkstockphotos.com Fasola ozdobna

Fasola ozdobna pochodzi z Ameryki Środkowej. Jej uprawa jest popularna w Azji, Europie i całej Ameryce. Roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Uprawiana do celów ozdobnych, jak i ze względu na jadalne nasiona.

Fasola ozdobna - opis

Fasola ozdobna to roślina jednoroczna. Ma płożący się pokrój, ale jeżeli ma podporę, bardzo łatwo pnie się wokół niej w lewą stronę. Długość pędów może dochodzić do 3-4 m. Łodyga fasoli ozdobnej jest bardzo silna. Liście są intensywnie zielone, duże, trójlistkowe. Najbardziej dekoracyjne z całej rośliny są kwiaty: pojedyncze, w kolorze najczęściej czerwonym, ale istnieją odmiany o kwiatach białych lub czerwono-białych. Fasola ozdobna kwitnie od czerwca do września. W miejscu kwiatów pojawiają się owoce są to szorstkie strąki, spłaszczone i lekko wygięte. Początkowo zielone, później brązowieją. We wnętrzu owocu znajdują się nasiona, duże o nerkowym kształcie w kolorze białym, ale mogą też być fioletowe, różowe czy też czarne. Dojrzewają od września do października.

>>Przeczytaj też: PNĄCZA. Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Fasola ozdobna - warunki uprawy

Fasola ozdobna to roślina łatwa w uprawie, bardzo popularna w ogrodach. Najlepsze dla niej są miejsca ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być żyzne, dobrze uprawione, lekkie i przewiewne, o małej zawartości azotu. Fasola nie toleruje długich okresów suszy, należy pamiętać w tym czasie o regularnym podlewaniu, ale nie przelewaniu, gdyż to prowadzi do gnicia całej rośliny. Fasola jest wrażliwa na przymrozki oraz wiatry, które bardzo łatwo mogą połamać jej łodygi.

Fasola ozdobna - pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie oraz odchwaszczanie miejsca wokół rośliny. Fasola wymaga podpór nawet o długości 2-3 m. Idealnie nadają się do tego kratki drewniane, po których roślina będzie mogła się wspinać. Fasola wielokwiatowa bardzo łatwo się rozmnaża przez nasiona. Wysiewa się je wprost do gruntu, najlepiej po 15. maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Można wcześniej podkiełkować nasiona - w marcu lub kwietniu pod szkłem. Nasiona zebrane jesienią można przechowywać nawet 3-4 lata.

Fasola ozdobna - zastosowanie

Fasola wielokwiatowa idealnie spełnia się jako roślina ozdobna. Piękne kwiaty i duże liście bardzo szybko rozrastają się w ogrodzie. Idealnie nadaje się do zakrycie nieatrakcyjnych miejsc. Można rozdzielać nią poszczególne części ogrodu czy też zdobić altany lub ogrodzenia. Roślina jest także uprawiana jako warzywo - jej nasiona są jadalne, wykorzystuje się je w kuchni.

>>Przeczytaj też: Uprawa fasoli w ogrodzie. FASOLA w przydomowym ogrodzie warzywnym

Korzenie fasoli ozdobnej są bardzo dobrym nawozem zielonym (są źródłem azotu) - pozostawienie ich w ziemi będzie bardzo korzystne dla kolejnej uprawy na tym miejscu.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój płożący
Pokrój pnący
Wysokość 3 m - 4 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021