Rodochiton - Rhodochiton atrosanguineum

2020-07-16 15:42
Rodochiton
Autor: www.thinkstockphotos.com Rodochiton

Rodochiton to interesujące pnącze o ozdobnych liściach i kwiatach. W krajach o cieplejszym klimacie żyje kilka lat, w Polsce jest uprawiane jako roślina jednoroczna. Ze względu na łatwość uprawy w pojemnikach, doskonale nadaje się do ozdoby balkonów i tarasów.

Rodochiton osiąga zwykle 80–150 cm wysokości. Ma zielone, sercowate liście z purpurowymi przebarwieniami. Jego kwiaty mają parasolowato-rurkowaty kształt i różowy kolor. Są osadzone na długich szypułkach. Rodochiton kwitnie zazwyczaj od czerwca do października.Rodochiton należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Optymalne są wystawy wschodnie i zachodnie (na południowych może ulegać poparzeniu, a w dodatku uprawa jest bardziej pracochłonna). Pnącze preferuje podłoża zasobne, próchnicze, dobrze utrzymujące wilgoć o lekko kwaśnym odczynie. Może to być podłoże torfowe z dodatkiem ziemi ogrodowej i gliny.Rodochiton najczęściej uprawia się z nasion (rzadziej można nabyć sadzonki), wysiewanych wczesną wiosną do naczynia z wilgotną watą. Dopiero po kilkunastu dniach strzępki waty z nasionami przenosi się do pojemników z żyzną ziemią. Nasiona można wysiać bezpośrednio do donic, jednak gatunek ten słabo kiełkuje. W pełni uformowane sadzonki przenosi się na zewnątrz od drugiej połowy maja (nie lubią spadku temperatury poniżej 5 st. C).Rodochiton dobrze wygląda uprawiany zarówno w wiszących donicach, jak i wolnostojących pojemnikach (wtedy warto zapewnić mu podporę, na której będą owijały się pędy).Przez cały okres wegetacyjny roślinę należy regularnie podlewać i zasilać stosując nawozy wieloskładnikowe. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego przysychania podłoża. Młode pnącze można uszczykiwać, aby pobudzić lepsze krzewienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł zielono-purpurowa
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021